Kurs Bitcoin – cena, notowania, wartość BTC

kurs bitcoina


Bitcoin jest bezsprzecznie najpopularniejszą i najbardziej zaufaną walutą cyfrową. Kurs bitcoina jest bardzo wysoki, znacznie przewyższający inne kryptowaluty. Również jego wartość w rozumieniu kapitalizacji rynkowej wielokrotnie przewyższa następne w kolejności kryptowaluty.

Aktualny kurs Bitcoin


Rynek kryptowalutowy rządzi się swoimi prawami. Nic nie dzieje się z przypadku, a większość ruchów można w miarę logicznie wytłumaczyć. Warto zwrócić uwagę na to, jak tzw. Smart Money manipulują rynkiem. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj. Absolutna bezkonkurencyjność, jeżeli chodzi o cenę bitcoina oraz jego kapitalizację rynkową sprawia, że jest chętnie wybierany zarówno przez początkujących krypto-inwestorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej niełatwej branży, jak i doświadczonych graczy, którzy wiedzeni wizją wysokich zwrotów, inwestują swój prywatny kapitał w kryptowaluty. Żeby lepiej zrozumieć podstawowe uwarunkowania technologiczne najstarszej spośród walut cyfrowych, należy zagłębić się w jej techniczne aspekty oraz krótką historię powstania. 

Poniższy wykres obrazuje jak kształtowała się na przestrzeni lat ilość bitcoinów dostępnych na rynku - podaż

podaż bitcoina

Bitcoin to tak zwana kryptowaluta, która pojawiła się w 2009 roku. Została ona wprowadzona przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od wielu lat próbuje się  ustalić, kto tak naprawdę jest twórcą bitcoina. Kim jest tajemniczy Satoshi? Wokół postaci tej powstało więc wiele legend. W 2014 roku Newsweek opublikował artykuł, w którym wskazano, iż Satoshi Nakamoto to mężczyzna zamieszkały w jednym z amerykańskich miast posługujący się tożsamością Dorian Satohi Nakamoto. 

Człowiek ten zgodził się na wywiad z dziennikarzami, jednak okazało się, że nie jest on tak naprawdę twórcą bitcoina. W tym samym czasie, po 5 latach konto prawdziwego Nakomoto reaktywowało się tylko po to, by napisać: I am not Dorian Nakamoto... Bitcoin oparty jest na sieci Peer-to-Peer – modelu komunikacji w sieci komputerowej, zapewniającym wszystkim „hostom” te same uprawnienia, a także działającym, otwarto źródłowym oprogramowaniu typu Open-Source. Działa w obrębie technologii blockchain, a zatem oparty jest o potocznie zwany „łańcuch bloków”, który służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o wszelkich transakcjach zawieranych w Internecie. 

Te zaś ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. W każdym z nich oprócz danych na temat bitcoinów przekazywanych pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, znajdują się także informacje o nowo powstałych (wygenerowanych) bitcoinach, które następnie otrzymują właściciele węzła za prawidłowo rozwiązaną zagadkę kryptograficzną. Warto wiedzieć, że bitcoin dzieli się do ośmiu cyfr po przecinku na mniejsze jednostki, tzw. satoshi. Kryptowaluty –  odnosząc się do ich definicji – powinny spełniać kilka podstawowych funkcji.

 Jako zdecentralizowane aktywa cyfrowe (w pełni rozproszone, nieposiadające centralnej jednostki, miejsca czy też instytucji, które mogłyby je kontrolować) powinny być traktowane zarówno jako środek płatności, źródło przechowywania majątku, a także potencjalne aktywa inwestycyjne. Dlatego też – na przestrzeni kilku ostatnich lat, waluty cyfrowe – wśród których nieustanny prym wiedzie bitcoin – stanowiły źródło interesujących inwestycji. Niebywałe wzrosty na btc, które obserwowaliśmy w grudniu 2017 roku, pozwoliły wzbogacić się wszystkim posiadaczom cyfrowych coinów o kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) procent! Wartość w tamtym okresie sięgnęła niemal 20 tysięcy USD, co do dziś jest rekordową ceną.

Cena Bitcoina –  Co wpływa na jego kurs?

Waluta Satoshiego Nakamoto ma jednak znaczne grono krypto-przeciwników. Krytykowana jest bowiem przede wszystkim rażąca niestabilność tej branży. kurs bitcoin cena rynkowa 

Ciągle wahający się kurs btc stanowi zatem pewne wyzwanie dla środowiska doświadczonych specjalistów. Nieustanne fluktuacje, a co za tym idzie – ryzyko idące w parze z inwestowaniem w wirtualne tokeny – sprawiają, że inwestorzy w Polsce i na świecie, podchodzą obecnie do giełd Bitcoin ze znacznie większą ostrożnością i rozwagą. Nie brakuje na świecie optymistów, którzy ścigają się w swoich prognozach dotyczących notowań bitcoina w najbliższych latach. Jak jednak wiadomo, kurs btc w największej mierze opiera się na spekulacjach. 

Od czego zatem zależy wartość bitcoina? Ze względu na to, że ilość bitcoinów jest ograniczona, przy maksymalnej podaży ryzyko inflacji nie istnieje. Należy pamiętać o tym, że kurs btc nie ma nic wspólnego z siłą gospodarek, bądź instytucji finansowych. Od czego więc zależą notowania? Otóż opierają się one ściśle na popycie, czyli zainteresowaniu ze strony inwestorów oraz ilości transakcji przeprowadzanych na rynku. Oba czynniki muszą ze sobą współgrać, w przeciwnym razie wystąpi tzw. bańka spekulacyjna. Dzieje się tak np. gdy ilość przeprowadzanych transakcji jest mała, sama zaś wartość danej kryptowaluty jest napędzana przez szum medialny. W takim przypadku ustalona wartość nie ma pokrycia w rzeczywistości.


Od czego zależy kurs bitcoina?

Na kurs bitcoina wpływ ma bardzo dużo czynników, zastanawiając się nad zakupem lub sprzedażą tej kryptowaluty musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Od czego zależy wartość? Otóż podobnie do innych aktywów BTC wyceniany jest przez rynek, jego cenę określa zaś siła podaży i popytu. Warto zaznaczyć, że każda giełda ma nieco inną ofertę i warto zapoznać się z tym co mają do zaoferowania najpopularniejsze z nich. Warto wiedzieć o tym, że liczba bitcoinów jest ograniczona. Wszystkich bitcoinów może być równo 21 milionów. Jest to jeden z głównych czynników, który wpływa na cenę bitcoina

kurs bitcoin kapitalizacjaKapitalizacja rynkowa 

Zawsze – bez względu na sytuację – należy brać pod uwagę scenariusz, w którym traci się pewną część zainwestowanej przez siebie kwoty. Zanim postanowisz ulokować swój kapitał na tym rynku, upewnij się, że wiesz, jakie ryzyko temu towarzyszy. Pomóc Ci mogą przy tym przede wszystkim aktualne prognozy Bitcoina. Obserwacja rynku i trendów na nim zachodzących, przewidywania ekspertów oraz analityków, komentarze specjalistów, a także specjalistyczne raporty i inne dokumenty pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji nabywczych.

Jak przewidzieć kurs bitcoina?

Zmiany kursu bitcoina są bardzo trudne do przewidzenia, oczywiście uważne śledzenie po ile jest bitcoin? Jaka jest podaż i popyt jakie oferuje dana giełda oraz trendów na rynkach kryptowalutowych może pomóc w dokładniejszym określeniu, jak kurs może zachowywać się w najbliższym czasie. Jednym z ostatnich i kluczowych zarazem sposobów na uniknięcie niepowodzeń inwestycyjnych w branży kryptowalutowej, powinien być wykres, a w zasadzie stała obserwacja notowań i wysuwanie na tej podstawie wniosków. 

Rzetelna i dokładna analiza wykresów najpopularniejszych kryptowalut, to doskonała okazja, by poznać ten świat „od środka”, przy pomocy twardych danych. Analiza techniczna i fundamentalna, okraszona komentarzem specjalistów to najlepszy początek dla osób dopiero zaczynających. Sprawdzanie notowań, przykładowo do kursu usd, powinno więc być priorytetem przed przystąpieniem do inwestycji. Bitcoin bowiem, ze względu na swój zdecentralizowany charakter, użytkową funkcjonalność oraz rosnącą popularność jest bez cienia wątpliwości symbolem finansowej wolności, a może również – przyszłością walut. Kwestią czasu wydaje się, aż stanie się realnym nośnikiem wartości tak jak dzisiaj waluty fiducjarne.

Dlaczego kurs bitcoina rośnie?

Wysnuto wiele teorii na temat tego, co faktycznie ma wpływ na wzrost kurs btc, który najlepiej analizować w zestawieniu z USD, ponieważ to w tej walucie zawierane jest najwięcej transakcji. Niektórzy twierdzą, iż to, co obserwujemy na jego wykresie, jest tylko i wyłącznie wynikiem spekulacji. Drudzy obarczają winą media za szukanie taniej sensacji. To one bowiem próbują na siłę dopasować przeróżne zdarzenia  do notowań bitcoina. Jeszcze inni są zdania, że wzrost kursu btc wywoływany jest sztucznie przez maszyny, np. próbują go powiązać z handlem algorytmicznym, wykorzystuje on bowiem zautomatyzowane oprogramowanie do wyszukiwania trendów oraz określania tego, kiedy trzeba dokonać transakcji. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co rzeczywiście napędza kursy bitcoin. Nie ma więc właściwej odpowiedzi na pytanie dlaczego kurs rośnie.

Dlaczego kurs bitcoina spada?

Wartość tej kryptowaluty również odnotowuje spadki część z nich była dość spora, ich przyczyny są zróżnicowane. Tak jak w przypadku wzrostów btc, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie dlaczego kurs bitcoina spada. Pojawiło się tu wiele teorii. Niektórzy twierdzą, że to Smart Money powodują owe skoki. Należy pamiętać o tym, że rynek kryptowalutowy jest bardzo zmienny.

Kto ustala kurs bitcoina?

Wartość bitcoina nie jest regulowana odgórnie, podlega on takim samym regułom jak przykładowo kursy klasycznych walut na giełdach. Wartość ustalana jest na podstawie popytu i podaży, czyli pomiędzy nabywcami a sprzedawcami. Może być ona kontrolowana przez użytkowników, którzy nabyli dużą ilość bitcoinów o wiele wcześniej. W momencie, gdy któryś z tzw. wielorybów zrzuciłby całą ilość swoich btc na rynek, wówczas nadmiar podaży sprawiłby, że kurs zacząłby spadać.