Parlament Rosji przyjął projekt ustawy o kryptowalutach

0
104

Parlament Rosji przyjął w drugim czytaniu projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych. To ważny krok w sformułowaniu krajowego prawodawstwa dotyczącego kryptowalut.

Jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, że prace nad legislacją dot. kryptowalut w Rosji mają przyśpieszyć. Teraz Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przegłosowała ustawę "O cyfrowych aktywach finansowych" - zatwierdzoną w maju 2018 r. przez posłów po raz pierwszy.

Kontrowersje

Po majowych głosowaniach przepisy miały już wejść w życie, ale wywołały wiele kontrowersji. Ustawa nie zawierała - zdaniem ekspertów - wielu ważnych definicji i innych tego typu zapisów.

Obecne głosowanie poprzedzone zostało też apelem prezydenta Rosji Władimira Putina, aby przyspieszyć prace nad legislacją i zakończyć je do lipca 2019 r.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej i współautor projektu ustawy, podkreślił też, że przyjęte poprawki mają na celu usunięcie wszelkich kontrowersji:

"Po przyjęciu ustawy obywatele i osoby prawne otrzymają dodatkowe gwarancje, które pozwolą im aktywniej uczestniczyć w rozwoju gospodarki przyszłości". 

KryptoRubel

W ubiegłym miesiącu Igor Yusufov, były minister energetyki Rosji, zaproponował emisję kryptowaluty, która - podobnie jak wenezuelskie Petro - byłaby wspierana przez ropę naftową kraju.

O stworzeniu KryptoRubla - czy jakkolwiek inaczej ten token miałby być nazwany - mówi się od kilkunastu miesięcy. Początkowo mówiło się jednak o stworzeniu po prostu cyfrowego odpowiednika "papierowego" rubla, co - z perspektywy zwolennika blockchaina - było bezsensowne. Jak widać, debata na ten temat w komnatach Kremla jednak trwa...

Rosyjscy eksperci wsparli też ponoć merytorycznie irańskich ekspertów, gdy ci tworzyli e-walutę Iranu, która także ma wkrótce ujrzeć światło dzienne i już teraz ma zapewnione wsparcie ze strony kilku lokalnych banków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię