Ripple (XRP) – kurs, prognozy i notowania


Sprawdź aktualny kurs Ripple. Znajdź najważniejsze informacje na temat kryptowaluty Ripple. Zobacz prognozy dla XRP.

Spis treści: 

 • Ripple – powstanie i historia tego projektu
 • Kurs Ripple – jak się kształtuje i od czego zależy?
 • Ripple – prognozy
 • Jak inwestować w XRP
 • Jaki portfel do XRP

Ripple – powstanie i historia tego projektu

Ripple jest siecią wymiany walut oraz przekazów pieniężnych. System ten został stworzony przez amerykańską firmę Ripple Labs Inc., by umożliwiać rozliczenia w czasie rzeczywistym. Co ciekawe platforma ta jest starsza nawet od samego...Bitcoina (BTC). Ripple swój debiut miał bowiem już w 2005 roku. Sieć ta opracowana została przez Jeda McCaleba, zbudował ją zaś Arthur Britto wraz z Davidem Swarzchem. Do zespołu dołączył również Ryan Fugger – to on opracował OpenCoina, którego później zmienił nazwę na Ripple. System ten przedstawiany był, jako bezpieczna alternatywa płatności skierowana do społeczności online, za pośrednictwem globalnej sieci. Aby umożliwić instytucją finansowym natychmiastowe  przekazy pieniężne, przy niskim koszcie transakcyjnym, firma ta opracowała również własną kryptowalutę o nazwie XRP, która została wdrożona w 2012 roku (warto zaznaczyć, że bywa ona często określana przez media mianem Ripple, nie jest jednak tym samym, należy wyznaczyć tutaj pewną granicę, ponieważ XRP jest po prostu coinem należącym do tej sieci). Przez kolejne lata Ripple Labs kontynuował swoją działalność, jako główny twórca kodu w systemie weryfikacji konsensusu. Ripple zbudowany jest na otwartym protokole tzw. Open Source. W porównaniu do sieci Bitcoin, jest to znacznie tańszy i szybszy system przekazów pieniężnych. Podczas gdy w 2013 roku OpenCoin zmienił nazwę na RippleLabs firma skupiła się ściśle na tworzeniu rozwiązań dla banków. 

Sukcesem dla Ripple stało się to, że z jego usług zaczęła korzystać spółka o nazwie Earthport, warto przy tym zaznaczyć, że dostarczała ona rozwiązania płatnicze dla banków z aż 65 krajów. Po tym, jak w 2015 roku RippleLabs zostało ukarane grzywną w wysokości 700 tys. dolarów od FinCen za nieprzestrzeganie regulacji, Ripple zdecydowało się wprowadzić monitoring transakcji oraz AML (regulacje przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy), zgodnie z obowiązującym w amerykańskim prawem bankowym. W 2016 roku w Japonii powstało Konsorcjum Banków użytkujących sieć Ripple. Z kolei w 2018 roku ukończono prace nad siecią pozwalającą na dokonywanie natychmiastowych rozliczeń międzynarodowych – xRapid. Rozwiązanie to wykorzystuje XRP, jako walutę pomostową. System ten eliminuje wszelkie opóźnienia w płatnościach globalnych, tym samym czyniąc płatności transgraniczne natychmiastowymi. Obniża on również koszty z nimi związane. XRapid to produkt skierowany stricte do banków. System Ripple może pochwalić się również podobną skalowalnością do sieci płatniczej Visa. Może on wykonywać ponad 1 500 transakcji na sekundę, przyjmując jednocześnie do około 50 tys. transakcji (przy skrajnym obciążeniu).

Kurs Ripple – jak się kształtuje i od czego zależy?

XRP-coinmarketcap Kryptowaluta należąca do Ripple zajmuje trzecie miejsce w rankingu CoinMarketCap pod względem kapitalizacji rynkowej. Warto dodać, że w grudniu 2017 roku wyprzedziła ona Ethereum (ETH) i znalazła się na drugiej pozycji. Obecnie uśredniona cena XRP wynosi około 31 centów, czyli 0,31 USD (stan na 01.08.2019 r.). W przeliczeniu na polski złoty jest to około 1,20 PLN za monetę. Kapitalizacja rynkowa XRP wynosi 13 505 212 492 dolarów. Liczba wszystkich coinów w obiegu to 42 872 646 068 – przy czym nie da się ich wydobywać (kopać). Zmiana  kursu XRP w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosła  -9,6%. Swój szczyt (ATH) kryptowaluta ta osiągnęła 4 stycznia 2018 roku, kurs XRP wyniósł wówczas 3,84 USD.  Kurs XRP zmieniał się znacznie w ciągu ostatniego roku – jest to doskonale widoczne na wyżej zamieszczonym wykresie. Cena utrzymywała się zwykle w granicy od około 0,3 USD do 0,6 USD. Kurs XRP, tak jak w przypadku kursów innych krytpowalut zależy ściśle od zainteresowania projektem wśród potencjalnych inwestorów (czyli popytu). Interesariusze muszą wiedzieć, że nie inwestują tylko w kryptowalutę, ale również w projekt, który za nią stoi. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych warto więc zwrócić uwagę na problemy, jakie rozwiązuje ta firma, co ma do zaoferowania i czy wartość, która z niej płynie będzie długofalowa. Należy również zauważyć, że sieć Ripple może funkcjonować bez XRP.cena-xrp-rok

Ripple  – prognozy

Projekt ten zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji tym, że z jego usług mogą korzystać zarówno instytucje finansowe, jak i banki. Oczywiście Ripple nie jest zdecentralizowaną siecią płatniczą, jednak za pomocą tzw. bram sieciowych jest w stanie zapewnić natychmiastowe rozliczenia i dużą skalowalność. Minusem jest tu centralizacja. Projekt ten napotyka również na krytykę ze strony społeczności kryptowalutowej. Niektórzy twierdzą, że jest to kryptowaluta należąca do banków. Sama idea Ripple jest przeciwieństwem założeń płynących z Bitcoina, ponieważ BTC dąży do wyeliminowania pośredników. Patrząc jednak na drugą stronę medalu, system ten jest w stanie wprowadzić rewolucję w tradycyjnej bankowości. Prognozy dla tego projektu są dość obiecujące, ponieważ już teraz stoi za nim wiele dużych instytucji. Oczywiście ze względu na to, iż platforma Ripple może funkcjonować bez kryptowaluty XRP, trudno przewidzieć, czy wartość tego coina będzie wzrastać w przyszłości.

Jak inwestować w XRP?

Kryptowalutę należącą do firmy Ripple możesz kupić na giełdzie lub w kantorze. XRP jest notowany do dolara amerykańskiego na giełdach takich jak np. Binance, OKEx, Huobi, Bitfinex, Kraken, Bittrex, Poloniex, czy Coinbase Pro. Kryptowalutę tą nabędziesz również w parze do PLN na BitBay'u. Pełną listę dostępnych rynków znajdziesz na Investing.com. Pamiętaj o tym, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, nie przeznaczaj na nią więcej, niż jesteś w stanie stracić. Kursy kryptowalut są bardzo zmienne. Wahania cenowe stanowią pewnego rodzaju wyzwanie dla inwestorów. W XRP możesz inwestować w dwa sposoby: tradować (kupować po niskiej cenie i sprzedawać, gdy wzrośnie), holdować (trzymać długoterminowo w portfelu na kryptowaluty, licząc na zyski w przyszłości). Niezależnie od tego, którą z metod wybierzesz, tylko stała obserwacja i analiza wykresów XRP pomoże Ci w podjęciu właściwych decyzji inwestycyjnych.

Jaki portfel do XRP?

Aby móc zarządzać XRP potrzebny Ci będzie portfel na kryptowaluty. Składa się on z dwóch par kluczy: prywatnego i publicznego. Na adres klucza publicznego będziesz mógł przesłać zakupione coiny, klucz prywatny posłuży Ci natomiast do wypłacenia ich z portfela i potwierdzania transakcji. XRP jest obsługiwany przez kilka rodzai portfeli zarówno tych zimnych, jak i gorących. Portfele zimne (offline) dla XRP Portfele sprzętowe (małe podręczne urządzenia, w wyglądzie podobne do pendriva):

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano Blue

Portfel papierowy (możesz wygenerować go z przeznaczonej do tego strony internetowej):

Portfele Gorące (online) dla XRP: Desktopowe (możesz zainstalować je na swoim komputerze):

 • Toast Wallet
 • Atomic Wallet

Przeglądarkowy (możesz je obsługiwać za pośrednictwem przeglądarki internetowej):

 • GateHub
 • Ripple Wallet

Mobilny (w formie aplikacji na telefon):

 • Abra Wallet
 • Ripple Wallet

Odpowiedni dobór portfela kryptowalutowego jest bardzo ważny, ponieważ to on niego zależeć będzie bezpieczeństwo Twoich XRP. Pamiętaj o tym, żeby kupować wallety tylko i wyłącznie od producenta, będziesz miał wtedy pewność, że nikt nie wprowadził w nich żadnej modyfikacji, która może pozbawić Cię zgromadzonych na nim środków. To samo tyczy się portfeli gorących, korzystaj tylko z oryginalnych stron (często obok takiej strony może występować druga, podszywająca się pod nią, różnią się one wtedy drobnymi detalami, jednak porównując je ze sobą łatwo odróżnić, która jest tą właściwą). Ripple to z pewnością przyszłościowy projekt. Technologia ta jest wciąż udoskonalana i rozszerzana o kolejne funkcjonalności. Z usług Ripple korzysta obecnie około 100 banków z całego świata.