Portfel na Bitcoiny

portfel na Bitcoiny

Bitcoin to najczęściej wybierana kryptowaluta przez inwestorów. Niedoświadczeni traderzy doceniają go za wysoką kapitalizację rynkową i stabilną cenę. Analitycy z wieloletnim doświadczeniem kupują Bitcoina bo wiedzą, że to świetna, długoterminowa inwestycja. Chcesz kupić pierwsze Bitcoiny, ale nie wiesz, jak zacząć? Jak założyć portfel na Bitcoiny? Nie jesteś pewien, po co tworzy się portfele kryptowalutowe? W tej zakładce internetowego magazynu o wirtualnych tokenach dowiesz się wszystkiego na temat portfeli kryptowalutowych.

Wielu początkujących inwestorów nie wie, że przed zakupem Bitcoina niezbędne jest założenie portfela kryptowalutowego. W wallet’cie „przechowywać” będziesz zgromadzone przez siebie aktywa – a raczej kawałki kodu, który je reprezentuje. Bitcoiny, tak jak inne zdecentralizowane kryptowaluty, tak naprawdę mieszczą się w odpowiednich protokołach Blockchain. Na Twoim portfelu kryptowalutowym znajdować będzie się zapis konkretnego fragmentu kodu, który kupiłeś na giełdzie.

Twój portfel kryptowalutowy zawierać będzie adres Bitcoina – ten sam numer, co przy kluczu publicznym. Funkcję klucza publicznego przyrównać można do numeru konta w tradycyjnym banku: każdy może go zobaczyć i wpłacić na niego pieniądze. Portfele kryptowalutowe oprócz klucza publicznego, zawierają także klucze prywatne. Jego zadaniem jest chronienie posiadanych przez Ciebie Bitcoinów – podobnie jak w przypadku kodu PIN do karty kredytowej. Z tego powodu numer swojego klucza prywatnego powinieneś chronić i zapisać w bezpiecznym miejscu. W przeciwnym razie możesz utracić dostęp do swoich wirtualnych pieniędzy. Korzystanie z kupionych Bitcoinów możliwe jest wyłącznie dzięki posługiwaniem się kluczem prywatnym i publicznym.

Istnieje więcej zastosowań kluczy prywatnych i publicznych. Numery kluczy przypisane mogą być do konkretnych fragmentów kodu Bitcoina. Dodatkowo możliwe jest wyświetlenie listy powiązanych transakcji oraz bieżące saldo konta – wszystkie dane dostępne są w łatwy i przejrzysty sposób.

Podkreślenia wymaga fakt, że w portfelu kryptowalutowym nie przechowujesz fizycznych monet Bitcoina. W Twoim portfelu znajduje się jedynie „pozwolenie na wydanie” tych walut. Jeśli stracisz dostęp do tego „pozwolenia”, stracisz również swoje Bitcoiny, ponieważ nie będziesz miał już do nich dostępu. Dlatego zadbaj o to, by Twoje klucze były bezpieczne i niedostępne dla innych osób.

Większość dostępnych obecnie na rynku portfeli kryptowalutowych to tak zwane „thin wallets” lub portfele SPV (Simplified Payment Verification), które wyróżnia uproszczony proces weryfikacji danej płatności. Tego typu portfel Bitcoin z pewnością znajduje się po zainstalowaniu na Twoim telefonie komórkowym.

Portfel Bitcoin to wbrew pozorom niezwykle ciekawy i rozległy aspekt branży kryptowalutowej. Wallet’y, w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa i wygody, są nieustanie ulepszane. Narzędzia te stale ewoluują pod względem wydajności i funkcjonalności. Portfel na bitcoiny są ważnym elementem adopcji kryptowalut na szeroką skalę. Łatwość użytkowania i wysoki stopień bezpieczeństwa sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w kryptowaluty.