MFSA wydało wskazówki dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego

0
45

8 lutego bieżącego roku na Tweeterze pojawił się wpis opublikowany przez Maltański Urząd ds. Usług Finansowych (MFSA) dotyczący cyberprzestępstw związanych z blockchainem.

MFSA przedstawiło dokument konsultacyjny, w którym zawarte zostały wskazówki dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego. Organ nadzoru stwierdził również, że systemy zapobiegawcze powinny spełniać międzynarodowe standardy, zwłaszcza wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).

Wskazówki zebrane przez MFSA skierowane są do profesjonalnych funduszy, które inwestują zarówno w emitentów, waluty wirtualne, a także agentów i usługodawców, którzy działają jako pośrednicy pomiędzy organem a klientami. Wszystko to ma obejmować zakres ustawy o wirtualnych aktywach finansowych (VFAA).

Z racji tego, że MFSA oczekuje sprężenia zwrotnego od społeczności branżowej, 8 marca bieżącego roku zorganizowana zostanie publiczna konsultacja.

Malta wyspą blockchaina?

Ze względu na przyjazną krypto politykę Malta jest często określana jako wyspa blockchaina. Za wszystkim tym stoi postawa, jaką przyjęła w stosunku do nowych technologii i kryptowalut. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) twierdzi jednak, że  rozprzestrzenianie się blockchaina spowodowało znaczny wzrost prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu na wyspie.

Są różne głosy w tej sprawie. Jedni twierdzą, że otwarcie się na rynek kryptograficzny stanowi wiele korzyści wiążących się z innowacją, inni zaś postrzegają drugą stronę medalu, która oparta jest o  cyberprzestępczość. Jedno jest pewne, przestępstwa pojawiały się i będą się pojawiać w każdym sektorze, niezależnie od tego, czego ów sektor dotyczy. Trzeba liczyć się z tym, że wraz z rozwojem nowych technologii oraz rynku kryptograficzego zwiększy się odsetek przestępstw, jeśli w porę nie pojawią się nowe przepisy i regulacje zapewniające bezpieczeństwo konsumentom.

Zobacz również: Rynek nieruchomości a tokenizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię