Hester M. Peirce jest za samoregulacją rynku kryptowalut

0
119

Komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) Hester M. Peirce opowiada się za samoregulacją rynków kryptowalut. Wygłosiła swoje uwagi 9 marca podczas publicznej debaty z byłym szefem komisji handlu towarami (CFTC) Gary'm Genslerem w ramach MIT Bitcoin Expo 2019.

W czasie panelu dyskusyjnego Gensler stwierdził, że w kontekście e-walut pożądane byłyby solidniejsze i jednolite ramy regulacyjne na szczeblu krajowym. Jego zdaniem obejmowałyby one nie tylko platformy transakcyjne oferujące tokeny lub złożone instrumenty inwestycyjne, ale także te, które mają w ofercie bitcoina (BTC) i inne kryptowaluty. Na te argumenty Peirce odpowiedziała swoją wizją:

"Jedną z naprawdę ważnych rzeczy do zapamiętania jest to, że ludzie regulują się nawzajem w swoich interakcjach ze sobą, i to jest cały cel idei bitcoina,(...) to ma być społeczność, która byłaby w stanie sama się regulować. Gdy pojawiają się problemy, ludzie w tej społeczności zastanawiają się, jak sobie z nimi poradzić. Jednym z modeli są rządowe regulacje, ale nie sądzę, że to jedyny model."

Samoregulacja a rzeczywistość

Peirce ma tu wiele racji. Społeczność kryptowalut radzi sobie sama z problemami technologicznymi, np. związanym ze skalowalnością. To samo nierzadko ma miejsce przy walce z hakerami i atakami na giełdy.

Genslerowi trudno jednak nie oddać też pewnych racji. Jego zdaniem rozszerzenie regulacji na poziom krajowy w szerszym spektrum handlu kryptowalutami koncentrowałoby się na poprawie wielu aspektów. Mowa tu o ochronie inwestorów, zapobieganiu praniu pieniędzy i rozwiązywaniu bieżących rozbieżności w zakresie regulacji i egzekwowania ich w różnych stanach.

Peirce nadal popiera jednak "łagodniejszy dotyk" regulacji rynku. Stwierdziła mimo to, że oferty ICO  muszą być zgodne z wymogami rejestracyjnymi SEC.

CryptoHeroWomen

Peirce cieszy się pozytywną opinią w społeczności fanów kryptowalut. Zdobyła nawet nieoficjalny tytuł "Crypto Mom" ​​za jej osobisty sprzeciw wobec drugiej decyzji SEC dot. wniosku o powstanie funduszu ETF opartego na BTC zaproponowanego przez bliźniaków Winklevoss w zeszłym roku. Sama uważa, że odmowa SEC była błędem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię