Jaka jest różnica pomiędzy publicznymi, a prywatnymi blockchain’ami?

0
94
Jaka jest różnica pomiędzy publicznymi, a prywatnymi blockchain'ami?

W artykule pt. "Jak działa technologia Blockchain?", wprowadziliśmy opis trzech technologii składających się na technologię blockchain: klucze kryptograficzne, sieć rozproszona i protokół obsługi sieci.

Bitcoin to najbardziej ambitny rodzaj blockchain. Każdy może używać kluczy kryptograficznych bitcoina, każdy może być węzłem i dołączać do sieci oraz każdy może zostać górnikiem, aby obsługiwać sieć i szukać nagrody. Górnicy mogą przestać być węzłem, wrócić, jeśli i kiedy mają na to ochotę oraz uzyskać pełne informacje o całej aktywności sieciowej od momentu odejścia.

Zasadniczo, każdy może przeczytać łańcuch, każdy może wprowadzić uzasadnione zmiany i każdy może napisać nowy blok w łańcuchu (o ile przestrzegają zasad). Bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany. Jest również opisywany jako "odporny na cenzurę" blockchain.

Z tych powodów znany jest z najszerszego opisu, publicznego blockchainu. Ale to nie jedyny sposób na zbudowanie blockchain.

Prywatny Blockchain

Blockchainy mogą być budowane ale wymaga to uprawnień do odczytu informacji na blockchain. Twórca konkretnego, prywatnego Blockchaina ogranicza podmioty, które mogą przeprowadzać transakcje na blockchain i ustala, kto może obsługiwać sieć poprzez pisanie nowych bloków do łańcucha.

Na przykład Ripple, wymaga pozwolenia przy wprowadzaniu do blockchaina. Projekt określa, kto może pełnić funkcję walidatora transakcji w swojej sieci, a także włączył CGI, MIT i Microsoft jako walidatory transakcji, oraz zbudował własne węzły w różnych lokalizacjach na całym świecie.

Twórca blockchaina może zdecydować się na udostępnienie systemu zapisu wszystkim. Lecz może nie chcieć pozwolić, by ktokolwiek był węzłem, obsługującym bezpieczeństwo sieci, weryfikację transakcji lub wydobywanie. Jest to dopasowana do nich sytuacja, która znajduje odzwierciedlenie w różnych sposobach jakimi przedsiębiorcy eksperymentują z technologią.

W przypadku prywatnych blockchain'ów, to może, ale nie musi, obejmować "dowodu pracy" lub innych wymagań systemowych od węzłów. Jest w koło tego trochę zamieszania, ponieważ są tacy, którzy uważają że prywatne blockchainy, nie używają żadnego dowodu pracy (Blockchain bez wydobycia), więc nie mogą być blokami, tylko po prostu systemem rejestrów rozproszonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię