Jak fintech zmienia krajobraz działalności i modyfikuje sposób, w który klienci zarządzają i korzystają z płatności

0
133
Jak fintech zmienia krajobraz działalności i modyfikuje sposób w który klienci zarządzają i korzystają z płatności.

W jaki sposób fintech sprawia, że płatności stają się łatwiejsze dla firm?

Rewolucja fintech zmienia krajobraz działalności i modyfikuje sposób, w który klienci zarządzają i korzystają z płatności.
Branża płatnicza doświadczyła dużych modyfikacji w ciągu ostatnich kilku lat, głównie z powodu rewolucji fintech. Od czasu pojawienia się pierwszego banku w XIX wieku sposób, w jaki dokonujemy płatności, ciągle ewoluuje. W tamtych czasach ewolucja banków była możliwa dzięki pieniądzom, jakie znamy: banknotom i monetom. Rynki giełdowe i czeki również przyczyniły się do tego rozwoju. Wraz z gwałtownym wzrostem sektora bankowego rządy nałożyły również ostrzejsze regulacje. Do niedawna banki i inne rodzaje instytucji finansowych rządziły otoczeniem finansowym. Ale w obecnym kontekście, w którym fintech zrewolucjonizował branżę bankową, jaką znamy, wszystko wkrótce się może zmienić.
Mówiąc najprościej, fintech to połączenie bankowości i technologii. Pierwsze trendy w sektorze pojawiły się w 2007 roku po kryzysie finansowym. W tej sytuacji firmy wchodzące na rynek poszukiwały nowych i tańszych sposobów oferowania usług finansowych. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego celu było połączenie usług finansowych, transakcji internetowych i najnowocześniejszych możliwości analitycznych.

Obecnie fintech całkowicie modyfikuje sposób, w jaki konsumenci wszystkich typów zarządzają i obsługują płatności. Chociaż większość konsumentów B2B zdaje się wiedzieć, co termin finetech oznacza, konsumenci prywatni nadal nie mają żadnej ogólnej wiedzy na ten temat. Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób firmy fintech ułatwiają dokonywanie płatności dla firm, musimy dowiedzieć się, jak wygląda środowisko konsumenckie fintech.

Ile jest rodzajów fintech?

Chociaż można bezpiecznie powiedzieć, że środowisko jest złożone, możemy wyróżnić kilka rodzajów kategorii.

  • Przedsiębiorstwa z sektora B2C – są skierowane do szerokiego grona odbiorców, do publicznego konsumenta. Tutaj możemy uwzględnić produkty, takie jak aplikacje do zarządzania pieniędzmi i finansami osobistymi, cyfrowe skarbonki itp.
  • Usługi typu B2B – w przeciwieństwie do poprzedniej kategorii, przedsiębiorstwa te koncentrują swoją działalność, produkty i usługi na innych instytucji bankowych i ich potrzebach. W zakresie operacji płatniczych B2B fintech koncentruje się na alternatywnych metodach i systemach płatności.
  • Przedsiębiorstwa typu B2B2C – tutaj możemy włączyć platformy crowdfundingowe skierowane do inwestorów i liderów projektów.
    Ważnym szczegółem, o którym powinniśmy pamiętać, jest to, że fintech nie są bankami, ale alternatywnymi instytucjami finansowymi. Firmy te zawierają kontrakty z bankami, aby pomóc w technicznej części ich działalności. Ponadto w większości przypadków mają licencje bankowe.

W jaki sposób fintech ułatwia firmom dokonywanie płatności?

Teraz, gdy mamy jasny pogląd na temat dzisiejszego środowiska fintech, powinniśmy przyjrzeć się niektórym długotrwałym problemom z płatnościami, które może rozwiązać fintech.

  •  Technologia i płatności Blockchain.

Głównie firmy fintech zakłócają sektor bankowości i finansowania poprzez technologię blockchain. Jako wspólna cyfrowa księga rachunkowa, blockchain jest dziś wykorzystywany do rejestrowania transakcji lub lepszego śledzenia ruchu swoich aktywów. Wspaniałą cechą blockchain jest to, że możesz z niego korzystać, jeśli masz stałe połączenie internetowe. Informacje są przechowywane w sieci osobistych urządzeń, a kryptografia uniemożliwia kradzież. Rozwiązuje to główny problem, z którym borykają się transakcje online: bezpieczeństwo. Poza tym technologie blockchain oferują perspektywę bardziej przystępnych i szybszych płatności. W przeciwieństwie do banków, rozwiązania blockchain firmy Fintech ograniczają liczbę pośredników. Dla tych, którzy muszą obsługiwać transakcje międzynarodowe, przekłada się to na mniejsze koszty i ograniczenia czasowe. W tym kontekście otwierają się nowe możliwości w zakresie white label banking (korzystanie z produktu innego banku) i płatności.

  • Alternatywne metody płatności.

Zazwyczaj, jeśli chcesz dokonać płatności, musisz zalogować się na swoje konto bankowe i stamtąd wykonać wszystkie niezbędne czynności. Choć niekoniecznie jest to problem, wielu ekspertów finansowych uważa, że to rozwiązanie nie jest najskuteczniejsze. Dla wygody konsumenta firmy Fintech opracowują obecnie alternatywne kanały płatności. W większości przypadków te rozwiązania umożliwiają użytkownikowi dokonywanie płatności bez logowania do konta bankowego. Niektóre firmy fintech umożliwiają swoim użytkownikom dokonywanie płatności za pośrednictwem kont mediów społecznościowych, takich jak Facebook Messenger czy Twitter, bezpośrednio do ich sieci kontaktów. Jest to łatwiejsze i szybsze rozwiązanie płatnicze, ponieważ gdy jeden z Twoich kontaktów prosi o przelew, nie musisz opuszczać aplikacji i logować się do aplikacji banku.

  • Rewolucja płatności mobilnych.

Tradycyjnie ludzie operowali transakcjami za pośrednictwem swoich fizycznych kart kredytowych lub debetowych. Ale problem z tymi transakcjami to widoczność danych. Bardzo łatwo jest każdemu spojrzeć na twoją kartę i zobaczyć wszystkie dane. Poza tym, jeśli ktoś widzi cię podczas wpisywania kodu PIN w terminalu, może zdobyć jedyną informację wystarczającą do oszustwa. Płatności mobilne rozwiązują ten problem. Poufność danych jest postrzegana jako szczególny problem dla konsumenta. Na działalność biznesową wpływa także niechęć konsumentów do płacenia w sklepach za pomocą kart fizycznych. W przypadku portfeli mobilnych wszystkie dane są szyfrowane, co uniemożliwia kradzież. Inną dużą zaletą portfeli mobilnych jest to, że umożliwiają one łatwiejsze dokonywanie transakcji online. Zwiększa to dochody sprzedawcy internetowego, ponieważ motywuje konsumenta do częstszych zakupów. Oprócz zwiększania poziomu zabezpieczeń płatności e-portfele mogą przechowywać również inne rodzaje informacji, takie jak punkty programu lojalnościowego.

Przedsiębiorstwom są nieustannie stawiane wyzwania przez rewolucję fintech, a ostatnie ulepszenia wydają się radykalnie zmieniać ich działalność. Sprawność, z jaką sektor fintech znajduje nowe rozwiązania na stare problemy, najprawdopodobniej będzie miał pozytywny wpływ na firmy i ich klientów. Ale w przyszłości tradycyjne banki będą zmuszone do przyjęcia i wdrożenia podobnych systemów w celu wypełnienia luki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię