Gdzie i jak kupić Bitcoina? – Ile kosztuje i jak zacząć?

Gdzie i jak kupić Bitcoina? - Ile kosztuje i jak zacząć?

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Coin stworzony przez tajemniczego developera o pseudonimie „Satoshi Nakamoto” z roku na rok przyciąga coraz więcej inwestorów i użytkowników. Na ten wzrostowy trend nie wpłynęła nawet zła sytuacja na rynku w 2018 roku – wciąż zwiększa się liczba osób kupujących i sprzedających Bitcoina. Chciałbyś zacząć inwestować w kryptowaluty, ale nie wiesz jak kupić Bitcoina? W Twojej głowie powraca pytanie: „Bitcoin – jak zacząć”? Nie wiesz, ile kosztuje Bitcoin? Dobrze trafiłeś! W tej zakładce serwisu internetowego Tokeneo Blog dowiesz się, gdzie i jak kupić Bitcoina!

Wielu początkujących inwestorów uważa, że kupowanie i sprzedawanie kryptowalut jest działalnością skomplikowaną, która wymaga specjalistycznej wiedzy inwestorskiej. Nic bardziej mylnego! Zarówno giełdy Bitcoina, jak i portfele kryptowalutowe tworzone są z myślą o użytkownikach. Cechuje je łatwość obsługi, proste zasady, przejrzysty layout i szybkość. Jednak ile kosztuje Bitcoin i jak zacząć? Gdzie kupić Bitcoina po raz pierwszy? Jakie narzędzia są do tego potrzebne? Zacznijmy od podstaw. Jeśli planujesz zakup najpopularniejszego na świecie tokena, musisz dokładnie sprawdzić jego cenę. Ważne, byś oprócz aktualnej wartości Bitcoina, znał także jego cenę historyczną oraz orientował się w ogólnej sytuacji na rynku. Staraj się nie popełnić typowych błędów świeżego inwestora Bitcoina – kupowania na górce, kiedy cena Bitcoina jest najwyższa, a na sam coin – największy hype.

Jeśli dobrze orientujesz się w aktualnej cenie Bitcoina i ogólnej sytuacji na rynku, nadszedł czas na założenie pierwszego portfela kryptowalutowego. Co to jest portfel kryptowalutowy? Jak założyć portfel kryptowalutowy? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Portfel kryptowalutowy potrzeby jest, by kupować i sprzedawać kryptowaluty. To na nim przechowywać będziesz zgromadzone środki. Pamiętaj! Nigdy nie trzymaj swoich Bitcoinów lub innych walut na koncie w giełdzie kryptowalutowej. Ze względu na możliwość ataku hakerskiego na giełdę, bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest przechowywanie kryptowalut we własnym portfelu.

Gdy stworzysz swój pierwszy portfel kryptowalutowy, będziesz musiał go zasilić tradycyjnymi pieniędzy fiducjarnym. W tym celu możesz skorzystać z karty kredytowej lub przelewu bankowego. Dzięki temu rozwiązaniu w szybki, łatwy i bezpieczny sposób kupisz Bitcoina. Jeśli stworzysz swój portfel kryptowalut, wtedy kupowanie Bitcoina staje się dziecinnie proste. Chcesz kupić Bitcoina lub inną kryptowalutę? Wystarczy, że klikniesz „Buy”. Chcesz sprzedać Bitcoina? Kliknij przycisk „Sell” i sprzedawaj do woli! Następnym krokiem jest wybór waluty, w której chcesz kupić/sprzedać Bitcoina, a także określenie wygodnej dla Ciebie metody płatności.

Pamiętaj! Giełda kryptowalutowa to nie to samo co portfel kryptowalutowy. Giełdy wirtualnych coinów działają na tej samej zasadzie, co tradycyjne giełdy forex. Na platformach tego typu listowanych jest wiele walut, które możesz kupować lub sprzedawać wedle uznania. Swoje pieniądze przechowywać musisz jednak w możliwie najbezpieczniejszym miejscu – z tego powodu stworzyć musisz osobny portfel kryptowalutowy. Giełdy kryptowalutowe nie polecają przechowywania środków na ich platformach przez dłuższy czas.

Technicznie rzecz biorąc, Bitcoin i inne coiny, jako w pełni zdecentralizowanane aktywa, nie są „przechowywane” na portfelu, a jedynie na nim dostępne. Możesz z nich korzystać z użyciem prywatnego i publicznego klucza dostępu. Klucz publiczny przyrównać można do numeru konta w Twoim tradycyjnym banku. Klucz publiczny możesz udostępniać innym członkom społeczności na przykład wtedy, gdy jakiś trader będzie chciał przesłać Ci Bitcoiny.

Inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do klucza prywatnego. Jego funkcja podobna jest to kodu PIN, dzięki któremu uzyskujesz dostęp do swojego konta w banku. Klucz prywatny przechowywany jest w portfelu. Numer klucza prywatnego powinieneś zapisać w bezpiecznym miejscu i nigdy nie udostępniać innym członkom społeczności kryptowalutowej. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobnym jest, że stracisz kupione Bitcoiny.