USA nakłada sankcje na irańską kryptowalutę

0
24
tokeneo, kryptowaluty, Amerykańscy ustawodawcy przedstawiają ustawę nakładającą sankcje na irańską kryptowalutę krajową
https://www.google.com/search?client=firefox-b-ab&biw=1462&bih=768&tbm=isch&sa=1&ei=VlUeXIOvFIrNrgT0koToAg&q=bitcoin+image&oq=bitcoin+image&gs_l=img.3..0i19l8j0i5i30i19l2.55589.57630..58449...0.0..0.98.512.6......0....1..gws-wiz-img.......0j0i67j0i30.YNp9Jd6fxsQ#imgrc=mkz8nWfCOwU7FM:

W USA 17 grudnia przedstawiono "Ustawę o nielegalnym finansowaniu Iranu", która to ma pomóc w zwalczaniu prania brudnych pieniędzy i działań terrorystycznych poprzez nałożenie sankcji na irańską gospodarkę oraz ulepszanie i wykorzystanie amerykańskiej kryptowaluty.

Jaka jest treść rozporządzenia?

Zgodnie z rozporządzeniem w życie wchodzi zakaz dokonywania transakcji w irańskiej kryptowalucie oraz zastosowane zostaną sankcje w stosunku do obcokrajowców, którzy również będą posiadać bądź dokonywać transakcji w irańskiej kryptowalucie. Ustawa wzywa do zaprezentowania przed Kongresem przeglądu skuteczności zmian w obrębie wdrażania suwerennej waluty cyfrowej w Iranie.

Historia relacji pomiędzy USA i Iranem

Pierwsze sankcje USA wobec Iranu wynikały z irańskiego programu jądrowego w 2005 r. Kolejne sankcje wobec Iranu Senat i Izba Reprezentantów USA wprowadzili w 2010 r. Owe sankcje znacząco wpłynęły na sferę gospodarczą Iranu i ograniczyły temu państwu dostęp do sfery finansowej USA. Sankcje zostały zlikwidowane w 2015 r. po uzyskaniu od Iranu zgody na dostosowanie do norm Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej we wspólnym kompleksowym planie działania (JCPOA). Natomiast w maju 2018 r. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Ameryka wycofa się z JCPOA, które zostało wynegocjowane w trakcie rządów jego poprzednika, prezydenta Baracka Obamę. Następnie przywrócono sankcje.

Obecna sytuacja w Iranie

Dla dużej ilości Irańczyków kryptowaluty są możliwością do obejścia sankcji. Mohammad Reza Pourebrahimi, szef irańskiej parlamentarnej komisji ds. Gospodarczych, w maju nazwał kryptowaluty rozwojowym sposobem dla Iranu na zaprzestanie dokonywania transakcji w dolarach amerykańskich oraz na zastąpienie systemu płatności międzybankowych SWIFT.

Jak poinformował Cointelegraph wcześniej w grudniu, Irańczycy zwracają się do wydobycia Bitcoin (BTC) z powodu trudności gospodarczych. Pomimo niedawnego krachu na rynkach kryptograficznych i wahań w krajowej walucie rialskiej spowodowanych sankcjami, irańscy ludzie podobno nadal zarabiają na zysku z wydobycia Bitcoin.

Źródło grafiki: theguardian.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię