Japoński bank centralny z wątpliwościami co do Libry

1 min czytania
Japoński bank centralny z wątpliwościami co do Libry

Pojawienie się Libry, kryptowaluty stworzonej przez Facebook, wzbudza wiele wątpliwości. Kolejnym sceptykiem został japoński bank centralny.

Co niesie za sobą Libra?

Obawy co do Libry pojawiają się od samego momentu jej ogłoszenia, poprzez białą księgę, którą wydał Facebook. Pojawiają się argumenty o ryzyku, jakie niesie dla rynku kryptowalutowego, ale także fakt, iż wspiera ją szereg światowych gigantów. Trudno w związku z tym mówić o zdecentralizowanym charakterze coina. Libra może być trudna do uregulowania prawnego.
Libra sprawi, że pieniądze zostaną wytransferowane rzeczywistości wirtualnej, więc będzie to coś zupełnie innego niż dotychczasowe płatności bezgotówkowe.
- mówi cytowany przez serwis Nikkei pracownik japońskiego banku centralnego. Raport opracowany przez ten sam serwis sugeruje, że Facebook zamierza powiązać Librę z więcej niż jedną walutą fiducjarną. Ma to na celu uniknięcie nadmiernych kontroli ze strony urzędów państwowych konkretnego państwa.

Wątpliwości od początku

W Stanach Zjednoczonych wątpliwości co do Libry pojawiły się natychmiast. Kongresmeni apelowali do Facebooka o wstrzymanie prac nad projektem do momentu jego odpowiedniego zbadania i uregulowania. Demokraci z Izby Reprezentantów napisali list otwarty do Marka Zuckerberga, w którym wyrazili obawy, że Libra może zacząć stanowić nowy system finansowy w państwie.
Wygląda na to, że nowy produkt może doprowadzić do nowego systemu finansowego, który może podjąć rywalizację z amerykańskim systemem monetarnym oraz samym dolarem. To może podważyć prywatność, handel, bezpieczeństwo oraz politykę monetarną. Chodzi tu nie tylko o 2 miliardy użytkowników Facebooka, ale także o inwestorów.
- to fragment listu autorstwa kongresmenów.

Komentarze