Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoina

Satoshi Nakamoto - twórca Bitcoina

Satoshi Nakamoto to jedna z najbardziej tajemniczych postaci współczesnego świata. Nie wiadomo dokładnie, czy jest to jedna osoba, czy może grupa informatyków o ogromnej wiedzy finansowej.

Pierwsza wzmianka o tej postaci pojawiła się w 2008 roku, gdy na portalu metzdowd.com pojawił się pierwszy opis Bitcoina, podpisany właśnie imieniem Satoshi Nakamoto. Próbowano dowiedzieć się, kim jest ten tajemniczy twórca Bitcoina. Pierwszym „podejrzanym” był Dorian Satoshi Nakamoto, Amerykanin japońskiego pochodzenia. Zgadzałoby się wszystko – i nazwisko, i zawód – pracował bowiem dla instytucji finansowych jako programista, a jeszcze wcześniej przy tajnych projektach wojskowych. Dodatkowo, mieszkał tylko kilka przecznic od domu Hala Finneya, który jako pierwszy dokonał transakcji Bitcoinem. Jednak sam twórca Bitcoina napisał na swoim profilu, iż nie jest Dorianem Nakamoto. Poza tym, styl pisania był kompletnie inny od amerykańskiego programisty.

O stworzenie pierwszej kryptowaluty podejrzewany był nawet sam Hal Finney. Uważano, że skoro dokonał pierwszej transakcji z użyciem Bitcoina i bardzo interesował się kryptowalutami, to musiał maczać palce w stworzeniu jej. Jednak Finney do końca zaprzeczał tym insynuacjom – zmarł w 2014 roku, więc nie dowiemy się, czy mówił prawdę.

Kolejny kandydatem do roli twórcy Bitcoina był australijski naukowiec, Craig Wright. Początkowo przyznał się, że Bitcoin to jego dzieło, później jednak odkryto, że oświadczenie było próbą uratowania się przed oskarżeniami o oszustwa finansowe.

Jednym z najbardziej prawdopodobnych twórców kryptowaluty był Nick Szabo, Amerykanin węgierskiego pochodzenia. Opisał działanie kryptowaluty i jej rolę jeszcze zanim ta weszła na rynek, a samą walutę nazywał bit gold – od tej nazwy niedaleko jest do Bitcoina. Szabo kategorycznie zaprzeczył, jakoby to on miał stworzyć Bitcoina. Wciąż jednak wielu internautów uważa go za twórcę Bitcoina.

Niektórzy wierzą, że za pseudonimem Satoshi Nakamoto chowa się kobieta. Nie byłoby to dziwne, gdyż kobiety wciąż są dyskryminowane w świecie programistów. Inni uważają, że Nakamoto to grupa uzdolnionych programistów z ogromną wiedzą finansową. Według nich, jeden człowiek nie byłby w stanie zaprojektować i wdrożyć w życie tak skomplikowany projekt jak Bitcoin.

Według amerykańskiego blogera, Alexandra Muse’a, jedyną instytucją, której udało się ustalić tożsamość tajemniczego twórcy Bitcoina, jest NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Podobno rząd, jeszcze za kadencji Baracka Obamy, obawiał się, że Bitcoin to koń trojański z Chin lub Rosji. Miałby on mieć za zadanie zniszczenie amerykańskiej gospodarki, co obu państwom byłoby bardzo na rękę.

Pewnie nigdy nie dowiemy się, kto tak naprawdę kryje się za pseudonimem Satoshi Nakamoto. Na pewno jednak nazwisko to wpisze się w karty historii jako twórca Bitcoina – pierwszej i najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.