Monero (XMR) – kurs Monero, prognozy i notowania


Sprawdź aktualny kurs Monero. Znajdź najważniejsze informacje na temat kryptowaluty Monero. sprawdź prognozy dla XMR. Tokeneo News

Spis treści: 

  • Monero - czym jest?
  • Kurs Monero - od czego zależy?
  • Monero prognozy
  • Jak inwestować w XMR
  • Jak kupić Monero
  • Jaki portfel do XMR

Monero - czym jest?

Monero (XMR) jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, zaraz obok BitcoinaEthereum (ETH). Waluta weszła na rynek w kwietniu 2014 roku i powstała jako fork kryptowaluty Bytecoin (BCN). Jej twórca jest nieznany. Początkowo nazywała się Bitmonero, co w języku esperanto oznaczało to samo co Bitcoin. Obecna nazwa - Monero, również pochodzi z języka esperanto i oznacza po prostu monetę.  XMR nie jest ograniczony żadnymi przepisami prawnymi, a jego wydobycie jest zdecentralizowane. Ponadto proces kopania kryptowaluty nie wymaga użycia specjalistycznych koparek kryptowalut. Kryptowalutę Monero można kopać za pomocą dowolnego komputera i dowolnego systemu operacyjnego. Wydobywany jest metodą Proof of Work, tak samo jak Bitcoin. Warto również dodać, że blockchain Monero posiada wbudowany algorytm, który dostosowuje wysokość nagrody za wykopany blok. XMR nie ma określonego limitu bloku. Algorytm ma za zadanie zapobiec transakcjom spamowym. Funkcje kryptowaluty zorientowane są na całkowitą prywatność użytkowników. Monero używa specjalnej kryptografii, która ukrywa adresy odbiorców i nadawców, dzięki czemu gwarantuje poufność transakcji. Ponadto wykorzystuje technologię podpisów pierścieniowych, które pozwalają nadawcy kryptowaluty pozostać anonimowym wobec innych użytkowników sieci. 

Kurs monero - od czego zależy?

Podobnie jak w przypadku każdej nowej kryptowaluty, cena Monero początkowo była niska. Kurs XMR w styczniu 2015 roku, wynosił zaledwie 0,25 USD, czyli około 94 grosze. Wartość waluty jednak bardzo szybko skoczyła w górę, osiągając w maju 2017 roku 65 USD co daje około 244 złote. Na tym jednak się nie skończyło, ponieważ w sierpniu cena waluty ponownie wzrosła, osiągając poziom 150 USD (ok. 560 zł). Tendencja wzrostowa utrzymywała się aż do grudnia, gdy kurs Monero wyniósł 475 USD (ok. 1 783 zł). Był to rekordowy poziom wartości XMR, którego jak na razie nie udało się powtórzyć, ponieważ przez cały 2018 rok cena waluty powoli spadała. W tym roku zaczęła ponownie wzrastać. Obecnie wartość XMR wynosi ok 92 USD (ok. 355 zł). monero wykresŹródło: tradingview.com Kursy kryptowalut, zarówno w przypadku kursu Bitcoin, Ethereum, Monero, czy innej waluty, opierają się przede wszystkim na zaufaniu ludzi. Decentralizacja monet skutkuje uzależnieniem kursu wyłącznie od podaży i popytu na rynku. Innymi słowy, wartość danej kryptowaluty jest ściśle uzależniona od tego, ile osób ją kupuje lub sprzedaje. Warto jednak pamiętać, że istnieją inne czynniki, które wpływają na notowania kryptowalut. Jednym z takich czynników są koszty wydobycia. Monero minimalizuje te koszty, umożliwiając kopanie zwykłym użytkownikom, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Również znane osoby, swoim działaniem wpływają na kurs kryptowalut, nawet jeśli robią to nieświadomie. Jeżeli politycy, eksperci lub influencerzy wypowiadają się na temat kryptowalut, automatycznie zmieniają ich cenę. Wiadomo oczywiście, że jeśli wypowiedzi są pozytywne, wartość kryptowaluty będzie wzrastać. Analogicznie, jeśli wypowiedzi są negatywne, kurs będzie spadać. O monero pozytywnie wypowiada się między innymi Phil Konieczny, na swoim kanale na YouTube

Odwiedź także nasz kantor kryptowalut!

Monero prognozy

Po silnych spadkach kursu Monero, jakie miały miejsce w 2018 roku, kolejny rok zaczął się dla kryptowaluty pozytywnie. Waluta z poziomu około 40 dolarów w grudniu 2018 roku, wskoczyła na poziom około 115 dolarów w czerwcu tego roku. Od tego czasu kurs nieco spadł. Obecnie cena xmr, wynosi około 92 dolary. Wartość monero wzrosła jednak w ciągu ostatnich siedmiu dni aż o 18,7%, co dobrze rokuje dla wartości kryptowaluty w najbliższych dniach. Kilka czynników sprawia, że prognozy Monero wyglądają bardzo pozytywnie. Po spadkach, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, pierwsza połowa 2019 roku wygląda bardzo obiecująco. Liczymy zatem, że waluta Monero utrzyma swój ruch wzrostowy, również przez drugą połowę tego roku. 

Monero - wykres profesjonalny Źródło: tradingview.com Z poprzedniej części artykułu wiemy, że na ruch wzrostowy waluty może wpływać wysoka prywatność, która przyciąga inwestorów. Kolejnym sprzyjającym czynnikiem, są także niskie koszty wydobycia, dzięki czemu każdy użytkownik może stać się górnikiem waluty xmr. Warto również dodać, że walutą zarządza zgrany zespół, który udowodnił, że potrafi utrzymać stabilną pozycje projektu. Na kurs waluty monero pozytywnie wpływa również wysoka użyteczność, o czym świadczy rosnąca liczba transakcji.

Jak inwestować w XMR 

Waluta dzięki łatwemu wydobyciu, stała się jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Zarówno to, jak i wysoka prywatność jaką ta kryptowaluta zapewnia, decyduje o jej stabilnym kursie i przyciąga kolejnych inwestorów. Jeśli chcesz zainwestować w Monero, jest na to kilka sposobów. Po pierwsze możesz kupić XMR na jednej z wielu giełd. które daną walutę obsługują. O tym jak kupić monero, napiszemy w dalszej części artykułu. Możesz również taką walutę wykopać. W ten sposób nie ponosisz kosztów zakupu monet. Płacisz jedynie za proces jej wydobycia, inwestując swój czas, energię elektryczną oraz sprzęt. Czy kopanie Monero opłaca się? Jak najbardziej! W przeciwieństwie do wielu znanych kryptowalut, mining jest najlepszym sposobem, aby wejść w posiadanie tokenów XMR. Kopanie monero opiera się na algorytmie, który jest odpory na układy ASIC, dzięki czemu możesz kopać tą walutę na zwykłym komputerze. To wyróżnia monero spośród innych popularnych kryptowalut, takich jak np. bitcoin. Kopanie bitcoinów za pomocą zwykłego sprzętu jest obecnie niemożliwe. Zakup specjalnych koparek bitcoin jest natomiast sporą inwestycją, na którą wielu przeciętnych uczestników sieci nie może sobie pozwolić. Z tego powodu, coraz częściej górnicy zrzeszają się, tworząc tak zwane kopalnie bitcoinów. W przypadku bitcoina znacznie częściej opłacalny może okazać się zakup monet na giełdzie. Jeśli chciałbyś zainwestować swój kapitał w bitcoiny, zachęcamy do przeczytania artykułu jak kupić bitcoin. Zamiast inwestować w samą kryptowalutę, możesz również zainwestować w kontrakty różnicy kursowej (CFD). Decydując się na to rozwiązanie, inwestujesz jedynie w zmiany kursu, a nie w walutę. Aby dokonać takiej inwestycji, nie musisz również posiadać faktycznej kryptowaluty. Cały proces opiera się na przewidzeniu czy kurs waluty będzie w najbliższym czasie rosnąć czy spadać. Gdy jesteś pewien swojej prognozy, zawierasz odpowiedni kontrakt z brokerem. Jeśli twoje przewidywania się sprawdzą, wówczas zarabiasz. Jeśli jednak pomylisz się, stracisz.

Dowiedz się więcej na temat giełdy kryptowalut!

Jak kupić Monero

Tak jak napisaliśmy wcześniej, jednym ze sposobów inwestowania w walutę monero, jest po prostu jej zakup. Wszystkie wirtualne waluty, łącznie z XMR, można kupować i sprzedawać za pośrednictwem giełd kryptowalutowych. Jeśli chcesz kupić lub sprzedać monero na giełdzie, nie będziesz miał z tym problemu! Większość popularnych giełd obsługuje walutę XMR. Do takich giełd należą między innymi:

  • BitBay - największa polska giełda kryptowalut o międzynarodowym zasięgu. W rankingu europejskim znajduje się na 3 miejscu. Posiada swój własny kantor i operator płatności kryptowalut. 
  • Binance - największa na świecie giełda pod względem wolumenu. Minusem jest fakt, że giełda nie obsługuje żadnych walut finducjarnych, jak euro czy dolar. Rolę amerykańskiego dolara pełni Tether (USDT). Giełda posiada wiele dodatkowych funkcjonalności jak, możliwość tworzenia Api wykonującego zautomatyzowane czynności na koncie użytkownika. 
  • Bitfinex - giełda pod względem obrotu nie znajduje się na jednym z pierwszych miejsc, jednak często jest ona pierwszym wyborem dla początkujących inwestorów kryptowalutowych. Giełda słynie z bardzo korzystnej wyceny bitcoina, w porównaniu do innych giełd.  

monero - gieldyŹródło: coingecko.com 

Jaki portfel dla XMR 

Jesteś już właścicielem waluty Monero? Bez względu na to czy ją kupiłeś czy wykopałeś, potrzebujesz odpowiedniego portfela na kryptowaluty, służącego do przechowywania twoich monet. Pamiętaj, że trzymanie kryptowalut na giełdzie, jest obarczone ryzykiem. Monety mogą zostać utracone w przypadku zhakowania giełdy lub jej zamknięcia. Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania waluty Monero, a także innych kryptowalut, jest zainwestowanie w dobrej jakości portfel sprzętowy. Odcięcie od internetu sprawia, że kryptowaluty przechowywane na takim portfelu są całkowicie bezpieczne. W tym wypadku, jedynym ryzykiem jest możliwość kradzieży sprzętu. Najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi, umożliwiającymi przechowywanie Monero jest Ledger Nano oraz Bitfi. Jeśli dodatkowo chcesz dowiedzieć się gdzie przechowywać monety bitcoin, zachęcamy do przeczytania artykułu dotyczącego portfeli bitcoin. Kryptowaluty możesz również przechowywać na portfelach dekstopowych. Pierwszym oficjalnym portfelem desktopowym, służącym do przechowywania kryptowaluty monero, jest Monero GUI. Portfel oferuje graficzny interfejs. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy nie muszą używać wiersza polecenia, aby skorzystać z portfela. Portfel jest kompatybilny z systemami Windows, Linux oraz Mac OS. Portfele desktopowe, podobnie jak sprzętowe, oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli znajdują się na osobnym komputerze, który jest odcięty od internetu. Istnieją również portfele internetowe, takie jak MyMonero. Jest to najpopularniejszy portfel internetowy, dla waluty XMR. Oprócz portfelów internetowych, znajdziemy również szereg portfeli mobilnych, dla waluty Monero, które są warte polecenia. Do takich portfeli należą, między innymi Cake Wallet, dostępny na urządzeniach z systemem iOS, a także Free Wallet i Monerujo na Android.