Odnawialne Źródła Energii przyszłością kopania krypto?

1 min czytania
OZE, kryptowaluty, górnictwo, wydobywanie kryptowlaut, bitcoin, Odnawialne Źródła Energii
Trudne warunki na rynku kryptowalutowym spowodowane trwającą bessą oraz rosnące koszty energii elektrycznej, znacznie obniżyły rentowność wydobywania kryptowalut. W rezultacie krypto-górnicy zostali zmuszeni do korzystania z energii odnawialnej w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych. Czy OZE będą stanowić przyszłość wydobywania wirtualnych tokenów?

Górnicy kryptowalutowi wykorzystują w swojej działalności różne możliwości, pozwalające im na rentowne prowadzenie biznesu. Niedawno jeden z użytkowników Reddita „Cadase” stwierdził, że "zainwestował swój kapitał w panele słoneczne w celu znacznego obniżenia kosztów kopania i teraz jest zadowolony z podjętej decyzji":

„Koszty spowodowane wydobywaniem Bitcoinów zmuszają mnie do wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii – w tym konkretnym przypadku energii słonecznej. Właśnie zainstalowałem panele solarne, aby móc uruchomić koparki w ciągu dnia. Tym samym nie tylko ogrzewam dom, ale obniżyłem koszty wydobycia o prawie 75%!”

W listopadzie 2018 roku – CoinShares Research opublikował raport, w którym zbadał aktualne trendy panujące na rynku wydobywczym oraz policzył koszty i zużycie energii w obszarze górnictwa kryptowalut. Według jego autorów – zdecydowana większość wydobycia bitcoinów występuje na obszarach, w których dostępne są źródła energii odnawialnej. Zdaniem analityków – „kopanie za pomocą paneli słonecznych staje się bardziej opłacalne, niż korzystanie ze standardowych źródeł energii elektrycznej”.

Właściciele startupu – CryptoSolarTech, którego głównym celem jest stworzenie największej kopalni kryptowalut opartej na OZE (o projekcie informowaliśmy już TUTAJ), stwierdzili:

„Nasi górnicy zaopatrywani są w energię odnawialną produkowaną przez nasze własne elektronie fotowoltaiczne. Dzięki temu naszą działalność jest skuteczna i zrównoważona”.

W tym miejscu można zadać pytanie: Czy Odnawialne Źródła Energii będą stanowiły przyszłość branży wydobywczej na rynku cyfrowych aktywów??

Komentarze