Restryktywne zasady Google godzą w portfele kryptograficzne!

0
175

8 stycznia Google wprowadził nową aktualizację, która ograniczyła funkcje niektórym portfelom kryptograficznym. Czy to celowe działanie?

8 stycznia zespół odpowiedzialny za Samourai (portfel kryptowalutowy skoncentrowany na prywatności) poinformował, że musiał usunąć szereg kluczowych funkcji związanych z bezpieczeństwem. Wszystko to za sprawą restryktywnych zasad wprowadzonych przez Google.

Nowe reguły Google?

We wtorek Samourai wyjaśnił, że aż trzy funkcje wiążące się z bezpieczeństwem (tryb ukryty, ochrona przełącznika karty SIM oraz zdalne polecenia SMS) musiały zostać usunięte w wyniku nacisku Google. Wersja 0.99.04 aplikacji uruchomiona przez Google Play kompletnie nie odzwierciedla tego, czym miała być pierwotnie. Prawidłowy portfel musiał zostać udostępniony inną ścieżką. Na razie Google nie odpowiada na prośbę o komentarz całej sytuacji, co nie jest dla nich dobrym PR-em.

Zmiany w aplikacjach

Google wprowadził zamknięty ekosystem, odnosi się on do oprogramowania, w którym dostawca usług przejmuje holistyczną kontrolę nad wszystkimi operacjami w systemie (aplikacjami, treściami i mediami). Trend ten rozprzestrzenia się od lat, korzystają z niego, między innymi Facebook czy Amazon. Według jednego z założycieli Samourai ten zamknięty ekosystem wiąże się z serią zmian przeprowadzonych przez Google w ciągu minionego roku, odnoszących się do wszystkich aplikacji ze sklepu Google Play. Na skutek takowych działań programiści zmuszeni są do rezygnacji z wielu funkcji ich portfeli  kryptograficznych.

Założyciel Samourai tak komentuje obecną sytuację:

Staramy się zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, ale działania Google popychają naszych klientów do instalowania pakietów APK na swoich urządzeniach. Jeżeli nie będą ostroźni moga zainstalować złośliwe oprogramowania APK.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Jeden z założycieli Samourai przyznał, że użytkownikom ściągającym wersję ich portfelu ze sklepu Google Play, wciąż zależy na jak największej prywatności. Ma on nadzieje, że uda się dojść do kompromisu, aby owe jakże ważne funkcje były wprowadzone, chociażby w późniejszym terminie. Są one bardzo istotne, ponieważ zapewniają konsumentom bezpieczeństwo. Przykładowo: tryb ukrywania funkcji, pozwala użytkownikowi ukryć portfel na urządzeniu mobilnym, dokonywane transakcje nie mogą zostać wykryte w najniebezpieczniejszych częściach świata. Równie ważne są zdalne polecenia SMS, które umożliwia usunięcie portfelu z telefonu, wówczas gdy ten zostanie skradziony.

Zobacz również:UWAGA na fałszywe portfele krypto w Google Play!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię