Opodatkowanie kryptowalut – SEJM przegłosował USTAWĘ!

0
2358
opodatkowanie kryptowalut, podatki, kryptowaluty, tokeneo, bitcoin, Opodatkowanie kryptowalut – SEJM przegłosował USTAWĘ!
Wtorek 23 października być może okaże się sądnym dniem! Na wieczornym posiedzeniu sejmu przegłosowano nowelizację ustaw podatkowych, wśród których najistotniejsze (dla potencjalnych inwestorów) dotyczą doprecyzowania opodatkowania dochodów z obrotu kryptowalutami.

Nowe regulacje – mające na celu opodatkowania dochodów z wirtualnych walut – zakładają kwalifikowanie ich jako „przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych”.

Istotną kwestię stanowi tutaj fakt, że strata, którą poniesiemy w wyniku handlowego obrotu kryptowalutami (w danym roku podatkowym), nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów!

 

Jak się będziemy musieli z tego rozliczać? Ile wyniesie stawka opodatkowania?

Opodatkowanie kryptowalut oznacza, że podatnicy będą musieli rozliczać się za pomocą formularza PIT-8C (który dotychczas służył do rozliczania dochodów z giełd papierów wartościowych, lokat bankowych itp.).

Wobec tego łatwo stwierdzić, że zyski uzyskane z obrotu cyfrowymi tokenami będą opodatkowane na poziomie 19%! Wczorajsze przegłosowanie nowelizacji ustaw to – jak podaje rząd – „szansa na zakończenie chaosu, który panuje nie tylko w kwestii podatków, ale również samego statusu prawnego wirtualnych walut”.

 

Exit tax

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ramach nowelizacji przegłosowano również podatek od niezrealizowanych zysków, na który potocznie mówi się EXIT TAX. Pozwala on nałożyć na przedsiębiorstwa planujące przenieść swoją działalność za granicę – aż 19 procentowy podatek od jego wartości!

Jak powyższe zmiany wpłyną na rynek kryptowalutowy w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię