Łagodniejszy podatek od kryptowalut – wybory powinny być co roku

0
928
Kryptowaluty, Podatki, Wybory powinny być co roku, podatek exit tax będzie złagodzony, także łagodniej o kryptowalutach.

Polski rząd przyjął wczoraj cztery projekty nowelizacji ustaw, dotyczące zmian w podatkach. Najistotniejszą kwestię stanowiło wprowadzenie podatku od kryptowalut. Zaproponowane przez premiera Morawieckiego rozwiązania, mają być nie tylko korzystniejsze, ale będą również służyć uproszczeniu przepisów w tym zakresie.

Zmiany mają polegać na wprowadzeniu odrębnych przepisów, dotyczących zasad opodatkowania dochodów z wirtualnych tokenów. Przychody z kryptowalut będą zaliczane do kapitałów pieniężnych, wobec czego dochód firmy zostanie opodatkowany stawką 19%. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorcy będą mieli możliwość uwzględnienia wszystkich swoich wydatków związanych z obrotem cyfrową walutą.

Według informacji podanych przez kancelarię CIR – rząd chce wprowadzić również obowiązek ujawniania informacji dotyczących schematów podatkowych, co ma stanowić częściowe dostosowanie do dyrektywy unijnej (z 25 maja 2018 roku). Zmiany mają dotyczyć klauzuli ogólnej przeciwko coraz częstszej praktyce unikania opodatkowania.

Neutralna podatkowo będzie natomiast wymiana Bitcoinów na inne tokeny (takie jak Ether czy Litecoin). Dotychczas inwestorzy walczyli o to w sądach, choć należy przyznać – ze zmiennym szczęściem. Po wprowadzeniu zmian, będzie to wynikać bezpośrednio z przepisów. Planowana w tym zakresie nowelizacja ma wejść w życie od 2019 r., ale z mocą wsteczną już od 1 stycznia 2018 r.

Exit Tax przyjęty, czyli opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. Exit Tax). Chodzi tutaj zarówno o działania uszczelniające system podatku dochodowego, jak i dostosowanie do unijnej dyrektywy 2016/1164 - wyjaśnia CIR. Exit Tax ma na celu przede wszystkim ochronę suwerenności podatkowej państw.
W dobie globalizacji rynków międzynarodowych, firmy i osoby prywatne dysponują szerokimi możliwościami zmiany zarówno rezydencji podatkowej, jak i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Celem wyboru otoczenia jest wybór regulacji optymalnych dla swoich potrzeb ekonomicznych.

Od 1 stycznia 2019 r. informacje o tzw. schematach podatkowych, czyli planach i działaniach mających cechy wskazujące na ryzyko optymalizacji podatkowej będą przekazywane szefowi KAS – informuje CIR.

Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Za wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach – informuje CIR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię