Jak amerykański rząd może skorzystać na blockchainie?

1 min czytania
Jak amerykański rząd może skorzystać na blockchainie?

Ośrodek badawczy Data Foundation oraz firma informatyczna Booz Allen Hamilton sporządziły wspólny raport opisujący pomysły na to, co amerykański rząd może zyskać na blockchainie.

Pięć kwestii do rozwiązania

Raport zawiera 5 pytań, na które należy znaleźć odpowiedź. Jego tytuł to: "Wprowadzenie blockchaina do rządu: ścieżka dla tworzenia skutecznych federalnych inicjatyw blockchainowych". Opublikowano go 10 czerwca na stronie internetowej ośrodka Data Foundation. Według dokumentu, rozwiązania oparte na blockchainie mają najwięcej sensu, jeżeli są wprowadzane w oparciu o starannie zaplanowaną procedurę. Najważniejsza w niej jest jednak jak najwyższa spójność oraz minimalna lotność. Oto pięć pytań, jakie stawiają autorzy raportu:
  1. Czy blockchain oferuje rzeczywisty zysk za bezpieczeństwo i zaufanie?
  2. Czy blockchain może być sprawnie aplikowany?
  3. Który projekt blockchaina jest najbardziej odpowiedni?
  4. Czy koszt wprowadzenia blockchaina jest właściwie powiązany z pozyskiwaniem informacji?
  5. Czy wprowadzenie go ulepsza przesyłanie danych oraz klauzule poufności?

Kto już skorzystał?

W dalszej części zastanawiano się nad przykładami instytucji, które do tej pory, ich zdaniem, najbardziej skorzystały na blockchainie. Padł przykład Agencji Żywności i Leków (FDA), która w lutym uruchomiła program zarządzania łańcuchem dostaw. Jego głównym zadaniem jest śledzenie przesyłek leków oraz dopilnowanie, aby nie dochodziło do ich fałszowania. Innymi przykładami instytucji są m.in.: Departament Zdrowia i Pomocy Humanitarnej, Departament Skarbu oraz Departament Obrony.
Czy blockchain przyniesie sukces w administracji rządowej, to się jeszcze okaże. Na razie, wprowadzenie go na poziomie federalnym powinno się spotykać z ciepłym przyjęciem.
Komentarze