Technologia Blockchain – co to jest?

technologia Blockchain – co to jest?

Blockchain to technologia, która od kilku lat nieustannie rewolucjonizuje wszystkie dziedziny życia człowieka. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: „co to jest technologia Blockchain”? Blockchain to technologia, którą coraz częściej spotkać możemy w naszym codziennym życiu: u lekarza, w banku, na wyborach czy kupując bilet lotniczy. Nie wiesz do czego służy Blockchain? Chcesz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest Blockchain? Dobrze trafiłeś! W internetowym portalu o kryptowalutach przeczytasz wszystko o technologii Blockchain.

Co to jest Blockchain? Zdaniem specjalistów blockchain to rozproszona, niezniszczalna księga transakcji, którą można wykorzystywać do niemal każdej dziedziny życia człowieka. Tę skomplikowaną technologię można wytłumaczyć jednak jeszcze prościej. Na najbardziej podstawowym poziomie blockchain jest po prostu łańcuchem bloków, ale nie w tradycyjnym znaczeniu tych słów. Kiedy w kontekście blockchainu mówimy o blokach lub łańcuchach, na myśli tak naprawdę mamy o informacji cyfrowej (bloku) przechowywanej w publicznej bazie danych (łańcuchu).

Kiedy myślimy o tym, jak działa blockchain, natychmiast wiążemy go z Bitcoinem. Ale możemy go powiązać z wieloma codziennymi czynnościami, takimi jak przelewy bankowe. Technologia blockchain jest o tyle bezpieczniejsza, że kryptografia w nim zawarta czyni transakcje odpornymi na cyberataki. Coraz więcej instytucji finansowych wprowadza w życie technologię rozproszonych rejestrów, głównie w bankowości. Na blockchainie są też oparte niektóre gry wideo. Zaletą tej technologii jest przede wszystkim szybkość, tak ważna w dzisiejszych technologiach.

Bloki w łańcuchach blockchain składają się z trzech typów informacji cyfrowych. Pierwszy rodzaj bloków przechowuje informacje o transakcjach np. datę, godzinę i ilość przelanych pieniędzy. Kolejny typ to bloki przechowujące informacje o tym, kto uczestniczy w transakcjach. Ostatnim rodzajem są bloki przechowujące informacje, które odróżniają je od innych bloków. Każdy blok ma unikalny kod zwany „hash”, który pozwala nam odróżnić go od każdego innego bloku. Ta funkcja pozwala na odróżnienie transakcji, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Podczas gdy powyższe przykłady operują jednym blokiem na jedną transakcję, rzeczywistość jest nieco inna. Pojedynczy blok w sieci blockchain przechowywać może nawet do 1MB danych. W zależności od wielkości transakcji oznacza to, że pojedynczy blok może pomieścić kilka tysięcy transakcji.

Gdy blok przechowuje nowe dane, jest dodawany do łańcucha blokowego. Blockchain, jak sama nazwa wskazuje, składa się z wielu połączonych ze sobą bloków. Aby jednak blok został dodany do blockchain, muszą się zdarzyć cztery rzeczy. Po pierwsze musi wystąpić transakcja. Następnie transakcja ta musi zostać zweryfikowana. W blockchain weryfikacja transakcji jest zadaniem komputerów podłączonych do sieci. Sieci te składają się często z tysięcy (lub w przypadku Bitcoina około 5 milionów) komputerów rozproszonych na całym świecie. W następnej kolejności transakcja musi być przechowywana w bloku. Taki blok musi mieć hash. Gdy wszystkie transakcje w bloku zostaną zweryfikowane, należy mu nadać unikalny, identyfikujący kod zwany hashem. Blok otrzymuje również skrót ostatniego bloku dodanego do łańcucha blokowego. Po włączeniu skrótu, blok można dodać do łańcucha bloków.

Kiedy ten nowy blok zostanie dodany do blockchain, staje się publicznie dostępny dla każdego. Jeśli spojrzysz na blockchain Bitcoina zobaczysz, że masz dostęp do danych transakcji, wraz z informacją o tym, kiedy gdzie i przez kogo blok był dodano do blockchain.

Ważną zaletą blockchaina jest jego zdecentralizowany charakter. Zamiast jednego centralnego serwera, mamy tu do czynienia siecią równych sobie łańcuchów funkcjonujących na tych samych zasadach. Nawet jeżeli ktoś chciałby zaatakować tę sieć, jest ona na tyle rozproszona, że nic jej nie zagrozi. Z drugiej strony, blockchain w rękach niewłaściwych lub nieodpowiedzialnych ludzi może wymknąć się spod kontroli.