Koparka Bitcoin - działanie, cena i opłacalność

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Można na nich sporo zarobić, a także ułatwić sobie nieco życie. Jednak najpierw trzeba je zdobyć.

Spis treści:
 • Na czym polega kopanie kryptowalut?
 • Co to jest koparka bitcoin?
 • Koparka bitcoin - cena
 • Koparka bitcoin - opłacalność
 • Gdzie kupić koparkę do bitcoinów
 • Najlepsze koparki bitcoin

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kryptowaluty można po prostu kupić na giełdzie kryptowalutowej. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Jedną z nich, jest duża zmienność cen, zwłaszcza najpopularniejszej waluty - Bitcoina. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie. Walutę Bitcoin, podobnie jak wiele innych kryptowalut, można wykopać. Wydobycie (lub kopanie, od “kopania złota”) krypto, polega na potwierdzaniu transakcji w rozproszonej bazie danych. W przypadku Bitcoina, w każdej sekundzie, do komputerów-węzłów (tzw. nodów), znajdujących się w sieci Bitcoin, spływają nowe transakcje. Raz na jakiś czas, wszystkie poprawne transakcje są zamykane w bloku i dołączane do księgi z transakcjami. Za dokonanie tej operacji, koparka Bitcoin, która to zrobiła, otrzymuje nowo utworzone Bitcoiny. Chcesz zostać górnikiem kryptowalut? Dowiedz się więcej na temat tego, na czym polega kopanie kryptowalut!

Co to jest koparka bitcoin? 

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz zostać górnikiem btc, będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu - koparki do bitcoinów. Co to jest koparka bitcoin? Jest to sprzęt lub karta graficzna, służąca właśnie do wydobywania bitcoinów. Koparki bitcoin można podzielić na trzy rodzaje:
 • Koparka ASIC - w przypadku kryptowaluty Bitcoin, jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnej koparki ASIC. Taką koparkę najlepiej zakupić bezpośrednio od chińskich producentów, którzy oferują urządzenia najlepszej jakości. Największe firmy produkujące takie koparki bitcoin, to Bitmain oraz Avalon. Parę lat temu, gdy przemysł wydobywczy dopiero się rozkręcał, popyt na koparki był ogromny. Powodowało to gwałtowny wzrost cen sprzętu, dlatego takie koszty nie zawsze się zwracały. Te czasy na szczęście minęły, więc można w miarę bezpiecznie założyć, że koszt zakupionej koparki zwróci się w ciągu kilku lat. Jeżeli chodzi o kopanie altcoinów, to większość inwestorów decyduje się na zakup koparki kryptowalutowej, opartej o karty graficzne. Koparki GPU opisane zostały poniżej.
 • Koparka GPU - kopanie kryptowalut za pomocą karty graficznej, jest jednym z popularniejszych sposobów wydobywania kryptowaluty. Zazwyczaj moc obliczeniowa karty graficznej, jest wykorzystywana do kopania altcoinów: Ethereum, Ethereum Classic, Pascal, Electroneum czy Monero. Potencjalny zysk, zależy mocno od przecenionych spadkami cen kryptowalut, kart graficznych. Im taniej uda się kupić sprawne GPU, tym szybciej uzyskamy zwrot z inwestycji w sprzęt i prąd. Najlepsze koparki GPU, dostarczają takie firmy jak Nvidia oraz AMD. Ponadto często można spotkać zestawy składające się z 6 kart i więcej. Takie rozwiązanie dodatkowo umożliwia optymalizację zasilania. 
 • Koparka CPU - Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu komputerowego. Ponadto skrypt konfiguruje kopanie za nas, wykorzystując moc obliczeniową procesora. Nie wszystkie kryptowaluty można jednak kopać w ten sposób. Pozwalają na to jedynie altcoiny z algorytmami wydobycia, przeznaczonymi dla CPU. 
 • Koparka USB - teoretycznie możliwe jest kopanie bitcoinów, za pomocą wyjątkowo tanich koparek bitcoin USB. Taką koparkę możemy zakupić nawet za około 100-300 złotych. Nie jest to jednak zbyt korzystna inwestycja. Roczne wykorzystanie takiej koparki, pozwala zarobić równowartość kilku dolarów. Ponadto istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia komputera. 
Jeżeli zamierzasz kopać kryptowaluty za pomocą komputera stacjonarnego, będziesz potrzebować również odpowiedniego oprogramowania. W artykule, dotyczącym tego jak kopać kryptowaluty, dowiesz się, który program dla koparki bitcoin wybrać. 

Koparka Bitcoinów – cena

Chcesz zostać górnikiem kryptowalut i rozważasz zakup koparki do bitcoinów? Pamiętaj, że cena idzie w parze z mocą - różni się w zależności od mocy obliczeniowej urządzenia. Najtańsze, i przy okazji najsłabsze koparki, można kupić już za około 2000 - 3000 zł. Najdroższe natomiast mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla porównania, w 2013 roku, najmocniejsza wówczas koparka kryptowalut do bitcoin - KNC model Jupiter, kosztowała około 50 000 złotych Moc koparek nie jest jednak jedynym wyznacznikiem ich ceny. Po 2013 roku, cena wspomnianej koparki Jupiter, jak i innych koparek kryptowalutowych gwałtownie spadła. Dlaczego? Ze względu na spadek ceny Bitcoin. Ceny sprzętu wydobywczego, uzależnione są również od ceny Bitcoina. Jeżeli cena Bitcoina jest wysoka, na rynku pojawia się więcej górników. Co za tym idzie, zwiększa się popyt na koparki. Wynik? Ceny urządzeń idą w górę, bo jest ich coraz mniej. Dzisiaj cena KNC Jupiter, to zaledwie ok. 1 200 złotych. Chociaż zakup koparki do bitcoinów jest kosztowną inwestycją, odpowiednia moc, w połączeniu z energooszczęgnością, pozwoli na szybki zwrot kosztów. W dalszej części artykułu skupimy się na opłacalności zakupu koparki bitcoin. Dowiesz się między innymi, jak oszacować czy taka inwestycja będzie opłacalna. 

Koparka bitcoin - opłacalność

Przed jakąkolwiek inwestycją należy zastanowić się, czy jest ona w ogóle opłacalna. To samo tyczy się zakupu koparek kryptowalutowych. W przypadku koparki bitcoin, jest wiele kwestii do przemyślenia i obliczenia. Warto zatem znaleźć odrobinę czasu na przeanalizowanie wszelkich “za i przeciw”, dotyczących zakupu koparki krypto.  Przede wszystkim. należy wziąć pod uwagę aktualną cenę Bitcoina. Prawdopodobnie będziesz rozważał rozpoczęcie wydobywania bitcoina w momencie, gdy jego cena będzie osiągać szczyty. Pamiętaj jednak, że nie tylko ty będziesz mieć takie plany. Gdy zwiększa się liczba górników kryptowalut, rośnie również popyt na koparki krypto Kolejną istotną kwestią, jaką należy przeanalizować, są aktualne ceny prądu. Koparki krytowalutowe pobierają ogromne ilości energii. Jeżeli ceny prądu w twojej okolicy są wysokie, rachunki mogą przewyższyć zarobki. Wówczas być może warto zastanowić się nad zmianą lokalizacji, na bardziej przystępną cenowo, lub porzucić pomysł o kopaniu bitcoinów. Ostatnią, ale równie istotną kwestią jest sieć Bitcoina. Im więcej górników pojawia się w sieci, tym trudniej bitcoina wykopać. Ma to związek z tym, że sieć generuje “zagadki”, równania matematyczne, które koparka musi rozwiązać. W nagrodę za rozwiązanie równania, górnik otrzymuje pewną ilość monet krypto. Im więcej górników dołącza do sieci, tym trudniejsze równania są generowane. Dlatego też wykopanie jednego Bitcoina, może potrwać bardzo długo. Nie zawsze jest to opłacalne. Jak już wcześniej powiedzieliśmy, koparka pobiera bardzo dużo energii. Do tego dochodzi kwestia chłodzenia. Trzeba bowiem zainwestować również w system klimatyzacji i wiatraków, zwłaszcza, jeśli trzyma się koparkę w domu. Urządzenia pobierające tyle energii, wydzielają ogromne ilości ciepła. Nie każdy da radę wytrzymać w pomieszczeniu w temperaturze np. 30°C. Same urządzenia też trzeba chłodzić, bo bardzo szybko się przegrzewają. Biorąc po uwagę te wszystkie kwestie, warto skorzystać z kalkulatorów, które pomogą w obliczeniu opłacalności takiej inwestycji. Wpisuje się w nie cenę sprzętu i rachunki za prąd (oraz inne dane, wszystko zależy od kalkulatora), a one obliczają, czy w ogóle warto zastanawiać się nad tą inwestycją. 

Gdzie kupić koparkę do bitcoinów?

Zakup koparki bitcoin nie jest tak prosty jak może się wydawać. Koparki bitcoin w sklepach stacjonarnych nie występują, tak jak zwykły sprzęt komputerowy. Koparkę kryptowalutową możemy kupić na dwa sposoby:
 • Bezpośrednio od producenta - Jak już pisaliśmy wcześniej najlepiej poszukać wśród producentów z Chin. Bitmain jest największą Chińską firmą produkującą koparki kryptowalutowe. Firma produkuje koparki do bitcoinów, w oparciu o oprogramowanie ASIC i zasłynęła przede wszystkim, dzięki koparkom bitcoin z serii Antminer. Inną firmą produkującą koparki jest Halong Mining. Firma jest jedną z młodszych ale już zdobyła popularność, dzięki koparkom bitcoin - Dragonmint 16T.
 • Używaną - ogłoszenia dotyczące używanych koparek kryptowalutowych, możemy znaleźć na forach internetowych lub portalach aukcyjnych. Rezygnując z zakupu nowej koparki, na pewno zminimalizujemy koszty inwestycji. Ponadto unikniemy dodatkowych kosztów (np. za cło), oraz skrócimy czas dostawy. Należy jednak unikać ogłoszeń, dotyczących przedsprzedaży danego sprzętu. Decydując się na zakup takiej koparki ryzykujemy, że będzie ona całkowicie nieopłacalna.

Najlepsze koparki bitcoin

Wiesz już, czy inwestowanie w koparkę do bitcoinów jest opłacalne, a także gdzie kupić taką koparkę. Warto również dowiedzieć się, które koparki bitcoin są najbardziej popularne na rynku:
 • Antminer R4 – uważana przez wielu użytkowników, za jedną z najlepszych koparek bitcoinów dla osób działających w warunkach domowych. Jej hashrate wynosi 8.6 TH/s, co można uznać za niezwykle korzystny wynik, w tej kategorii cenowej (wartość takiego sprzętu oscyluje w granicach 3 800 złotych).
 • Avalon 6 – pomimo, że koparka ta nie osiąga tak fantastycznych wyników, jak najsłynniejsze modele (hashrate 3.50 TH/s), cechuje się ona dużą wydajnością i stosunkowo niewielką ceną. Jej wartość to około 2 100 złotych. Za dużą zaletę należy również uznać fakt, że pracuje dosyć cicho. Jest więc idealna dla osób, które zajmują się wydobywaniem Bitcoinów niejako hobbystycznie – w swoim zaciszu domowym.
 • Antminer S9 – jest to koparka, której przeznaczeniem jest spełnienie wymagań nawet tych najbardziej wymagających inwestorów, nastawionych na duży zysk z inwestycji. Pozwala ona osiągać hashrate na poziomie 14 TH/s, przy stosunkowo dużej wydajności. To zaś przekłada się na imponujące rezultaty. Cena tej koparki jest jednak dość wysoka, i wynosi około 11 500 złotych. 
 • Dragonmint 16T – uznawany jest za najpotężniejsze tego typu urządzenie na rynku (przeznaczone przede wszystkim dla górników-hobbystów). Ze względu na swoją wydajność, pozwala na uzyskanie imponujących efektów, jednak jej cena jest stosunkowo duża. Dragonmint 16T kosztuje bowiem około 10 400 złotych.