Maduro: oferta specjalna "petro zamienisz na dowolną walutę!"

1 min czytania
Wenezuelski prezydent ponownie zaskakuje. Ogłosił, że cyfrowa waluta jego kraju, petro, może zostać wymieniona na dowolną kryptowalutę. Warunek? E-moneta musi jeśli zostanie zakupiona jeszcze w tym roku.

Kup Pan monetę!

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, odwiedził w zeszłym tygodniu siedzibę Inspektoratu ds. krypto-aktywów i Podobnych Działań (Sunacrip).  Tam też - niczym dobry handlowiec - ogłosił nową ofertę specjalną dla inwestorów zainteresowanych krajową walutą cyfrową. Gazeta El Nacional dokładnie cytuje jego słowa: "Każdy, kto kupuje petro [od teraz] do 31 grudnia, może zamienić go na dowolną cyfrową walutę lub międzynarodową walutę wymienialną, taką jak bitcoin lub juan." Sunacrip - bez podawania liczb - dodaje, że wielu Wenezuelczyków i urzędników rządowych kupiło już petro. Nabywcy musieli spełnić wymagania z zakresu know-your-customer (KYC), które obejmują m.in. pobranie odcisków palców.

Czy to kryptowaluta?

Petro wzbudza kontrowersje, bo obecnie nie można nawet dokładnie stwierdzić, czy jest to... kryptowaluta. Oficjalny portfel e-monety jest nadal niedostępny. Klikając na stronie projektu linki do portfeli na Windowsa i Linuxa, otrzymujemy komunikat: "Ten portfel wkrótce będzie dostępny dla twojego systemu operacyjnego." Aplikacja na Androida, która wcześniej była dostępna w Google Play został usunięta przez samo Google. Ponadto oficjalnie nie opublikowano repozytorium z kodem petro. Przez to ciężko nawet stwierdzić oraz poznać faktyczne jego funkcjonalności. W sieci nie ma również opublikowanych wykresów lub danych pokazujących stan żywotności sieci tokenu, takich jak np. aktywność sieci, czasy potwierdzeń, przepustowość transakcji, hashrate lub inne podstawowe statystyki charakterystyczne dla kryptowalut. Mimo powyższego rząd Wenezueli nadal promuje projekt. Chce m.in. zaproponować krajom OPEC, by to petro stało się nową, nowoczesną jednostką płatniczą grupy. Podobno – mimo zapowiedzi władz – token nie ma też realnego pokrycia w ropie naftowej. W mediach cytowano jakiś czas temu byłego ministra naftowego, Rafaela Ramireza, który mówił, że “Petro […] istnieje tylko w wyobraźni rządu”. Wiele wskazuje, że wenezuelski stablecoin jest utopią lub parodią samej idei walut cyfrowych takich jak bitcoin.
Komentarze