Władze USA będą śledzić transakcje zawierane na blockchainie??

0
208
monero, zcash, DHS, kryptowaluty, tokeny wirtualne, tokeneo, bitcoin, blockchian, technologia blockchian, Władze USA będą śledzić transakcje zawierane na blockchainie
Do mediów trafiła informacja, iż Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS) ma zamiar badać poszczególne blockchainy a także – śledzić zawierane na nich transakcje kryptowalutowe!

Jak podano – DHS gorąco zachęca wszystkie podmioty do „projektowania aplikacji, które pomagałyby na bieżąco w badaniu blockchainów, a także – w śledzeniu wszelkich transakcji kryptowalutowych, które tam zachodzą." Instytucja ta jest zainteresowana kontrolą przede wszystkim tych technologii, które gwarantują pełną anonimowość swoim użytkownikom – tj. Zcash oraz Monero.

Władze USA rozumieją co prawda potrzebę anonimowości przesyłu środków i kapitału, ale podkreślają jednocześnie:

„(...) nie ukrywamy, że interesuje nas przede wszystkim śledzenie, a w jego wyniku lepsze zrozumienie zwłaszcza tych transakcji opartych na blockchainie, które mają nielegalny charakter, bądź wykazują jakiekolwiek przesłanki, że są niezgodne z prawem.”

DHS podkreśla jednak, że Blockchain posiada również wiele zalet:

„Ze względu na duży wpływ tej technologi w cały przemysł, a zwłaszcza w obszary takie jak zarządzanie, egzekwowanie umów, udostępnianie danych, czy też szyfrowanie danych analitycznych – istnieje bardzo dużo projektów w administracji, ale też na rynku komercyjnym, które mogą odnieść korzyści z udanego rozwoju produktu”.

Jest to jednak – jak zauważa wiele osób – swoiste zaproszenie do współpracy ze strony amerykańskich władz.

 

Dlaczego Monero i Zcash?

Pojawia się zatem pytanie – dlaczego władze zainteresowały się akurat tymi dwiema kryptowalutami. Otóż można zauważyć, że większość istniejących wirtualnych walut posiada transparentne łańcuchy blokowe, co oznacza, że większość transakcji jest możliwa do prześledzenia przez każdą osobę na świecie.

Monero stworzone jest jednak w ten sposób, iż wykorzystując kryptografię - całkowicie chroni adresy swoich użytkowników oraz kwoty za jakie zawierane są tam transakcje.

Zcash natomiast to zdecentralizowana waluta peer-to-peer, zbudowana w oparciu o kod źródłowy Bitcoina. Jednakże – w przeciwieństwie do najpopularniejszej kryptowaluty – dzięki zaawansowanemu algorytmowi szyfrowania ZERO KNOWLEDGE PROOFS (zk-SNARK), Zcash zapewnia maksymalną anonimowość każdemu uczestnikowi swoich transakcji. Wobec tego – zarówno odbiorca, jak i nadawca, a także wielkość transferu pozostają w pełni anonimowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię