Rosja: Duma przegłosowała nową ustawę dot. cyfrowych aktywów

0
31

Rosyjski parlament, Duma Państwowa, przegłosowała nowe ustawodawstwo dotyczące kryptowalut.

Zmiany zostały przegłosowane w wyniku trzeciego i zarazem ostatniego czytania w Dumie. Ustawa wprowadza do rosyjskiego prawa pojęcie „praw cyfrowych” poprzez dodanie nowego artykuł 141.1 kodeksu cywilnego Federacji Rosyjskiej.

Co nowego?

Nowe prawo określa, w jaki sposób można wykonywać i przenosić tzw. prawa cyfrowe, a także ustanawia zasady dotyczące zawierania transakcji cyfrowych - w tym umów.

Komunikat prasowy cytuje przewodniczącego izby niższej parlamentu, Dumy Państwowej, Wiaczesława Volodina, który stwierdził, że ustawa o prawach cyfrowych „stanowi podstawę rozwoju gospodarki cyfrowej. To nowy obszar naszych praw, dlatego ważne jest dla nas skonsolidowanie podstawowych pojęć.”

Nowe przepisy mają wejść w życie w październiku.

Dobry kierunek

Aleksandr Zhuravlev, starszy partner w moskiewskiej kancelarii prawnej, powiedział rosyjskojęzycznemu portalowi Forklog, że podczas gdy niedoskonałości prawne pozostały, nowe podejście rządu jest znacznie lepsze niż poprzednio:

„Oczywiście obecny projekt ma wady [...], które mogą prowadzić do niejednoznaczności w niektórych obszarach: określania prawnego charakteru kryptowalut i górnictwa, a także kilku innych aspektów (np. dziedziczenia cyfrowych aktywów finansowych itp.) (...). Warto jednak zauważyć, że Rosja nie poszła drogą Chin i Indii, które wybrały zaporowe podejście do zasobów cyfrowych”.

Decyzja ta jest wynikiem długiej debaty na temat sposobu traktowania walut cyfrowych, która toczyła się w Rosji od wielu miesięcy. W tle trwała przedłużająca się droga legislacyjna dot. projektu ustawy o kryptowalutach zatytułowanego „O cyfrowych aktywach finansowych”.

Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię