Ile warte jest Petro? Tego nie wie NIKT!

0
91
Ile warte jest Petro Tego nie wie NIKT

Wenezuelska kryptowaluta Petro budzi kontrowersje od samego początku. Problem w tym, że obecnie nikt nie wie, ile tak naprawdę jest warta.

Petro kontra sankcje

Kryptowaluta Petro powstała jako oficjalny, państwowy coin Wenezueli w grudniu 2017 roku. Mówi się, że jest narzędziem stworzonym do obejścia międzynarodowych sankcji. Petro ma wiele zastosowań – jednym z nich jest chociażby plan wypłacania w e-walucie emerytur. Każdy token ma być wspierany przez jedną baryłkę ropy naftowej.

Bank centralny swoje

Ile jednak warte jest Petro? Z artykułu opublikowanego na stronie wenezuelskiego banku centralnego 30 listopada wynika, że ta „jednostka rozliczeniowa” ma kosztować 9 000 boliwarów. Jeden dolar ma być natomiast wart 638,18 boliwarów.

tokeneo, kryptowaluty, petro

Oznaczałoby to, że jeden token Petro, wspierany rzekomo przez baryłkę ropy, byłby wart 14,10 USD. Patrząc na kurs udostępniany przez Banco de Venezuela (komercyjny bank nabyty przez rząd za 1 miliard dolarów w 2009 roku) jeden Petro jest obecnie wart 38 200 boliwarów czyli około 59,85 USD.

tokeneo, kryptowaluty, petro

Dane z powietrza?

Nie wiadomo, skąd Banco de Venezuela bierze takie dane. Co więcej informacje o wzroście kursu waluty podawane są jedynie przez lokalne media. Ceny ropy naftowej są dość niestabilne – w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadły z 77 USD do 45 USD.

Zobacz: Putin wspiera kryptowalutę Petro

Sprawę komplikuje fakt, że niejasny jest również kurs wymiany boliwara na dolara. Podczas gdy dla wenezuelskiego rządu jest to stosunek 638:1, dla Bloomberga indeks ten wynosi co najmniej 900:1. Raporty sugerują ponadto, że kryptowaluta nie ma poparcia w ropie, a Petro jest niczym innym jak tylko nieudolną kopią coina Dash.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię