BTC
Bitcoin
-
-
BTC
Ethereum
-
-
BTC
TEO
-
-
PL EN
Strona główna Kryptopedia Kryptowaluty - Czym są i jak działają

Kryptowaluty - Czym są i jak działają

9 min czytania

Kryptowaluty w krótkim czasie z nowinki technologicznej, stały się w fenomenem o globalnym zasięgu. Obecnie, gdy coraz więcej firm akceptuje płatności w formie kryptowalut, a głos na jej temat zabierają autorytety świata, warto poświęcić chwilę by poznać lepiej tą technologię. W tym artykule poruszymy kwestię tego co to jest kryptowaluta, jak zacząć inwestować w kryptowaluty, gdzie kupić kryptowaluty, i nie tylko. 

W artykule dowiesz się następujących kwestii: 
- Kryptowaluty - czym są 
- Powstanie i historia kryptowalut 
- Jak działają kryptowaluty 
- Co trzeba wiedzieć o kryptowalutach
- Jak kupić kryptowalutę
- Jak zarabiać na kryptowalutach

Kryptowaluty - czym są

Szukając informacji o tym, co to jest kryptowaluta, na wielu stronach internetowych znajdziemy definicję, że jest to rozproszony systemem księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Mówiąc prościej, jest to rodzaj szyfrowanej waluty elektronicznej, bazującej na kryptografii. Technologia kryptowalut oparta jest o otwarte oprogramowanie - blockchain. Blockchain to zdecentralizowana baza danych w sieci internetowej o architekturze P2P (peer-to-peer), bez centralnych komputerów. Kryptowaluty są zdecentralizowane co oznacza, że nie podlegają ingerencji rządu czy systemom bankowym. To wyróżnia je spośród tradycyjnych walut. Jednak nadal można je kupować i sprzedawać jak każde inne aktywa. Nie uzyskały one jak na razie szerokiej akceptacji środowiska biznesowego. Ponadto kursy kryptowalut są obecnie poddawane zbyt dużym wahaniom, aby mogły zostać uznane za wiarygodną metodę płatności. 

Powstanie i historia kryptowalut

Jeden z najważniejszych kroków w historii powstania kryptowalut, miał miejsce na długo przed wykopaniem pierwszego coina. W 1983 roku David Chaum opracował algorytm, umożliwiający w pełni bezpieczne przesyłanie danych w postaci numerycznej. Pomysł do dzisiaj jest wykorzystywany przez twórców kryptowalut, w celu anonimizacji płatności elektronicznych. Swój wkład w powstanie kryptowalut, miał również Adam Back, który zaprezentował w 1997 roku system hashcash. Jego celem było ograniczenie masowej wysyłki e-maili. System następnie przyczynił się do stworzenia funkcji obliczającej dowód pracy, wykorzystywanej w sieci blockchain. Członek ruchu cypherpunk, Wei Dei przedstawił w 1998 roku, koncepcję anonimowej cyfrowej waluty - b-money. Waluta miała być zdecentralizowana a transakcje zachodzące w systemie zapisywane w specjalnym rejestrze. Zaś kopię rejestru posiadałby każdy z uczestników sieci. Niektórzy uważają, że waluta b-money było pierwszą kryptowalutą świata. Projekt miał jednak spore wady, związane między innymi ze słabym zabezpieczeniem sieci przed atakami i fałszowaniem.Kolejną ważną postacią w historii kryptografii jest Hal Finney, który w 2004 roku zaprojektował dowód pracy wielokrotnego użycia. Pomysł miał w założeniu chronić systemy komputerowe przed atakami typu DoS. Stanowił on część składową idei bitcoina. litecoin-bitcoin-ethereum

Powszechnie uważa się, że oficjalną pierwszą kryptowalutą był bitcoin, wprowadzony na rynek w 2009 roku, przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Twórca bitcoina nie jest znany nikomu z prawdziwego imienia i nazwiska. Badacze sugerują, że w procesie powstawania bitcoina oprócz Satoshi Nakamoto, brali udział wspomniani już Adam Back i Wei Dei. Finney natomiast znajdował się w grupie programistów, którzy modyfikowali system bitcoina, w pierwszym okresie działania kryptowaluty. Od czasu wprowadzenia bitcoina na rynek wiele się zmieniło. Wcześniej kopanie kryptowalut było dostępne dla każdego użytkownika, który posiadał dobrej jakości komputer. Obecnie mining popularnych walut, zwłaszcza bitcoina wiąże się z dużymi kosztami zakupu sprzętu oraz prądu. Z tego powodu coraz mniej górników pracuje samodzielnie. Użytkownicy łączą siły tworząc przedsiębiorstwa wydobywające kryptowaluty na szeroką skalę (kopalnia kryptowalut)

Jak działają kryptowaluty

Powiedzieliśmy już wcześniej, że kryptowaluty działają jak wirtualne pieniądze. Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na swoim komputerze czy aplikacji w tzw. portfelu na kryptowaluty. Jeżeli chce dokonać transakcji, odbywa się ona elektronicznie pomiędzy nim a kontrahentem.To co wyróżnia kryptowaluty spośród tradycyjnych walut to decentralizacja. Klasyczne waluty są wytwarzane przez centralne banki i to one decydują o tym, jak dużo pieniędzy powinno zostać wydrukowanych. Zdarza się również, że banki interweniują w kupno i sprzedaż waluty aby zmienić jej kurs. W przypadku kryptowalut wygląda to inaczej. O tym ile kryptowalut znajdzie się w obiegu, decyduje twórca na etapie tworzenia systemu. Twórcy zakładają pewną nieprzekraczalną liczbę dla każdej z walut. W przypadku bitcoina, jest to 21 milionów monet. Takie rozwiązanie pozwala zapobiec inflacji. Ponieważ ilość monet jest z góry ograniczona, nie ma możliwości ich "dodrukowania". W oparciu o technologię blockchain (łańcuch bloków), twórcy opracowują księgę transakcyjną. Poszczególne bloki są ze sobą powiązane zakodowanymi informacjami dzięki czemu sfałszowanie bloku jest niemożliwe, a każda transakcja jest nieodwracalna. 

Użytkownicy zawierają transakcje na zasadzie peer-to-peer (P2P), co oznacza, że każdy uczestnik sieci ma takie same uprawnienia. Ponadto blockchain jest rejestrem publicznym, jednak użytkownicy pomiędzy sobą pozostają anonimowi dzięki zakodowanej, kryptograficznej strukturze. Obrót kryptowalutami również odbywa się bez udziału żadnego systemu bankowego a bezpośrednio między użytkownikami czyli w technologii peer-to-peer. Oznacza to że, nie istnieje żaden organ, który nadzoruje transakcje użytkowników. Cały obrót podlega jedynie systemowi elektronicznych, zautomatyzowanych zabezpieczeń. 

Co trzeba wiedzieć o kryptowalutach

Jeżeli chcesz wejść w posiadanie kryptowalutm, istnieje pare kwestii, które powinieneś wiedzieć (poza tymi już omówionymi):

  • Inwestowanie w kryptowaluty, cechuje się znacznym ryzykiem. Wartość kryptowalut podlega wysokim wahaniom, które w skali rocznej mogą sięgnąć nawet kilkuset procent. Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, można bardzo szybko stracić zainwestowany kapitał
  • Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą jednak badacze twierdzą, że Ethereum jest najbardziej przyszłościowe. Waluta jest zarządzana centralnie, ma jasno określoną strukturę oraz plan. Wartość Ethereum wzrosła od października 2017 roku, aż o 323,7%. To absolutny rekord na rynku kryptowalut. 
  • Wysoki poziom anonimowości sprawia, że kryptowaluty przyciągają nie tylko inwestorów, ale też zaawansowanych technologicznie przestępców i oszustów. Inwestując w kryptowaluty, należy uważać na wszelkiego rodzaju próby wyłudzenia pieniędzy (scamy), a także przechowywać coiny na zabezpiecznonym portfelu kryptowalutowym. 
  • Kryptowaluty pozostają tak długo poza kontrolą jakichkolwiek organów, aż nie zostaną wymienione na inny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe, inne niż waluta wirtualna. Wymiana kryptowalut na inne aktywa, jest objęta podatkiem dochodowym. Podatek kryptowaluty wynosi 19% wartości nabytego aktywa.

Jak kupić kryptowalutę

Istnieje wiele giełd, gdzie możesz kupić kryptowaluty. Giełdy kryptowalut to portale internetowe, za pośrednictwem których użytkownicy mogą nabyć kryptowaluty. Możesz również skorzystać z sieci P2P i kupować waluty bezpośrednio od innych użytkowników, bez konieczności korzystania z pośrednika. Niestety zarówno z zakupami P2P jak i na niektórych giełdach, wiąże się znaczne ryzyko. Jeśli zastanawiasz się jak kupić kryptowalutę, i nie masz zaufanego sprzedawcy, lepiej zdecydować się na zakup kryptowalut za pośrednictwem giełdy. Ważne aby giełda była znana i posiadała dobra opinię. Poniżej przedstawiamy kilka godnych zaufania giełd:

  • Coinbase - jedna z największych polskich giełd kryptowalutowych. Zaletą giełdy jest możliwość zakupu monet za pośrednictwem karty kredytowej, a nie przelewu międzynarodowego. Ponadto posiada szybki proces weryfikacji i zakupu walut, a także przejrzysty interfejs użytkownika. Założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Coinbase obgługuje między innymi takie kryptowaluty jak: Bitcoin, Ethereum, Monero, Dash, Litecoin czy Zcash. 
  • Binance - giełda uchodzi za jedną z bezpieczniejszych. Cieszy się popularnością i uznaniem wśród społeczności kryptowalutowej. Ponadto w 2018 roku ustanowiła fundusz gwarancyjny. Dzięki temu rozwiązaniu w razie problemów związanych z bezpieczeństwem, giełda może zrekompensować użytkownikom poniesione straty. Jedyną kwestią, która może okazać się problematyczna jest brak możliwości wpłat i wypłat oficjalnych środków płatniczych. Użytkownicy nie kupią kryptowalut za euro, dolary, czy polskie złotówki. 
  • Bittrex - jedna z największych i najpopularniejszych giełd kryptowalutowych na świecie. Zapewnia użytkownikom możliwość wymiany aż 190 walut, jednak podobnie jak w przypadku Binance, użytkownicy nie mogą dokonywać wpłat i wypłat za pomocą walut finducjarnych, jak euro czy dolar. W zamian za to giełda umożliwia zakup za pomocą USDT - kryptowaluty będącej zamiennikiem dolara amerykańskiego w świecie kryptowalut. Giełda umożliwia uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla wszystkich użytkowników, a także oferuje szybkie wpłaty i wypłaty. kupowanie-kryptowalut-bitcoin-ethereum-ripple

Jak zarabiać na kryptowalutach

Istnieje wiele sposobów jak zarabiać na kryptowalutach, ponieważ jest to młoda i rozwijająca się technologia, która dopiero zdobywa popularność. Rynek kryptowalut ewoluuje dość dynamicznie, dlatego wciąż powstają nowe pomysły na ich wykorzystanie, a więc także zarobek. Pierwszym sposobem zarabiania na kryptowalutach jest ich kopanie, czyli generowanie nowych monet. Zysk można tu osiągnąć poprzez późniejszą sprzedaż wykopanej kryptowaluty. Jednak obecnie pojawia się coraz więcej wątpliwości, dotyczących opłacalności miningu. Kopanie kryptowalut wymaga zakupu drogiego sprzętu komputerowego (koparki kryptowalut) o dużej mocy obliczeniowej. Górnicy kryptowalut muszą także liczyć się z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Kopanie kryptowalut wymaga wcześniejszej kalkulacji opłacalności inwestycji. Dużo łatwiejszym sposobem zarabiania na kryptowalutach jest handel nimi. O tym gdzie kupić kryptowaluty pisaliśmy wyżej. Do handlu kryptowalutami służą giełdy kryptowalutowe. Handlując monetami na giełdach, można zarabiać krótkoterminowo, wykorzystując krótkie wahania kursów, lub długoterminowo, trzymając kryptowaluty przez wiele miesięcy, aż kurs wzrośnie do oczekiwanego poziomu. Inną formą handlu kryptowalutami jest arbitraż. Metoda polega na kupowaniu danej kryptowaluty na jednej giełdzie i sprzedawaniu jej po wyższej cenie na innej giełdzie. 

Zamiast kupować i sprzedawać kryptowaluty, można również zarabiać na obstawianiu ich kursu, poprzez zakup instrumentów pochodnych czyli kontraktów terminowych i opcji binarnych. Przykładowo jeśli uważasz że kurs jakiejś kryptowaluty spadnie w ciągu miesiąca, możesz kupić odpowiedni kontrakt terminowy na obniżenie jej wartości. Jeśli rzeczywiście kurs spadnie, możesz liczyć na zysk. Jeśli szukasz sposobu jak zarabiać na kryptowalutach, pamiętaj że w styczniu tego roku weszła w życie ustawa nakazująca raportowanie w PIT każdego nabycia waluty wirtualnej. Obowiązuje również podatek od każdego zakupu dokonanego poprzez kryptowaluty. Wcześniejsza część artykułu omawia kwestię podatku kryptowalut.

Komentarze
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności oraz polityce cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. Więcej Akceptuję
Tokeneo Group Zmień produkt
Kup i sprzedaj Bitcoina
Giełda Tokeneo Exchange Kantor Tokeneo Cash