Meksykański bank chce zakazać działalności giełd kryptowalutowych

0
20
https://www.forbes.com.mx/banco-de-mexico-lanza-convocatoria-para-universitarios-sobresalientes/

Meksykański bank centralny, Banco de México, wciąż stara się podważyć nowe prawo fintech. Na celu ma wprowadzenie innych regulacji, które praktycznie zakazałyby działalności giełd krypto.

Według informacji waszyngtońskiej organizacji non-profit Coin Center, projekt ustawy zakłada odcięcie dostępu giełd do systemu bankowego. W ten sposób skutecznie zakazano by działalności giełd kryptowalutowych, mimo, że prawo nie zabraniałoby wyraźnie ich działania.

Kto za tym stoi?

Proponowane przepisy pochodzą bezpośrednio od meksykańskiego banku centralnego. Z pewnością nie ma on żadnego interesu w rozwoju kryptowalut w tym kraju. Działania te kompletnie zaprzeczają temu, co pierwotne ustawodawstwo fintech miało na celu, a mianowicie ułatwienie regulacji efektywnej wymiany krypto. Odcinanie giełdom dostępu do danych instytucji finansowych jednak niczego nie ułatwia, a wręcz paraliżuje wprowadzenie tychże ułatwień.

Propozycja banku pokazuje niestety lekceważącą ignorancję dotyczącą działania tych technologii. Uzasadnienie proponowanego zapisu jest niedorzeczny: „złożoność procesów matematycznych i kryptograficznych, które leżą u podstaw zasobów cyfrowych” oraz „trudność zrozumienia tych procrsów dla użytkowników”. Wraz z niestabilnością zasobów cyfrowych, przedstawia to problem asymetrii informacji, który można rozwiązać jedynie odcinając użytkowników od kryptowalut.

Przedstawione przez Banco de México regulacje oznaczają, że obywatele tego kraju nie są w stanie zrozumieć kryptowalut, a zatem nie powinni ich kupować. Z innej perspektywy jest to oczywiście kolejny przykład banku centralnego, który decyduje się działać we własnym interesie, udając, że reprezentuje tylko interesy zwykłych ludzi.

Opinia publiczna może wyrazić swoją opinię w tej sprawie przez 60 dni po przedstawieniu projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię