Krypto Raport: Czy istnieje zagrożenie dla blockchaina?

1 min czytania
Krypto Raport: Czy istnieje zagrożenie dla blockchaina?

W najnowszym materiale na kanale Krypto Raport pojawił się temat potencjalnego zagrożenia dla blockchaina ze strony innych technologii.

Kto może walczyć z blockchainem?

W poprzednich swoich filmach na kanale Krypto Raport zastanawiano się między innymi nad rolą rządów w możliwej walce z blockchainem. Jako że takiego zagrożenia na horyzoncie nie widać, warto przyjrzeć się, czy ta technologia na pewno jest bezpieczna w ewentualnym starciu z konkurencyjnymi systemami. Jednym z podmiotów chcących walczyć o prymat mogą być tradycyjne giełdy papierów wartościowych. Instytucje te istnieją od co najmniej kilkudziesięciu lat, i wprowadzenie do nich technologii pozwoliło na jeszcze większy rozwój. Jednak, również jak w przypadku kryptowalut, istnieją prowizje transakcyjne, które z roku na rok rosną.

Zalety blockchaina

Jednym z najważniejszych zastosowań blockchaina są rynki handlowe. Są one otwarte dla wszystkich, co widać między innymi przy rynkach regulujących wydobywanie kryptowalut. Za technologią blockchain nie stoi żaden rząd, żadna partia, czy żadne lobby. Wydaje się, że dzięki temu jest bardziej sprawiedliwy i działa tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne. To może mieć niepożądany skutek uboczny, na przykład w przemyśle narkotykowym.
Przyszłość
Przyszłość rynków regulowanych może należeć do security tokens. Ich przewagą nad innymi tokenami jest brak bariery wejścia w inwestycję. Każdy może zostać inwestorem, niezależnie od wieku, majątku, czy też innych czynników. Może też dokonać inwestycji w dowolnym momencie rozwoju projektu, dzięki tzw. STO. Daleko jest jeszcze do tego, aby rynki akcji giełdowych przeniosły się na blockchain. Ale, podobnie jak ludzie rezygnowali stopniowo z listów, faksów i operacji na papierze, tak i tutaj najpewniej wszystko wkrótce przeniesie się na poziom elektroniczny.
Komentarze