NamePrice24H (%)
Bitcoin (BTC)
zł42,519.54
5.58%
XRP (XRP)
zł1.75
1.66%
Ethereum (ETH)
zł1,174.73
2.41%
Bitcoin Cash (BCH)
zł1,797.20
2.05%
Litecoin (LTC)
zł506.19
0.00%
EOS (EOS)
zł27.04
1.08%
Strona główna Koparka kryptowaluty – czym jest i jak działa

Koparka kryptowaluty – czym jest i jak działa

Wciąż pada wiele pytań, gdy słyszy się pojęcie „koparki kryptowalut”. Co trzeba zrobić, by ją założyć? Ile to kosztuje? Czy to opłacalne? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.

Czym jest i jak działa koparka kryptowalut

Koparki kryptowalut – opłacalność

Cena koparek kryptowalut

Koparki kryptowalut online

Koparki kryptowalut na telefon

Koparka kryptowalut – kalkulator

Koparki kryptowalut 2019

Czym jest i jak działa koparka

Koparką może zostać komputer lub pojedyncza karta graficzna. Najczęściej są to zestawy kart graficznych lub układów ASIC. Muszą one spełniać odpowiednie wymogi, przede wszystkim w kwestii mocy. Sam proces „kopania” kryptowalut jest zatwierdzaniem nowych bloków i dołączaniu ich do już istniejącego łańcucha – tzw. blockchaina.

W każdym bloku zapisywane są nowe transakcje, ale także emitowane są nowe coiny. Do wykopania nowego bloku potrzebne jest rozwiązanie problemu kryptograficznego. Jest to odnajdywanie ciągu znaków, czyli tzw. hasza.

Wydajność koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s).

Kopanie kryptowalut, to nic innego jak potwierdzenie transakcji w rozproszonej bazie danych. W dużym uproszczeniu – polega to na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do już istniejącego łancucha blockchaina. Nazywanie owej czynności kopaniem ma związek z istniejącą w tym przypadku analogią „kopania złota”.

Blok jest miejscem, w którym zapisywane są wszystkie nowe transakcje, ale również obszarem, w którym następuje emisja nowych „monet” – o ile jest ona przewidziana w protokole. Aby skutecznie wykopać nowy blok – należy rozwiązać tzw. problem kryptograficzny. Polega to na odnalezieniu ciągu znaków, czyli tzw. HASHA, który spełnia odpowiednie równanie. Zważywszy na fakt, że protokół kryptowaluty jest open-source – w każdej chwili można sprawdzić problem, który w danym momencie jest rozwiązywany. Danymi wyjściowymi są m.in.: transakcje oraz hash poprzedniego bloku. Osoby zajmujące się wydobywaniem (kopaniem) ogłaszają w sieci odnalezione przez siebie rozwiązanie, natomiast pozostali uczestnicy procesu sprawdzają jego poprawność. Jeżeli owo rozwiązanie zostanie zatwierdzone – nowy blok uznaje się za wykopany, zaś osoba za to odpowiedzialna – otrzymuje określoną ilość cyfrowych coinów.

Do najpopularniejszych metod kopania, należą: Proof od Work oraz Proof of Stake.

Proof of Stake nie polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień matematycznych. Sposób ten zależy mocno od ilości „monet” trzymanych na „włączonym portfelu kryptowalutowym.”
To algorytm ocenia i finalnie decyduje, który z górników potwierdzi transakcję oraz otrzyma od niej prowizję. Decyzja algorytmu uzależniona jest od wielu czynników, m.in.: od ilości posiadanych coinów w portfelu. Upraszczając – im więcej ma ktoś „monet”, tym większa jest szansa na osiąganie zysku z kopania.
Ta metoda nie wymaga jednak zakupienia odpowiedniego sprzętu kryptowalutowego (kart graficznych itd.).

Proof od Work polega na wydobywaniu tokenów poprzez wykonywanie odpowiednich obliczeń matematycznych, przy pomocy urządzeń zwanych koparkami.

Koparka kryptowalut to komputer lub częściej – karta graficzna, wykorzystywana do wydobywania cyfrowych coinów. Wydajność koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s). Koparki zbudowane są w oparciu o zestaw kart graficznych bądź dedykowanych układów ASIC.

Koparki kryptowalut – opłacalność

Ważny jest fakt, iż BTC wymaga od nas kopania na wysoko wyspecjalizowanym sprzęcie, podczas gdy inne kryptowaluty możemy wydobywać na karcie graficznej. A skoro tak, koszty inwestycji w możliwość kopania Bitcoina są znacznie wyższe.

Ważny jest również czynnik zużycia energii elektrycznej, która jest niezbędna w dużych ilościach, aby koparka mogła działać sprawnie i efektywnie. Należy to też zestawić z ceną samej kryptowaluty, która praktycznie każdego dnia jest inna.

Opłacalność zależy zatem od wielu kwestii, a każda poszczególna koparka może przynosić zyski dopiero w momencie, gdy dana waluta osiągnie odpowiednią wartość.

Czy warto zatem kopać kryptowaluty?

Rozważając aspekt technologczny – zdecydowanie tak. Ponieważ bierzemy udział w prawdziwej rewolucji technologicznej, która zmienia wiele branż – tak naprawdę trudno powiedzieć kiedy przyda się umiejętność konfigurowania węzła technologii blockchain.

Rozważając aspekt finansowy można powiedzieć, że to zależy. Należy wziąć pod uwagę skalę trudności kopania danych tokenów wirtualnych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę zużycie prądu, a także stosunkowo wysoki koszt zakupu „sprzętu górniczego”.

Cena koparek kryptowalut

I znów – to zależy od tego, jaką kryptowalutę chcemy wydobywać. Najwięcej uwagi poświęca się Bitcoinowi, który jest zdecydowanie najdroższy. Sprzęt, na którym wykopuje się BTC, jest najbardziej rozbudowany i wymaga od nas wydatku rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Kopanie kryptowalut stało się niezwykle popularne, a co za tym idzie – ceny sprzętów wyraźnie wzrosły. Sklepy i hurtownie często nie mają na tyle koparek w swoich zasobach, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich klientów, więc czas oczekiwania na nie też wzrasta.

Koparki kryptowalut online

Istnieje możliwość wydobywania kryptowalut przez internet. Tworzy się do tego specjalne przeglądarki lub wtyczki do tych bardziej znanych, np. Firefox lub Chrome. W przeglądarce działa to tak, że skrypt wydobywa tokeny w tle. Użytkownik sam może ustawić prędkość, z jaką ma funkcjonować koparka.

Koparki kryptowalut na telefon

Podobnie jak na PC, także na smartfonie jest możliwe kopanie kryptowalut. Jednak tutaj również potrzebny jest telefon z mocnym procesorem, a najlepiej, gdyby to był taki sprzęt, którego na co dzień nie używamy. Nie ma w nim wtedy wielu niepotrzebnych aplikacji, które spowalniają pracę procesora.

Koparka kryptowalut – kalkulator

Kalkulatory służą głównie do wyliczenia opłacalności kopania najpopularniejszych kryptowalut w przeliczeniu na złotówki. Większość z nich wylicza wydobycie dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne (wraz z zarobkiem). Znów należy dodać, że wiodący jest tutaj Bitcoin, a wiele kalkulatorów jest dostosowanych do koparek wydobywających właśnie BTC.

Koparka kryptowalut – 2019

W 2019 roku kopanie stało się już bardzo pospolite, jednak koszty energii elektrycznej nie maleją, a wartości kryptowalut – wręcz przeciwnie. Wydobywanie z karty graficznej stało się na tyle nieopłacalne, że wiele dużych kopalń musiało zostać zamkniętych.

„Krypto Zima” powodem strat

Wietnamski gigant produkujący chipy zrzuca winę za poniesione straty finansowe na „Krypto Zimę”. Wietnamski producent chipów, United Microelectronics Corporation, zanotował w ostatnim kwartale 2018 roku...

Atak 51 % czyli głęboka reorganizacja łańcucha blokowego

5 stycznia 2019 r. inżynier bezpieczeństwa giełdy Coinbase, Mark Nesbitt zaalarmował, że została wykryta głęboka reorganizacja łańcucha blokowego Ethereum Classic. Wówczas, aby chronić fundusze...
Blockstream, Kolejny Satelita, Bitcoin, Zasięg globalny

Blockstream i Bitcoin podbijają Świat

Firma blockchainowa Blockstream wynajęła piątego satelitę. Rozszerza swój zasięg do nadawania bitcoinowego Blockchaina na teren Azji i Pacyfiku. Ekspansja i jak za to płacić Wcześniej...
tokeneo, kruptowaluty, trump, chiny, trump torpeduje chinskie koparki

Trump torpeduje chińskie koparki

Sytuacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pozostaje napięta. Wzajemna niechęć obu krajów przekłada się niestety na krypto górnictwo. Kto wygra to starcie? Trump kontra Jinping...

To może uczynić z Bitmain IPO jedno z największych IPO w historii

Prospekt emisyjny IPO Bitmain ujawnia, że może być to ryzykowne przedsięwzięcie dla inwestorów Bitmain, największa firma zajmująca się wydobyciem bitcoinów, złożyła wniosek o IPO w...
kryptowaluty, bitcoin, mining, iceland, Islandzka branża kryptograficzna odchodzi od górnictwa

Islandzka branża kryptowalutowa odchodzi od górnictwa

Islandia przejdzie do "czystych przedsiębiorstw typu blockchain". Jest to zgodne z prognozami przeprowadzonymi przez wielu lokalnych przedstawicieli w branży Halldór Jörgensson, prezes centrum danych Borealis...
Hrabstwo Grant (Waszyngton) zatwierdza podwyżkę cen energii dla kopiących krypto

Hrabstwo Grant (Waszyngton) zatwierdza podwyżkę cen energii dla kopiących krypto

Urząd użyteczności publicznej hrabstwa Grant w stanie Waszyngton (ang. The Grant county public utility district ) zatwierdził podwyżkę podatku za energię elektryczną dla górników...
Zbliża się prawdziwy wzrost...

Zbliża się prawdziwy wzrost…

John McAfee o wydobyciu Bitcoina i psychologii kierującej rynkiem zniżkującym: Zbliża się prawdziwy wzrost John McAfee, entuzjasta bitcoinów, wypowiedział się na temat bitcoina i może...
Bitmain nadal traci pieniądze i przewagę techniczną

Bitmain nadal traci pieniądze i przewagę techniczną

Tuż przed 18 miliardowym IPO, Bitmain nadal traci pieniądze i przewagę techniczną Po odnotowaniu imponujących przychodów za rok 2017 i pierwszy kwartał tego roku gigant...
!Wszyscy szykują sie na IPO! Bitmain, Canaan i Ebang International.

Wszyscy Oni szykują się na IPO! Bitmain, Canaan i Ebang International

Bitmain, Canaan i Ebang International, wszyscy szykują sie na IPO Trzej najwięksi producenci sprzętu do wydobywania kryptowalut przygotowują się do uruchomienia IPO w Hong Kongu....
1,036FaniLubię
265ObserwującyObserwuj
5,524SubskrybującySubskrybuj
POBIERZ 3 SZKOLENIA ZA DARMO
(Price Action / Analiza Wolumenu / Krypto)
Tokeneo Group