Walmart wykorzysta blockchain do śledzenia dostaw

1 min czytania
Walmart-wykorzysta-blockchain-do-sledzenia-indyjskich-krewetek

Amerykański gigant handlu detalicznego Walmart ogłosił, że wraz z firmą technologiczną IBM przeprowadzi pilotaż, w którym wykorzysta technologię blockchain do śledzenia dostaw krewetek od indyjskiego producenta Andhra Pradesh.

Wszystko to w ramach projektu IBM Food Trust. Platforma ta pozwala na udostępnianie oraz weryfikację informacji o produkcie, a także śledzenie danych w czasie rzeczywistym. Należy dodać, że Walmart współpracuje z firmą IBM w zakresie poprawy przejrzystości łańcuchów dostaw żywności już od 2017 roku. Obecnie amerykański detalista skupia się na wzmocnieniu zaufania klientów do owoców morza.

Krewetki na blockchainie

Technologia blockchain zostanie wykorzystana do śledzenia krewetek od indyjskich rolników do zagranicznych detalistów. Warto dodać, że Stany Zjednoczone pochłaniają aż 46% tego eksportu. Niestety łańcuchy dostaw owoców morza bywają często bardzo złożone, przez co wzrasta nieufność, co do jakości dostarczanych produktów. Blockchain odegra tu kluczową rolę, technologia ta pozwoli indyjskim dostawcom krewetek spełnić surowe amerykańskie normy żywieniowe.

„Blockchain jest w stanie przynieść korzyści zarówno lokalnym rolnikom, jak i producentom. Technologia ta pomoże w przekształceniu systemu żywnościowego, gwarantując najwyższą jakość produktów” 

–  dodał Paul Dyck (wiceprezes ds. korporacyjnych w Walmart).

Choć będzie to pierwszy tego typu pilotaż przeprowadzony we współpracy z indyjskimi hodowcami krewetek, warto dodać, że IBM Food Trust już wcześniej został wykorzystany do podobnego projektu. W maju pisaliśmy o tym, że Sustainable Shrimp Partnership (SSP) dołączył do ekosystemu tej platformy, by także za pomocą blockchaina zyskać większą przejrzystość w łańcuchach owoców morza. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zobacz również: Carrefour z technologią za pan brat!

Komentarze