Mozilla wprowadza nowe zabezpieczenia, by przeciwdziałać cryptojackingowi!

0
96
Mozilla-wprowadza-nowe-zabezpieczenia-by-przeciwdziałać-cryptojackingowi!

9 kwietnia bieżącego roku na oficjalnej stronie Mozzilla, opublikowano informacje na temat nowych zabezpieczeń skierowanych przeciwko cryptojackingowi oraz pobieraniu cyfrowych odcisków użytkowników.

W tym artykule dowiesz się:

1. W jaki sposób Twoje cyfrowe odciski mogą być pobrane, a następnie wykorzystane
2. Co to jest cryptojacking
3. W jaki sposób możesz uruchomić nowe zabezpieczenia
4. Kiedy planowane jest udostępnienie owych zabezpieczeń dla wszystkich użytkowników

Niebezpieczne skrypty...

Jak podaje Mozilla, jedną z jej kluczowych inicjatyw służących ochronie użytkownika jest złagodzenie szkodliwych praktyk takich, jak pobieranie cyfrowych odcisków. W jaki sposób można zostać narażonym na owe zagrożenia. Otóż na wielu stronach internetowych są osadzone niewidoczne skrypty, które zbierają migawkę konfiguracji komputera, a następnie próbują odtworzyć nasze cyfrowe odciski. Mogą je później wykorzystać między innymi do śledzenia nas w sieci (wyczyszczenie plików cookie nie jest w stanie temu zapobiec). Przedstawiona wyżej praktyka zdecydowanie narusza zasady ochrony Firefoxa, dlatego dąży on do jej wyeliminowania.

Cryptojacking – co to?

Druga kategoria skryptów, która zdaniem Mozilla'y jest równie niebezpieczna, działa na zasadzie uruchamiania kosztownych operacji w przeglądarce internetowej bez zgody, ani wiedzy użytkownika. Owa forma ataku jest nazywana cryptojackingiem. Hakerzy mogą  w ten sposób wykorzystać moc obliczeniową Twojego komputera do kopania kryptowalut, które później trafiają do portfela osoby stojącej za tym naruszeniem. Możesz ponieść tego przykre konsekwencje, ponieważ przez owe działania nie tylko spowolniona zostanie praca Twojego urządzenia, ale również zostajesz narażony na wyższe koszty za energię elektryczną. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: Cryptojacking przewyższył ataki ransomware!

W trosce o bezpieczeństwo...

W walce z wyżej przedstawionymi zagrożeniami Mozilla ogłosiła wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Rozpoczęła współpracę z firmą Disconnet, z którą skompilowała listy domen, obsługujących niebezpieczne skrypty. Mozilla informuje, iż obecnie najnowsze wersje Firefox Nightly 68 i Beta 67 pozwolą na zablokowanie obu rodzajów skryptów (wszystko to w ramach pakietu zabezpieczeń blokowania treści). Owe zabezpieczenia są obecnie wyłączone. Użytkownik może je włączyć, wykonując następujące czynności: kliknąć główne menu Firefoxa, wybrać preferencje, kliknąć prywatność i ochronę, w sekcji blokowanie treści wybrać opcję niestandardową, na koniec zaznaczyć pola o nazwie odciski i cryptominers.

Mozilla tak obrazuje instrukcje włączenia zabezpieczeń krok po kroku.

Mozille

Po włączeniu owej funkcji Firefox zablokuje wszystkie skrypty zidentyfikowane przez firmę Disconnect. Mozilla dodaje również, iż zabezpieczenia zostaną domyślnie włączone dopiero w przyszłym tygodniu. W nadchodzącym miesiącu zaś zacznie je testować w małych grupach . W przyszłej wersji Mozilla planuje również uruchomienie wyżej wymienionych zabezpieczeń dla wszystkich użytkowników Firefoxa.

Zobacz również: Orange wykorzystuje blockchain do walki z fałszywymi wiadomościami!

Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata kryptowalut. Wierzy w potencjał blockchaina oraz w to, że technologia ta jest w stanie zrewolucjonizować wiele branż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię