Zdecentralizowana Tożsamość - nowa propozycja Microsoftu

3 min czytania

Microsoft, jeden z największych producentów oprogramowania na świecie, coraz bardziej lgnie w kierunku blockchaina. Tym razem Microsoft zaprezentował obszerny plan związany z technologią blockchain. Ma to być zdecentralizowana sieć tożsamości (DID), zbudowana na bazie sieci Bitcoin 

Wcześniej w tym miesiącu amerykański gigant technologiczny ogłosił nową usługę Azure Blockchain. Wraz z nią powstała Azure Blockchain Development Kit dla blockchaina Ethereum. Microsoft rozpoczął również współpracę ze Starbucksem, aby zaprezentować pierwszy przypadek użycia swojej technologii - śledzenie produkcji kawy, od farm kawowych po papierowe kubki. 

Zdecentralizowana tożsamość: od pomocy uchodźcom po walkę z centralizacją danych 

Inicjatywa ta miała swoje korzenie w lecie 2017 roku, kiedy Microsoft współpracował z Accenture i Avanade w celu stworzenia systemu baz danych opartego na blockchainie. Miał on umożliwić wielu stronom współdzielenie dostępu do tych samych danych z niezwykle wysokim poziomem poufności i bezpieczeństwa.  Prototyp, uruchomiony na platformie Microsoft Azure, został przedstawiony jako wsparcie dla ID2020. Grupa ta działa na zasadzie non-profit, i postanowiła sprostać wyzwaniom związanym z dokumentami tożsamości, które nękają ponad 1,1 miliarda ludzi na całym świecie. W szczególności ludzie pochodzący z mniej uprzywilejowanych środowisk społecznych mają z tym problem. Brak dokumentów wyklucza ich z uczestnictwa w życiu kulturalnym, politycznym, gospodarczym i społecznym.  Pojęcie tożsamości cyfrowej zostało szeroko omówione jako klucz do rozwiązania tych problemów. Na przykład Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała wykorzystanie jej do pomocy uchodźcom, którzy stanowią znaczną część nieudokumentowanej populacji.  
Chcemy, aby każdy uchodźca posiadał unikalną cyfrową tożsamość. Tak oświadczył w październiku 2017 roku Filippo Grandi, komisarz ds. uchodźców w USA.   Zwiększy to odpowiedzialność i ułatwi dwustronną komunikację między uchodźcami a usługodawcami. Pomoże to również zapobiegać bezpaństwowości. 
 Mniej więcej w tym samym czasie Microsoft zaprezentował swój prototyp mający na celu zawężenie luki w kontroli tożsamości. Stał się równocześnie członkiem-założycielem Decentralized Identity Foundation (DIF). Następnie firma kontynuowała badania nad decentralizacją tożsamości cyfrowej, a tym samym nad korzyściami dla tych, którzy nie mają oficjalnie uznanej tożsamości. 

DID przejmuje kontrolę

W lutym 2018 roku firma Microsoft ujawniła więcej szczegółów dotyczących planu opartego na systemie rejestrów rozproszonych (DLT). Firma poinformowała, że technologia blockchain umożliwia hosting zdecentralizowanych identyfikatorów (DID). Tym samym może zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi osobowymi. Ankur Patel, główny menadżer programu w Microsoft Identity Division, napisał wtedy: 
W przypadku naruszeń danych i kradzieży tożsamości, użytkownicy potrzebują sposobu na przejęcie kontrolę nad swoją tożsamością. Po przeanalizowaniu różnych pojawiających się standardów uważamy, że technologia blockchain i jej protokoły są dobrze przystosowane do włączenia zdecentralizowanych identyfikatorów.  
Teraz Microsoft przedstawił nową i jeszcze bardziej konkretną koncepcję: sieć DID zbudowaną na bazie blockchaina Bitcoina. Infrastruktura nazwana Identity Overlay Network (ION) została podobno opracowana we współpracy z innymi członkami DIF, aby przeprowadzać dziesiątki tysięcy operacji na sekundę.  Gdy Microsoft uda się wykazać, że jego sieć może obsłużyć tysiące transakcji i działać na skalę przemysłową, branża danych może zostać zakłócona. Oznacza to, że duże platformy mediów społecznościowych będą musiały dostosować się do nowych zasad. Przestaną obsługiwać dane w scentralizowany, nieprzejrzysty sposób. Mogą też podzielić los Facebooka i zyskać raczej złą sławę za regularne zajmowanie się kwestiami prywatności. 
Komentarze