KNF chowa głowę w piasek – twierdzi Tomasz Rozmus

0
135
KNF-chowa-glowe-w-piasek-twierdz-Rozmus

Upadek Bitmarketu był mocnym impulsem, który wywołał nie lada zamieszanie. Czy organy państwowe zdecydują się na podjęcie konkretnych działań, by zapobiegać takim sytuacjom?

Brak regulacji rynku kryptowalutowego jest problemem, który istnieje od bardzo dawna i z biegiem czasu narasta. W wyniku upadku giełdy Bitmarket pojawiło się wiele kontrowersyjnych opinii na temat tego, kto tak naprawdę powinien sprawować nad tym wszystkim pieczę. Część osób jest zdania, iż jakiekolwiek przepisy, bądź wytyczne wydane przez organ państwowy mogły zapobiec owej tragedii, jaką jest utrata środków przez inwestorów. Warto zwrócić uwagę, chociażby na fakt, że niektórzy Traderzy stracili dorobek swojego życia, nie były to tysiące złotych, a miliony... Co ciekawe odpowiedzialność za to, co się stało, jest przerzucana z jednej osoby na drugą.

Taktyka obronna

Przypomnijmy o tym, że nie tak dawno Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała na swoim...fanpage facebookowym komunikat, który stanowił kontratak skierowany w stronę prof. Krzysztofa Piecha. O co się rozeszło? Otóż organ państwowy usilnie bronił się, że nie ponosi odpowiedzialności za upadek Bitmarketu, a tym bardziej za śmierć jednego ze współwłaścicieli giełdy – Tobiasza Niemiro. Ze wpisu mogliśmy dowiedzieć się, iż KNF nie licencję, nie rejestruje oraz nie nadzoruje giełd kryptowalutowych. Urząd ten ostro zaznaczył, iż tego typu stwierdzenia noszą znamiona pomówień. Zwróćmy uwagę również na fakt, że zgodnie z art. 150 ust. 1 o usługach płatniczych, w momencie braku zezwolenia na tego typu operacje KNF ma obowiązek złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i wpisać taki podmiot na listę ostrzeżeń. Czy ograniczenie się Organu państwowego wyłącznie do takich działań jest słuszne?

Polska daleko w tyle...

Podczas gdy inne państwa pracują nad tym, by przepisy prawne były przyjazne dla środowiska kryptowalutowego, nasz kraj pozostaje daleko w tyle. Poprzez brak regulacji polskie spółki są zmuszone przenosić swój biznes poza granicę, konsekwencją owych działań jest to, że tak naprawdę branża ta nie może się rozwijać. Zapewne jasno wytyczone przepisy, mogłyby zrobić dużo dobrego dla środowiska giełd kryptowalutowych, ale kto miałby je sporządzić? KNF twierdzi, iż jest gotowe, by wydać własną opinię związaną z projektem ustawy, która musiałaby zostać wydana przez organ do tego wyznaczony. Ktoś musi jednak to wszystko zainicjować i  „popchnąć” dalej. Przypomnijmy, iż nie raz padały już takie propozycje ze strony środowiska kryptowalutowego (a ściślej ujmując jego części, ponieważ pewna grupa usilnie opowiada się za tym, iż takich regulacji być nie powinno).

Co na ten temat myśli Tomasz Rozmus (CEO Tokeneo)? Serdecznie zapraszamy do prześledzenia wywiadu dla Camparic24, w którym została omówiona kwestia braku przepisów/wytycznych, które miałyby zapobiegać takim sytuacjom, ja ta z Bitmarketem.

Avatar
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata kryptowalut. Wierzy w potencjał blockchaina oraz w to, że technologia ta jest w stanie zrewolucjonizować wiele branż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię