Znany krytyk Facebooka nieoczekiwanie wspiera Librę

0
47
Znany krytyk Facebooka nieoczekiwanie wspiera Librę
fot. Getty Images

Jaron Lanier, jeden z organizatorów akcji #DeleteFacebook, nieoczekiwanie zmienił swoje podejście do giganta social media. Udzielił w telewizji wywiadu, w którym uważa Librę za coś, co może się okazać dobrym projektem.

Kim jest Jaron Lanier?

Jaron Lanier to przede wszystkim naukowiec pracujący dla Microsoft Research. Specjalizuje się w rzeczywistości wirtualnej – w latach 80. założył firmę VPL Research, która jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży gogle VR.

W 2018 roku wydał książkę pt. "Ten Arguments for Deleting Your Social Media Accounts Right Now". Lanier nie ukrywał swojego zaniepokojenia faktem, jak social media wpływają na życie codzienne człowieka. Jego główną tezą jest stwierdzenie, że platformy takie, jak Twitter i Facebook, sprawiły, że staliśmy się bardziej prostaccy, mniej empatyczni, a także wzbudziły w nas instynkty plemienne.

Dlaczego Libra może być dobra?

W jednym z ostatnich wywiadów telewizyjnych Lanier nieoczekiwanie uznał Librę za wartościowy projekt. Rozmowa miała miejsce w studiu CNBC:

Wszyscy wiemy, że to może być dobry projekt. Dlatego, że po raz pierwszy Facebook powiedział: "chcemy w przyszłości zarabiać poprzez oferowanie dóbr i usług naszym użytkownikom zamiast zewnętrznym podmiotom". To zawsze był problem Facebooka.

Mimo wszystko, Lanier zachowuje wstrzemięźliwość. Uważa, że mimo kryzysów walutowych w wielu rozwijających się państwach świata, pomysły kryptowalutowe Facebooka i tak mogą okazać się katastrofą.

Jeśli chodzi o Librę, może ona mieć podobny wpływ na waluty fiducjarne, jaki miał Facebook na niektóre gazety, którym zniszczono model biznesowy. Mowa tutaj oczywiście o państwach z nie najlepszą ekonomią:

Dzięki Librze zwiększy się liczba osób z usługami finansowymi. To wzmocni niektóre gospodarki. Jednak natychmiast przytłoczy te słabsze. A to nie ma prawa mieć dobrych skutków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię