Polska aplikacja do e-głosowania oparta na blockchainie!

5
1148
Polska aplikacja do e-głosowania oparta na technologii blockchain!
http://neos.biuroprasowe.pl/90142/cyberdemokracja-w-polsce-polska-podaza-droga-szwajcarii-i-wprowadza-glosowanie-przez-siec?fbclid=IwAR1_wjp9_49Ihsg3MKtCitTBerHFJjVya7CdgV3tsqfr6E5njndGl5xNkuQ

Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez polski system operacyjny neOS, 3 maja bieżącego roku w Sobótce odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej, na którym zaprezentowano projekt aplikacji opartej na blockchainie, służącej do e-głosowania. Jakie korzyści może dostarczyć społeczeństwu i-Voting?

W tym artykule dowiesz się:

 1. Czym jest neOS
 2. Jakie tematy poruszono na Forum Demokracji Bezpośredniej
 3. Jakie korzyści niesie ze sobą i-Voting
 4. Jakie kraje wdrożyły bądź rozważają wdrożenie e-głosowania

Krótko o neOS

Projekt neOS zaczęto tworzyć w 2010 roku, był on odzewem na pojawiające się w Polsce problemy społeczne. Do 2018 roku lobbowano go na różnych poziomach struktur administracyjnych, zarówno lokalnych, jak i centralnych, jak również w licznych oddolnych organizacjach. Głównym założeniem neOS jest stworzenie nowego systemu operacyjnego dla miast i wsi, w którym integralną część stanowi infrastruktura informatyczna, urządzenia dostępowe, środki rozliczeniowe, a także sposoby komunikacji. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Nowe perspektywy

W pierwszym Forum Demokracji Bezpośredniej udział wzięli między innymi: Mirosław Jarosz (burmistrz miasta Sobótka), prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński (przedstawiciele think-tanku Narodowi Instytutu Studiów Strategicznych), Paweł Grabowski (poseł ruchu Kukuz15) oraz dr Hubert Czerniak (kandydat do PE).

Podczas zgromadzenia zwrócono uwagę na niezwykle szybki rozwój nowych technologii, która napotyka na opór w sferze politycznej. Zaznaczono przy tym, iż komunikacja za pośrednictwem narzędzi tj. Internet stwarza olbrzymie szanse na postęp w kierunku demokracji bezpośredniej. Zwrócono uwagę również na fakt, że w wielu krajach należących do Unii Europejskiej, ugrupowania określane jako antysystemowe odnoszą sukcesy wyborcze. Można potraktować to jako dowód na to, iż demokracja pośrednia zaczyna popadać w kryzys.

Na Forum Demokracji Bezpośredniej wspomniano między innymi o systemie politycznym Szwajcarii, który cechuje się tym, że opiera się na vecie ludowym oraz referendach z mocą wiążącą zarówno dla parlamentu, jak i rządu. Pomimo swoich wad przynosi on wiele pożytku społeczeństwu szwajcarskiemu. Stwierdzono więc, iż Polska powinna wziąć przykład z owego kraju.

Aplikacja mobilna i-Voting

O udziale technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej opowiedział Mateusz Jarosiewicz neOS. Podczas prezentacji uwzględnił to ,że blockchain stanowi bardzo ważne narzędzie, które może umożliwić rozwój demokracji oddolnej.

W zestawie narzędzi zwanych Cyberdemocracy znajdują się aplikacje, które wykorzystują potencjał, jaki stwarza technologia blockchain. i-Voting ma umożliwić przeprowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim, począwszy od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów. Warto podkreślić, iż zagwarantuje to zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych.

Protokół vote mix jest niewątpliwie innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym. Należy dodać, iż został on pozytywnie oceniony przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie (NCBR), Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) oraz Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Jak podaje neOS projekt ten spełnił wszystkie kryteria techniczne wdrożenia w wyborach powszechnych, a także w głosowaniach dotyczących budżetów obywatelskich.

Potencjalne korzyści

Zgodnie z komunikatem prasowym główną zaletą i-Voting jest jej funkcjonalność. Program można wykorzystać w badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów i referendum. Dodatkowo aplikację tą posłuży do tworzenia dowolnych e-usług administracji lokalnej. Za pośrednictwem i-Voting zostanie stworzona tzw. cyfrowa tożsamość, która umożliwi podpisywanie dokumentów (e-podpis lokalny).

Za pomocą aplikacji użytkownicy będą mogli wysyłać e-wnioski do urzędu, otrzymywać powiadomienia i alerty bezpieczeństwa z urzędu oraz uczestniczyć w głosowaniach organizowanych przez JST. I-Voting posłuży również jako narzędzie do zgłaszania różnego rodzaju spraw interwencyjnych. Usługa ta ma być dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i platformach stacjonarnych. Zaznaczono również, iż rozwinięta wersja systemu pozwoli na prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin bądź Miast za pośrednictwem laptopów, tabletów oraz smartfonów.

Zapraszamy do prześledzenia całej relacji

E-głosowanie w innych państwach

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rząd koreański rozważa wdrożenie technologii blockchain do głosowania online. Podobny system wykorzystano w USA, w Zachodniej Virginii. Stworzono wtedy mobilną platformę – Voatz, by umożliwić głosowanie żołnierzom znajdującym się poza granicami państwa.

Na początku bieżącego roku również Tajlandia poinformowała o opracowaniu systemu opartego na blockchainie. Zgodnie z ówczesnym komunikatem technologia ta miałaby wesprzeć tradycyjny system głosowania. Podkreślono wtedy, iż nowy system z pewnością nie zastąpi starego. Oczywiście może on obniżyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo, jednak potrzeba czasu, by spełnić podstawowe wymagania. Każdy z wyborców musiałby mieć dostęp do urządzenia mobilnego połączonego z internatem.

Duży potencjał!

Reasumując wykorzystanie technologii blockchain do e-głosowania byłoby rozwiązaniem wygodnym i praktycznym. Wyborca mógłby oddać swój głos z dowolnego miejsca bez potrzeby udania się do wyznaczonych ku temu placówek. Założenia aplikacji i-Voting są bardzo obiecujące. Co o tym sądzicie? Czy wyborcy przekonaliby się do tego typu rozwiązań? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Avatar
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata kryptowalut. Wierzy w potencjał blockchaina oraz w to, że technologia ta jest w stanie zrewolucjonizować wiele branż.

5 KOMENTARZE

 1. Dobry początek. W kwestii użycia systemu jako systemu wyborczego na poziomie krajowym jak i lokalnym (wybory do parlamentu, wybory prezydenckie, wybory do rad gmin, itd.) system powinien zostać skonstruowany jako pełny system transparentny, tzn. każdy powinien mieć możliwość zweryfikowania oddanego przez siebie w systemie głosu, zweryfikowania osiągniętego na poziomie lokalu wyborczego wyniku zbiorczego, jak i zweryfikowania podsumowania całkowitego ze wszystkich lokali wyborczych. Każdy oddany głos powinien przy zachowaniu wymogów tajności móc zostać zweryfikowany, czy też otrzymane potwierdzenie oddanego głosu np. w postaci wydruku kodu QR powinno stanowić niepodważalny na to dowód.
  Te elementy systemu można w prosty sposób osiągnąć stosując dodatkowy kod 4 literowy przypisywany konkretnej osobie głosującej czy to w lokalu czy też za pośrednictwem sieci (kod otrzymywany byłby w urzędzie). Bezpieczeństwo oczywiście można osiągnąć przy użyciu technologii podpisu cyfrowego.

 2. Nie mam zaufania do Bitcoins ze względu na spekulacje, które idą pełną parą.
  Jak to ma być w telefonii bezprzewodowej?
  Tu za mało rozumiem.
  Co rozumiem: komputery centralne stacji bazowych, przez które idą wszelkie bezprzewodowe dane, a więc i-głosowania są w rękach niemieckich, angielskich francuskich, czyli obcych państw.
  Dlaczego takie dane nie mogą zostać zmanipulowane przez obce służby- tego nie rozumiem?
  Ciekawe jak oceniają Szwajcarzy wasz system. W Szwajcarii są powołane specjalne projekty naukowe do oceny i poprawy i-głosowania. Niestety nie znalazłem czasu by się wczytać.

  • Dane nie mogą zostać zmanipulowane, ponieważ zostaną umieszczone na blockchainie (informacji umieszczonych w sieci bloków nie da się usunąć, ani zmienić) 😉 Warto wdrożyć się w ten temat. Moim zdaniem aplikacja, którą prezentuje neOS ma dużo zalet. Dobrze, że Polska zaczyna brać przykład z innych krajów, które wdrażały, bądź planują wdrażać podobne rozwiązania. 😉

 3. Od opracowania systemu do wdrożenia w życie społeczne kraju ooooo daleko jak na Marsa, grafen też Polacy wynaleźli i co…..?

  • To prawda, daleka droga… Jednak warto zacząć już teraz od mniejszych obszarów. 😉 Ważne, że ktoś próbuje robić cokolwiek, by nasz kraj nie stał w miejscu. Jeżeli chodzi o polski grafen, to z tg co wiem ma się dobrze 😉 Projekt, który stanowi dla niego deskę ratunku – TecraCoin został doceniony zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię