NiceHash – czym jest i do czego służy?

3 min czytania
NiceHash czym jest i do czego służy

NiceHash to miejsce, które łączy sprzedawców mocy obliczeniowej z jej nabywcami. Według definicji przedstawionej na oficjalnej stronie firmy, tworzy ona rynek, na którym górnicy kryptowalutowi mogą zawierać transakcje z osobami chcącymi kupić energię mieszania.

Głównym celem NiceHash jest połączenie użytkowników końcowych. Należy zaznaczyć, że firma ta nie posiada żadnego sprzętu górniczego, co ciekawe nawet go nie wynajmuje, udostępnia jedynie swoim konsumentom rynek wymiany, na którym sami między sobą zawierają transakcje. Sprzedawcy mocy obliczeniowej mogą zarabiać poprzez trzy  warianty oferowane przez NiceHash: CPU lub GPU, maszyny ASIC oraz gospodarstwo górnicze. Z informacji zamieszczonych na platformie wynika, że konsumenci rynku dostają darmowe oprogramowanie, przewodniki oraz wsparcie. Użytkownik może połączyć nieograniczoną liczbę „maszyn”. Jeżeli chodzi o wypłatę środków, jest ona dostępna codziennie, jednak jej minimalna kwota musi stanowić przynajmniej 0,001 BTC. 

Sprzedaż mocy mieszania

Cały proces wygląda następująco: kupujący składa zamówienie (decyduje, za jaką cenę, jaki algorytm i jak długo chce wydobywać), następnie sprzedawca zaczyna jego realizację (czyli wydobycie monet dla nabywcy). https://www.nicehash.com/sell Za każdy ważny udział w systemie Pay per Share (PPS), górnicy dostają Bitcoiny, które mogą wymienić na waluty takie jak EUR czy USD. Warto wiedzieć, że to nabywcy określają ceny mocy mieszania. Zadaniem NiceHash jest tylko udostępnienie rynku dla obu ze stron. Harmonogram płatności za pośrednictwem NiceHash Miner wygląda następująco. https://www.nicehash.com/help/fees Opłata za korzystanie z usług NiceHash zależy od portfela i zarobków sprzedawcy mocy mieszania. Dokładne wytyczne znajdziesz tutaj.

Kupno mocy mieszania

Jeżeli chodzi o samych nabywców dostają oni możliwość zakupu mocy mieszania do wydobycia wybranych przez siebie kryptowalut (oczywiście spośród tych oferowanych przez Nicehash). Minimalna cena zamówienia wynosi 0,005 BTC dla każdego algorytmu. Kupujący decyduje również o tym, jak i kiedy nabyć moc mieszania oraz do której puli ma ona trafić. NiceHash zaznacza również, iż klienci mogą anulować dane zamówienie, a tym samym odzyskać pozostałe środki, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Aby skorzystać z możliwości, jakie oferuje ów rynek, należy przejść przez cztery fazy. W pierwszej z nich nabywca rejestruje swoje konto i składa zamówienie, w kolejnej dodaje pulę górniczą, do której kieruje zakupiona moc mieszania. Trzecia faza polega na ustawieniu stawki lub stałej ceny za wydobycie, ostatnia zaś na monitorowaniu własnego zamówienia w na rynku. https://www.nicehash.com/buy Warto wiedzieć, że to pula jest odpowiedzialna za nagrody przyznawane za wydobycie, NiceHash gwarantuje jedynie dostarczenie zakupionej mocy mieszania. Tutaj pojawia się kolejna ciekawostka, otóż moc mieszania nie zawsze może być w pełni zaakceptowana przez wybraną pulę z powodu występujących na niej  przeszkód technicznych...

NiceHash pod lupą

Firma NiceHash (z siedzibą w Słowenii) została założona w 2014 roku przez Marko Kobala i Matjaža Škorjanc. Rynek przez nią stworzony dostępny jest dla użytkowników z całego świata. W ciągu pięciu lat NiceHash stała się znaną marką wśród górników kryptowalutowych. Obecnie platforma dostępna jest w czterech językach: angielskim, rosyjskim, chińskim i polskim. Należy dodać, że 25 maja bieżącego roku firma wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała o tym, że jej ulepszona wersja platformy została udostępniona do publicznego testu beta. Oznacza to, że użytkownicy mogą zapoznać się z nowym systemem bez wydawania realnych pieniędzy. Osoby biorące udział w testach muszą więc wiedzieć, że nie otrzymają zapłaty w BTC, a jedynie TBTC – monecie, która nie ma żadnej wartości.

Atak hakerski na NiceHash

6 grudnia 2017 roku na oficjalnym facebookowym funapage'u NiceHash opublikowano oświadczenie, w którym firma poinformowała swoją społeczność, iż na ich stronie internetowej doszło do naruszenia bezpieczeństwa. Wszystkie operacje zostały wówczas wstrzymane na 24 godziny. Z informacji podawanych przez media wynikało, że z portfela NiceHash skradziono około 70 milionów dolarów w Bitcoinach. Firma już po dwóch tygodniach od ataku hakerskiego zobowiązała się do zwrócenia utraconych BTC swoim klientom. W sierpniu 2018 roku NiceHash wydał komunikat, że 60% Bitcoinów wróciło do użytkowników. Zobacz również: Bitlocker – czym jest i do czego służy?
Komentarze