Lightning Network rozwiązaniem problemu skalowalności Bitcoina

0
95

Jednym z głównych problemów Bitcoina (BTC) jest jego skalowalność. W jaki sposób sieć błyskawic może pomóc w jego rozwiązaniu?

Podczas gdy Visa obsługuje średnio 2000 transakcji na sekundę, BTC może obsłużyć ich tylko 7 przy pojemności bloku wynoszącej 1 MB. Lightning Network jest próbą rozwiązania owego problemu.

Założenia Lightning Network

Siec błyskawiczna ma za zadanie umożliwić przechowywanie małych, codziennych transakcji poza głównym łańcuchem blokowym BitcoinaLightning Network pozwala na szybsze mikro pożyczki z wykorzystaniem kanałów spoza łańcucha płatności. Zgodnie z owym podejściem, transakcje uznawane za mniej ważne lub peryferyjne są przeprowadzane poza głównym łańcuchem.

Płatności przeprowadzane w ten sposób obejmują tylko dwa wpisy na głównym bloku Bitcoina. Pierwszy z nich służy do otwarcia prywatnego kanału płatności, pomiędzy dwoma stronami, drugi zaś zamyka go. Prywatny kanał płatności pozwala użytkownikom na przeprowadzenie transakcji poza sieciom. Ostatni bilans podpisany przez obie ze stron służy do zamknięcia kanału prywatnego poprzez transakcje do łańcucha głównego, możemy więc stwierdzić, że integralność płatności jest zachowana.

Aby lepiej zobrazować istotę sieci błyskawicznej, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że codziennie kupujesz kawę w tej samej kawiarnia. Jest to rutynowa czynność, która nie musi być rejestrowana na głównym bloku Bitcoina. Zamiast tego obie ze stron (Ty i kawiarnia) wpłacają pewną ilość Bitcoinów na konto Multi-Signature. Oczywiście transakcje przy użyciu środków z konta Multi-Signature mogą wystąpić tylko wtedy, gdy obie strony wyrażą na nie zgodę. Należy również dodać, iż kanał płatności może być w każdym momencie zamknięty, zarówno przez Ciebie, jak i kawiarnie.

Zobacz również: IKEA: świetlana przyszłość oparta na blockchainie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię