Kto najczęściej korzysta z kryptowalut w Polsce?

1 min czytania
Kto najczęściej korzysta z kryptowalut w Polsce?

Giełda BitPay przeprowadziła badania opisujące użytkowników kryptowalut w Polsce. Ogromna większość uważa, że regularna płatność kryptowalutami to kwestia czasu.

O respondentach

BitPay to najpopularniejsza platforma do wymiany kryptowalut w Polsce. Badania przeprowadzono wśród nieco ponad 2500 użytkowników. Pod uwagę brano wiek, płeć i wiele innych szczegółów celem uzyskania jak najbardziej klarownego obrazu polskiego środowiska w tej branży. Większość użytkowników kryptowalut stanowią mężczyźni przed czterdziestką. Najwyższy procent koncentruje się w przedziale wiekowym 31-35. W tym przypadku Polska nie odbiega od wyników badań na całym świecie. Około połowa użytkowników z pokolenia millennialsów (urodzeni w latach 1980-2000) ufa giełdom kryptowalutowym bardziej, niż tradycyjnym. Zupełnie odwrotnie wypadają tu ludzie z pokolenia X (1960-1980) – aż 77% z nich woli tradycyjne giełdy. Ogółem, aż 91.5% osób korzystających z coinów to mężczyźni, zaledwie 8.5% stanowią kobiety.

O kryptowalutach

Nie było zaskoczenia w tym, że Bitcoin okazał się najpopularniejszą kryptowalutą w Polsce – ponad 70% użytkowników wybrało właśnie jego. Kolejne miejsca w rankingu popularności zajmują Ethereum, Lisk oraz Ripple. Mimo coraz większej liczby oszustw i scamów, ponad 93% polskich użytkowników uważa, że transakcje kryptowalutowe są bezpieczne. Popularność branży stale rośnie. Niemniej jednak, wciąż płatność kryptowalutami nie jest powszechna. Tylko 20% badanych stwierdziło, że przynajmniej raz kupiło cokolwiek przy użyciu wirtualnych coinów. Wprowadzenie tego typu płatności nadal idzie bardzo mozolnie. Użytkownicy są jednak optymistami – ponad 90% uważa, że stanie się to powszechne w najbliższym czasie. W kwietniu 2018 roku uruchomiono petycję w proteście przeciwko polskiemu rządowi, który postanowił nakładać podatki na transakcje z udziałem kryptowalut. Argumentowali to tak, że pieniądze, które zainwestowali przykładowo w Bitcoiny, zostaną opodatkowane "setki lub tysiące razy".
Komentarze