Koparka Bitcoinów

koparka Bitcoinów

Kopanie kryptowalut polega – w dużym uproszczeniu – na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do już istniejącego łancucha (blockchaina). Nazwanie tej czynności „kopaniem” ma związek z pojawiającą się w tym przypadku analogią do „wykopywania złota”.

Blok jest miejscem, w którym zapisywane są wszystkie nowe transakcje, a także obszarem, w którym następuje emisja nowych monet (o ile jest ona przewidziana w protokole).

Aby wykopać nowy blok, trzeba rozwiązać tzw. problem kryptograficzny, który w przypadku Bitcoina bazuje na podwójnej funkcji skrótu SHA-256. Polega to na odnalezieniu ciągu znaków, czyli tzw. hasha, który spełnia odpowiednie równanie. Ponieważ protokół kryptowaluty jest open source, można w każdej chwili sprawdzić jaki problem jest w danym momencie rozwiązywany. Danymi „wyjściowymi” są m.in.: transakcje i hash poprzedniego bloku. „Górnicy” bądź „kopalnie”, którzy znajdują rozwiązanie, ogłaszają to w sieci, a pozostali uczestnicy procesu sprawdzają jego poprawność. Jeżeli rozwiązanie zostanie zatwierdzone, nowy blok uznaje się za wykopany, natomiast osoba za to odpowiedzialna otrzymuje określoną ilość kryptowalut.

Można zatem powiedzieć, że kopanie kryptowalut to nic innego, jak przeprowadzanie i implementowanie skomplikowanych obliczeń matematycznych. Najpopularniejszymi metodami kopania są na chwilę obecną: Proof of Work oraz Proof of Stake.

Na czym polega metoda proof of stake?

W tym przypadku kopanie wirtualnych tokenów nie polega na rozwiązywaniu równań matematycznych i mocno zależy od ilości monet trzymanych na „włączonym portfelu kryptowalutowym”. To algorytm decyduje, który górnik potwierdzi transakcję i otrzyma od niej prowizję. Decyzja algorytmu uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od ilości posiadanych monet w portfelu. W uproszczeniu – im więcej ma ktoś monet, tym większa jest szansa na osiągnięcie zysku z kopania. Aby rozpocząć kopanie metodą Proof of Stake nie ma konieczności kupowania odpowiedniego sprzętu. Wystarczy laptop bądź komputer stacjonarny.
Należy zainstalować na twardym dysku pełny portfel (zawierający łańcuch bloków – wszystkie transakcje od początku istnienia danego coina), a następnie dokonać jego synchronizacji (pobrania danych), co – ze względu na olbrzymie rozmiary (kilkadziesiąt gigabajtów danych) może potrwać nawet kilka dni.

Na czym polega kopanie kryptowalut metodą Proof of Work?

W tym przypadku wydobywanie „monet” polega na wykonywaniu odpowiednich obliczeń matematycznych, przy pomocy urządzeń zwanych koparkami.

Koparka kryptowalutowa to komputer lub częściej – karta graficzna, wykorzystywana do wydobywania („kopania”) kryptowalut. Wydajność owych koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s). Koparki zbudowane sa w oparciu o zestaw kart graficznych (a zatem procesorów graficznych) lub – dedykowanych układów ASIC.

Koparka Bitcoinów – czy opłaca się kopać cyfrowe coiny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Zanim rozpoczniesz konkretne działania i zakupisz konkretny model koparki kryptowalutowej, powinieneś oszacować, czy będzie Ci się to najzwyczajniej w świecie finansowo opłacać. Cena zakupu koparki oraz przede wszystkim koszt prądu (który w niektórych przypadkach może być na tyle wysoki, że będzie przekraczał wartość wykopanych BTC) to podstawowe czynniki, które powinny determinować twoje decyzje nabywcze.

Najpopularniejsze koparki bitcoinów:

Wybór najpopularniejszych „sprzętów górniczych” zależy od wielu czynników. Skuteczność (wysoki hashrate), wydajność, taniość czy praktyczność to tyle nieliczne cechy, które powinny określać „dobrą i skuteczną koparkę kryptowalutową”.

Do najpotężniejszych koparek należą m.in.:

Antminer R4 – uważana przez wielu użytkowników za jedną z najlepszych koparek bitcoinów dla osób działających w warunkach domowych. Jej hashrate (współczynnik częstości mieszania) wynosi 8.6 TH/s, co można uznać za niezwykle korzystny wynik w tej kategorii cenowej (wartość takiego sprzętu oscyluje granicy 1000 dolarów).

Avalon 6 – pomimo, że koparka ta nie osiąga tak fantastycznych wyników jak najsłynniejsze modele (hashrate 3.50 TH/s) cechuje się ona dużą wydajnością i stosunkowo niewielką ceną. Jej wartość to około 550 dolarów. Za dużą zaletę należy również uznać fakt, że pracuje ona dosyć cicho. Jest więc idealna dla osób, które zajmują się wydobywaniem bitcoinów niejako hobbystycznie – w swoim zaciszu domowym.

Antminer S9 – jest to koparka, której przeznaczeniem jest spełnienie wymagań nawet tych najbardziej wymagających inwestorów, nastawionych na duży zysk z inwestycji. Pozwala ona osiągać hashrate na poziomie 14 TH/s, przy stosunkowo dużej wydajności. To zaś przekłada się na imponujące rezultaty. Cena tej koparki jest jednak dość wysoka i oscyluje wokół poziomu 3 tysiące dolarów.

Dragonmint 16T – uznawany jest za najpotężniejsze tego typu urządzenie na rynku (przeznaczone przede wszystkim dla górników-hobbystów). Ze względu na swoją wydajność pozwala na uzyskanie imponujących efektów, jednak jej cena jest stosunkowo duża. Dragonmint 16T kosztuje bowiem około 2700 dolarów.

Należy się jednak dobrze zastanowić czy kopanie Bitcoina (bądź innych kryptowalut) będzie się nam opłacać. Wysokie ceny koparek, czy też koszta prądu to czynniki, które na pewno warto wziąć w tym przypadku pod uwagę. Zakup drogiego sprzętu górniczego może się nam bowiem nie zwrócić wówczas, gdy bitcoin gwałtownie straci na swojej wartości.