Litecoin (LTC) – kurs, prognozy i notowania


Sprawdź aktualny kurs kryptowaluty Litecoin. Znajdź najważniejsze informacje na temat Litecoina. Zobacz prognozy i notowania dla LTC!

Spis treści: 

 • Litecoin – czym jest?
 • Kurs Litecoina – od czego zależy?
 • Jak inwestować w LTC?
 • Litecoin mining
 • Litecoin – jaki portfel wybrać?

Litecoin – czym jest?

Litecoin (LTC) to jedna z najstarszych kryptowalut. Ta wirtualna moneta powstała już w 2011 roku, dlatego też często określana jest mianem młodszej siostry Bitcoina (BTC). Litecoin zyskał również przydomek cyfrowego srebra, BTC został zaś okrzyknięty cyfrowym złotem. LTC w dużej mierze został zainspirowany Bitcoinem, dlatego posiada kilka cech z nim wspólnych: ma otwartoźródłowy kod, jest też przekazywany bez ingerencji centralnego emitenta. Warto jednak zaznaczyć kluczowe różnice, które występują pomiędzy tymi dwoma blockchainami. Po pierwsze w przeciwieństwie do twórcy Bitcoina –  Satoshiego Nakamoto, twórca LitecoinaCharlie Lee wcale nie jest anonimowy. We wczesnych latach swojej kariery pracował on w firmie Google, jako programista systemu operacyjnego Chrome. W tym samym czasie rodziła się w nim wizja stworzenia Litecoina, oczywiście nie próbował on konkurować z Bitcoinem, jak sam to podkreślił, jego celem było stworzenie monety, która mogłaby przetwarzać mniejsze transakcje. W październiku 2011 roku Charlie Lee opublikował koncepcję stworzenia Litecoina na popularnym forum dyskusyjnym Bitcointalk. Publicznie uruchomił LTC dopiero po wydobyciu 150 monet. Kolejną istotną różnicą pomiędzy cyfrowym srebrem a złotem jest to, że sieć Litecoina przetwarza blok co 2,5 minuty, w przypadku Bitcoina trwa to 4 razy dłużej, co ma wpływ na szybkość potwierdzania transakcji. Ponadto Litecoin oparty został na skrypcie, jako matematycznym dowodzie pracy (z ang. Proof of Work). Stworzenie koparek do miningu (wydobycia) LTC jest o wiele trudniejsze, a co za tym idzie kosztowniejsze, niż układów korzystających z SHA-256 (funkcji skrótu) na potrzeby sieci Bitcoin. Narzędzie do wydobycia Litecoina powinny być wyposażone w szybszą pamięć, ponieważ ma ona duży wpływ na wydajność obliczeń algorytmu Skrypt. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkich LTC możliwych do wykopania ma być  równo 84 miliony, w przypadku BTC to 21 milionów. Monet Litecoina będzie więc czterokrotnie więcej niż bitcoinów.

Podsumowanie informacji:

 • Twórca Litecoina: Charlie Lee
 • Data wykopania pierwszego bloku: 10 październik 2011 r.
 • Data upublicznienia LTC: 13 październik 2011 r.
 • Ilość wszystkich monet możliwych do wydobycia: 84 miliony
 • Ilość wydobytych monet: 62 986 931 LTC
 • Algorytm: Scrypt
 • Nagroda za wykopanie bloku: 12,5 LTC

Kurs Litecoina – od czego zależy?

Litecoin zajmuje obecnie piąte miejsce w rankingu CoinMarketCap pod względem kapitalizacji rynkowej. Tuż przed nim znajdują się Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) oraz Bitcoin Cash (BTH). litecoin-w-rankingu-coinmarketcapŹródło: CoinMarketCap Wartość, jaką posiadają wszystkie monety LTC będące w obrocie rynkowy wynosi 5 996 563 399 dolarów. Aktualna cena Litecoina (uśredniona na podstawie cen agregowanych z różnych giełd kryptowalutowych) wynosi 95,21 USD (stan na 06.08.2019 r. godz. 14:30). Wolumen, czyli obrót w ciągu ostatnich 24 godzin to 3 697 316 201 dolarów. Wszystkich monet LTC w obiegu obecnie jest 62 981 631. Kurs Litecoina w ciągu ostatniej doby zmienił się o - 6,48%. Swoje ATH (najwyższy szczyt cenowy) kryptowaluta ta odnotowała 18 grudnia 2017 roku. Kurs Litecoina wyniósł wówczas 360,66 dolarów. Spadek do aktualnej ceny według informacji zamieszczonych na CoinGecko wynosi -74,04%.

Jak inwestować w LTC?

Litecoin należy do grona najstarszych i najpopularniejszych altcoinów, dlatego też jest notowany na większości giełd kryptowalutowych. Wśród nich znajdują się np. Binance, OKEx czy Coinbase. W Litecoina możesz inwestować na kilka sposobów: tradować (kupować, gdy cena jest niska i sprzedawać na górce), holdować (trzymać długoterminowo w portfelu kryptowalutowym licząc na przyszłe zyski) bądź kopać (wydobywać za pośrednictwem specjalnych urządzeń zwanych koparkami kryptowalutowymi). Najpopularniejsze rynki dostępne dla Litecoina:

Pamiętaj o tym, że trzymanie dużych ilości LTC na giełdzie nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku taradingu to konieczność, jeżeli jednak zamierzasz holdować swoje coiny o wiele bezpieczniej przesłać je na adres swojego portfela kryptowalutowego, do którego tylko Ty będziesz miał klucz prywatny. Nie zapominaj również o tym, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Stawiając swoje pierwsze kroki na rynku kryptowalutowytm, inwestuj tylko taką sumę pieniędzy, którą jesteś w stanie stracić! Jeżeli szukasz szybkiego sposobu na kupno Litecoina dobrą alternatywą jest tu również kantor kryptowalut online oraz bitomat.

Litecoin mining

Tak jak wspomnieliśmy o tym w pierwszym akapicie, ze względu na to, że Litecoin oparty został na algorytmie kryptograficznym Skrypt, wymaga on dużej szybkości pamięci. Dlatego też monety LTC przez dłuższy czas wydobywane były za pomocą procesorów komputerowych (układów CPU), następnie zaś do miningu zaczęto wykorzystywać karty graficzne (GPU). Dopiero w 2014 roku wyprodukowano pierwszą koparkę opartą na układach ASIC przeznaczoną do wydobycia Litecoina. Warto wiedzieć, że nagroda dla górnika kryptowalutowego zmniejsza się o połowę w procesie tzw. halvingu. Występuje on co każde wykopane 840 tys. bloków. W wyniku tegorocznego halvingu Litecoina (5 sierpnia 2019 r.) górnicy będą otrzymywać już tylko 12,5 LTC za każdy wykopany blok. Wcześniej było to 25 LTC.

Litecoin – jaki portfel wybrać?

Portfele zimne (działające offline) dla LitecoinaPortfele sprzętowe (hard wallets) – są jednym z najbezpieczniejszych rodzajów portfeli kryptowalutowych, ze względu na to, iż nie wymagają łączności z siecią. Ich zadaniem jest przechowywanie kluczy prywatnych w taki sposób, by nawet po podłączeniu do bardzo zawirusowanego komputera Twoje LTC było bezpieczne. Ich minusem może być jedynie to, że trzeba za nie zapłacić. Do najpopularniejszych portfeli sprzętowych, cieszących się dużą renomą, na których możesz przechowywać swoje Litecoiny należą:

UWAGA: aby Twoje LTC były bezpieczne, pamiętaj o tym, by kupować portfele sprzętowe tylko i wyłącznie od producenta, nie zaś od osób trzecich. Masz wtedy pewność, że nikt nie wprowadził w nich żadnej modyfikacji! Portfele papierowe – możesz je wygenerować z przeznaczonej do tego strony internetowej. Portfel ten to nic innego, jak klucz prywatny i publiczny wydrukowane na kartce papieru. W kwestiach bezpieczeństwa zajmują one drugie miejsce, zaraz po portfelach sprzętowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż są one podatne, na uszkodzenia fizyczne. Tego typu portfel trzeba dobrze zabezpieczyć, tak, aby nikt nie miał dostępu do Twoich kluczy prywatnych. Papierowy portfel dla Litecoina możesz przykładowo wygenerować z następującej strony:

Portfele gorące (działające online) dla LitecoinaPortfele desktopowe – portfele, które możesz zainstalować bezpośrednio na swoim komputerze. Działają na systemach operacyjnych takich jak Windows, czy Linux. Warto wiedzieć, że portfele tego typu są podatne na ataki phishingowe (złośliwe serwery są w stanie wysłać komunikat z prośbą o pobranie fałszywej wersji portfela). Ich zaletą jest natomiast funkcjonalność. Wśród portfeli desktopowych dla Litecoina wyróżnić możemy:

Portfele przeglądarkowe – możesz obsługiwać je za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wystarczy zalogować się na daną stronę internetową. Choć są proste i wygodne w użytkowaniu (nie trzeba ich instalować) należą do najmniej bezpiecznej grupy portfeli kryptowalutowych. Przykładowym portfelem przeglądarkowym, który obsługuje Litecoina jest, chociażby Litevault.

Portfele mobilne – występują w postaci aplikacji na telefon. Przy ich instalowaniu należy zwrócić uwagę na to, czy jest to ich oryginalna wersja (często zdarza się, że obok danej aplikacji występuje kopia podszywająca się pod nią, łatwo jednak zauważyć istotne różnice pomiędzy fałszywą a oryginalną wersją). Portfele mobilne są bardzo wygodną i funkcjonalną alternatywą, jednak ze względu na bezpieczeństwo, nie powinieneś przechowywać na nich dużych ilości LTC. Wśród aplikacji dla Litecoina wyróżnić możemy:

Pamiętaj! Niezależnie od tego, który z rodzajów portfeli wybierzesz dla swoich LTC, nigdy nie udostępniaj kluczy prywatnych innym osobom!