SEC przegrywa w sądzie! ICO tym razem górą!

0
342
SEC, kryptowaluty, tokeneo, tokeneo blog, ICO, projekty ICO, bitcoin, blockchian, SEC przegrywa w sądzie! ICO tym razem górą!
Jak podają media – w zeszłym tygodniu amerykański Sąd Federalny podjął dość kontrowersyjną decyzję w sprawie ICO! Wielkim przegranym w tej batalii sądowej okazał się... SEC! Jak zakończy się ta sprawa i co dalej z amerykańskim rynkiem kryptowalutowym?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła jakiś czas temu Blockvest – firmę zajmującą się przeprowadzaniem ICO – o nielegalną i niezgodną z prawem działalność. Jak się jednak okazało – sąd był innego zdania i podjął decyzję na korzyść amerykańskiego startupu!

 

Zaskakujący wynik sprawy!

Dość niespodziewana decyzja sądu z całą pewnością nie powinna być od razu uznawana jako porażka SEC, lub odwrotnie – jako wielkie zwycięstwo sektora kryptowalutowego. Jay Clayton (prezes SEC) stwierdził, że „większość najpopularniejszych ICO podchodzi pod przepisy dotyczące papierów wartościowych, a w wyniku tego są nielegalne. Nie mamy zatem do czynienia z legislacyjną rewolucją w stosunku do Initial Coin Offering, a liczba kar i ich egzekucji stale rośnie!”

Jednakże – jak pokazuje dość zaskakujący wynik sprawy – Blockvest dzięki wykorzystaniu pewnych aspektów techniczny do swojej obrony uniknął kary i obronił swoje racje na sali sądowej. Startup przekonuje teraz, że „niektóre projekty ICO powinny zaskarżać niekorzystne dla siebie decyzje Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdyż – jeżeli poprą swoje zdanie wystarczającą ilością rzetelnych dowodów – mają dużą szanse wygrać!”.

 

Jakie przyniesie to konsekwencje?

SEC i inwestorzy muszą od teraz zachować większą ostrożność przy składaniu pozwów przeciwko projektom ICO. Sąd bowiem będzie wymagać od oskarżycieli, aby wyraźnie opisywali charakter aktywów jako papieru wartościowego, bez względu na metodę wprowadzenia danego aktywa na rynek.

Santori, prezes spółki Blockchian powiedział:

„Zdaniem sądu w kontekście ICO - MUSI istnieć ryzyko straty finansowej! Potwierdza to tezę, że coś takiego jak chociażby popularne airdropy, same w sobie nie mogą być ofertą papierów wartościowych, nawet jeżeli tokeny nie są jeszcze funkcjonalne. Jest to co prawda niezwykle rzadkie, ale bardzo możliwe”.

Ważnym elementem w owej sprawie był wymóg, aby SEC przedstawił dowody na to, że dana osoba kupiła token, ponieważ otrzymała ofertę papieru wartościowego bezpośrednio od emitenta (poprzez stronę internetową, white paper itp.), bowiem w innych przypadkach oskarżenie może zostać całkowicie odrzucone, tak jak to było w tym przypadku.

Jak owa decyzja Sądu Federalnego wpłynie na branżę kryptowalutową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię