Koparka Bitcoinów

Koparka Bitcoin

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Można na nich sporo zarobić, a także ułatwić sobie nieco życie. Jednak najpierw trzeba je zdobyć.

Monetki krypto można po prostu kupić na giełdzie kryptowalutowej. Ma to swoje wady – cena często się zmienia, zwłaszcza najpopularniejszej waluty, Bitcoina. Jeżeli ktoś nie chce iść na łatwiznę, to można również zająć się kopaniem Bitcoinów.

Wydobycie (lub kopanie, od “kopania złota”) krypto to po prostu potwierdzanie transakcji w rozproszonej bazie danych. W przypadku Bitcoina, w każdej sekundzie, do komputerów-węzłów (tzw. nodów) sieci Bitcoin spływają nowe transakcje. Raz na jakiś czas wszystkie poprawne transakcje są zamykane w bloku i dołączane do księgi z transakcjami. Za dokonanie tej operacji, koparka Bitcoin, która to zrobiła, otrzymuje nowo utworzone Bitcoiny.

Koparki Bitcoinowe - co to jest?

Jeżeli już ktoś zdecydował, że będzie górnikiem, to potrzebuje koparki. Co to jest? To po prostu sprzęt, który będzie te upragnione przez nas Bitcoiny wydobywał. Podzielić go można na 3 rodzaje.

Kopanie za pomocą karty graficznej

To jeden z popularniejszych sposobów na wydobycie kryptowaluty, choć w większości przypadków moc obliczeniowa karty graficznej jest wykorzystywana do kopania altcoinów: Ethereum, Ethereum Classic, Pascal, Electroneum czy Monero. Potencjalny zysk zależy mocno od przecenionych spadkami cen kryptowalut kart graficznych. Im taniej uda się kupić sprawne GPU, tym szybciej uzyskamy zwrot z inwestycji w sprzęt i prąd.

Kopanie przeglądarkowe

W przypadku kopania przez przeglądarkę nie ma potrzeby kupowania sprzętu komputerowego. Skrypt konfiguruje kopanie kryptowalut za nas, wykorzystując moc obliczeniową procesora. W tym przypadku są to altcoiny z algorytmami wydobycia przeznaczonymi dla CPU. Wartość wydobytej kryptowaluty zależy od liczby podłączonych urządzeń oraz innych, dodatkowych działań.

Kopanie kryptowalut na dedykowanych urządzeniach

Skoncentrowanie się na jednym typie koparek kryptowalutowych ma wiele korzyści związanych z zakupem, obsługą i serwisowaniem.

Jeśli ktoś już zdecyduje się na kopanie Bitcoinów, musi kupić sprzęt ASIC, najlepiej bezpośrednio od chińskich producentów (mają urządzenia najlepszej jakości, pomimo opinii, że jest odwrotnie). Największe firmy, które produkują takie koparki to Bitmain lub Avalon. Parę lat temu, gdy przemysł wydobywczy dopiero się rozkręcał, popyt na koparki był ogromny. Powodowało to gwałtowny wzrost cen sprzętu, dlatego takie koszty nie zawsze się zwracały. Te czasy na szczęście minęły, więc można w miarę bezpiecznie założyć, że koszt zakupionej koparki zwróci się w ciągu kilku lat.

Jeżeli chodzi o kopanie altcoinów, to większość inwestorów decyduje się na zakup koparki kryptowalutowej opartej o karty graficzne. Koparki GPU dostarczają firmy Nvidia i AMD, a umieszcza się je na stelażach z dodatkowym chłodzeniem. Często można spotkać zestawy składające się z 6 i więcej kart, co umożliwia optymalizację zasilania.

Koparka Bitcoinów – cena

Ceny koparek różnią się w zależności od ich mocy. Najtańsze (i najsłabsze) można kupić już za ok. 2000-3000 zł, najdroższe zaś kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W 2013 roku, najmocniejsza wtedy koparka kryptowalut, KNC model Jupiter, kosztowała około 50 000 złotych. Niedługo później jej cena (tak jak i wszystkich koparek) gwałtownie spadła. Dlaczego? Ceny sprzętu wydobywczego uzależnione są również od ceny Bitcoina. Jeżeli cena Bitcoina jest wysoka, pojawi się więcej górników, więc popyt na koparki się zwiększa. Wynik? Ceny urządzeń idą w górę, bo jest ich coraz mniej. Dzisiaj cena KNC Jupiter to zaledwie ok. 1 200 złotych.

Koparka Bitcoinów - opłacalność

Przed jakąkolwiek inwestycją należy zastanowić się, czy jest ona w ogóle opłacalna. W przypadku koparek kryptowalutowych kwestii do przemyślenia i obliczenia jest wiele. Trzeba wziąć pod uwagę aktualną cenę Bitcoina, ceny prądu (koparka pobiera ogromne ilości energii, więc rachunki mogą być wyższe niż zarobki), czy ceny sprzętu. Jest jeszcze sprawa sieci Bitcoina. Otóż im więcej pojawia się górników, tym trudniej jest Bitcoina wykopać. Łączy się to z tym, że sieć generuje “zagadki”, równania matematyczne, które koparka musi rozwiązać. W nagrodę za rozwiązanie równania, górnik otrzymuje pewną ilość monet krypto. Im więcej górników dołącza do sieci, tym trudniejsze równania są generowane. Dlatego też wykopanie jednego Bitcoina może potrwać bardzo długo. Nie zawsze jest to opłacalne, bo koparka pobiera bardo dużo energii, a chodzić musi niemal non-stop. Do tego dochodzi kwestia chłodzenia. Trzeba bowiem zainwestować również w system klimatyzacji i wiatraków, zwłaszcza, jeśli trzyma się koparkę w domu. Urządzenia pobierające tyle energii wydzielają ogromne ilości ciepła. Nie każdy da radę wytrzymać w pomieszczeniu w temperaturze np. 30°C. Same urządzenia też trzeba chłodzić, bo bardzo szybko się przegrzewają.

Biorąc po uwagę te wszystkie kwestie, warto skorzystać z kalkulatorów, które pomogą w obliczeniu opłacalności takiej inwestycji. Wpisuje się w nie cenę sprzętu i rachunki za prąd (oraz inne dane, wszystko zależy od kalkulatora), a one obliczają, czy w ogóle warto wydawać pieniądze.

Koparki Bitcoinowe – najbardziej popularne i najlepsze koparki na rynku
Tutaj znaleźć można listę kilku najbardziej popularnych i najlepszych koparek Bitcoinowych na rynku:

Antminer R4 – uważana przez wielu użytkowników za jedną z najlepszych koparek bitcoinów dla osób działających w warunkach domowych. Jej hashrate wynosi 8.6 TH/s, co można uznać za niezwykle korzystny wynik w tej kategorii cenowej (wartość takiego sprzętu oscyluje w granicach 3 800 złotych).

Avalon 6 – pomimo, że koparka ta nie osiąga tak fantastycznych wyników, jak najsłynniejsze modele (hashrate 3.50 TH/s), cechuje się ona dużą wydajnością i stosunkowo niewielką ceną. Jej wartość to około 2 100 złotych. Za dużą zaletę należy również uznać fakt, że pracuje dosyć cicho. Jest więc idealna dla osób, które zajmują się wydobywaniem Bitcoinów niejako hobbystycznie – w swoim zaciszu domowym.

Antminer S9 – jest to koparka, której przeznaczeniem jest spełnienie wymagań nawet tych najbardziej wymagających inwestorów, nastawionych na duży zysk z inwestycji. Pozwala ona osiągać hashrate na poziomie 14 TH/s, przy stosunkowo dużej wydajności. To zaś przekłada się na imponujące rezultaty. Cena tej koparki jest jednak dość wysoka i wynosi około 11 500 złotych. Dragonmint 16T – uznawany jest za najpotężniejsze tego typu urządzenie na rynku (przeznaczone przede wszystkim dla górników-hobbystów). Ze względu na swoją wydajność pozwala na uzyskanie imponujących efektów, jednak jej cena jest stosunkowo duża. Dragonmint 16T kosztuje bowiem około 10 400 złotych.