T-mobile: nowe rozwiązanie blockchainowe dla polskich klientów

0
141
Nowe rozwiązanie blockchainowe dla polskich klientów

Kolejna firma świadcząca usługi bankowe w Polsce wprowadziła w życie trwały nośnik cyfrowy oparty o rozwiązania blockchainowe.

Alior jako pierwszy

W czerwcu bieżącego roku na taki zabieg zdecydował się Alior Bank. To pierwszy przypadek w Polsce, gdy bank stosuje rozwiązanie blockchainowe o charakterze publicznym do cyfrowego stałego nośnika. Ma to ograniczyć zużycie papieru, a jednocześnie przynieść bankowi wiele oszczędności. Alior postanowił skorzystać z blockchaina Ethereum, inaczej niż inne banki. PKO BP i BNP Paribas również użyły blockchaina, ale we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.

Skąd te rozwiązania?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymaga, aby banki informowały swoich klientów o wszelkich zmianach, które ich dotyczą, za pomocą trwałego nośnika, który gwarantuje niezmienność treści. Chodzi tu o zmiany w regulaminach, w tabelach opłat i prowizji, czy oprocentowaniu lokat. Rozwiązania blockchainowe pomogą uniknąć ciągłego korzystania z papieru, a wszelkie informacje będą mogły przepływać elektronicznie.

Większość banków w Polsce przy rozwiązaniach z trwałym nośnikiem wciąż stawia na technologię WORM (Write Once Read Many). Oznacza to, że raz zapisany dokument nie może zostać zmieniony.

Ostatecznie potwierdzenie, czy nasze rozwiązanie jest zgodne z wymaganiami, UOKiK przedstawi po jego realizacji. Spodziewamy się jednak pozytywnej oceny.

- podkreśla Tomasz Sienicki, menedżer ds. strategii technologii blockchain w Alior Banku.

Blockchain w T-Mobile

T-Mobile Usługi Bankowe to kolejny podmiot, który zastosuje podobne rozwiązanie blockchainowe. Jest to usługa dostarczana przez Alior Bank, do 2014 roku pod nazwą Alior Sync. Bank nawiązał strategiczną współpracę z operatorem komórkowym T-Mobile, a TMUB to efekt tej umowy.

Nośnik cyfrowy, podobnie jak w przypadku rozwiązania Alior Banku, umożliwi przechowywanie dokumentów takich, jak regulaminy i cenniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię