Jaka jest różnicą pomiędzy Blockchain’em, a bazą danych?

0
263
Jaka jest różnicą pomiędzy Blockchain'em, a bazą danych?

Jak napisaliśmy w artykule "Co to jest technologia Blockchain?", różnica pomiędzy tradycyjną bazą danych, a blockchain'em zaczyna się w konstrukcji lub sposobu, w jaki technologie są organizowane.

Baza danych uruchomiona w sieci WWW najczęściej korzysta z konstrukcji sieci klient-serwer.

Użytkownik (klient) z uprawnieniami związanymi z kontem może zmieniać wpisy przechowywane na scentralizowanym serwerze. Zmieniając "kopię główną", ilekroć użytkownik uzyskuje dostęp do bazy danych za pomocą swojego komputera, otrzyma zaktualizowaną wersję wpisu do bazy danych. Kontrola nad bazą pozostaje w gestii administratorów, umożliwiając zachowanie dostępu i uprawnień jako organu centralnego.

To nie jest to samo jak w przypadku blockchain.

W przypadku bazy danych blockchain, każdy uczestnik przechowuje, oblicza i aktualizuje nowe wpisy do bazy danych. Wszystkie węzły współpracują ze sobą, aby upewnić się, że wszystkie dochodzą do tych samych wniosków, zapewniając wbudowane zabezpieczenia dla sieci.

Konsekwencje tej różnicy polegają na tym, że blockchainy są dobrze dostosowane do systemu rejestracji niektórych funkcji, podczas gdy scentralizowana baza danych jest całkowicie odpowiednia dla innych funkcji.

Zdecentralizowana kontrola

Blockchainy umożliwiają różnym stronom, które nie ufają sobie nawzajem, udostępnianie informacji bez konieczności posiadania centralnego administratora. Transakcje są przetwarzane przez sieć użytkowników działającą jako mechanizm konsensusu, dzięki czemu wszyscy tworzą jednocześnie ten sam wspólny system zapisu.

Wartość zdecentralizowanej kontroli polega na wyeliminowaniu ryzyka scentralizowanej kontroli. Dzięki scentralizowanej bazie danych każdy, kto ma wystarczający dostęp do tego systemu, może zniszczyć lub zepsuć znajdujące się w nim dane. To sprawia, że użytkownicy są zależni od administratorów.

Niektórzy administratorzy zasłużyli na powierzone im zaufanie. Pieniądze nie są kradzione przez banki, które rejestrują je w prywatnych bazach danych. Istnieje logiczny powód, dla którego chciałbyś scentralizować kontrolę. Scentralizowana kontrola może być specjalnością, powodem bycia.

Ale oznacza to również, że sprawujący kontrolę, np. bank, muszą wydać miliardy dolarów, aby hakerzy ani nikt inny, kto mógłby skorzystać ze straty innej osoby nie ingerował w centralnie przechowywane bazy danych. Jeśli administratorzy centralni, którym ufamy, że nasze informacje będą tajne, zawiodą, wtedy my tracimy.

Sama historia

Większość scentralizowanych baz danych zachowuje informacje, które są aktualne w danym momencie. Są one mniej więcej migawką chwili.

Bazy danych Blockchain są w stanie zachować aktualne informacje, ale także wszystkie informacje, które pojawiły się wcześniej. Technologia Blockchain może tworzyć bazy danych, które mają własne historie. Rosną one jak stale rozwijające się archiwa własnej historii, jednocześnie dostarczając obraz w czasie rzeczywistym.

Jest to wydatek, który musi zostać poniesiony do połączenia lub zmiany tych baz danych, które skłoniły ludzi do nazwania bazy danych blockchain mianem trwałej. Jest to również miejsce, w którym możemy zacząć ewolucję bazy danych w systemie zapisu.

Wydajność

Chociaż blockchainy mogą być wykorzystywane jako systemy rejestrów i idealnie nadają się jako platformy transakcyjne, są one uważane za wolne jako bazy danych w porównaniu do możliwości jakie oferują technologie transakcji cyfrowych, którą można dzisiaj zaobserwować w przypadku kart Visa i PayPal.

Chociaż blockchainy na pewno ulegną poprawie w tym aspekcie, to natura technologii blockchain wymaga poświęcenia pewnej prędkości. Sposób, w jaki sieci rozproszone są wykorzystywane w technologii blockchain, oznacza, że nie dzielą i nie łączą mocy obliczeniowej, niezależnie obsługują sieć, a następnie porównują wyniki swojej pracy z resztą sieci, dopóki nie dojdzie do porozumienia, że coś się wydarzyło.

Z drugiej strony, scentralizowane bazy danych istnieją już od dziesięcioleci, a ich wydajność wzrosła w ślad za formułą definiującą innowacje w erze cyfrowej: prawo Moore'a.

Poufność

Pisanie oraz czytanie baz danych bitcoin jest niekontrolowane. Oznacza to, że każdy może napisać nowy blok w łańcuchu oraz każdy może odczytać blok w łańcuchu.

Prywatny blockchain, podobnie jak scentralizowana baza danych, może być kontrolowany przez zapis i kontrolowany przez odczyt. Oznacza to, że sieć lub protokół można skonfigurować tak, aby tylko uprawnieni uczestnicy mogli zapisywać dane w bazie danych lub móc ją odczytywać.

Jeśli jednak poufność jest jedynym celem, a zaufanie nie jest problemem, bazy danych blockchain nie mają przewagi nad scentralizowaną bazą danych.

Ukrywanie informacji na blockchain wymaga dużej ilości kryptografii i związanego z tym obciążenia obliczeniowego dla węzłów w sieci. Nie ma sposobu, który jest bardziej skuteczny niż po prostu całkowite ukrycie danych w prywatnej bazie danych, która nie wymaga nawet połączenia sieciowego.

Pomyśl o wszystkich bazach danych, do których włamał się Ethan Hunt w serii "Mission: Impossible" i możesz uzyskać namiastkę rodzaju poufności, która jest osiągalna w prywatnych bazach danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię