Name Price24H (%)
Bitcoin (BTC)
zł19,968.63
-1.40%
XRP (XRP)
zł1.21
-3.60%
Ethereum (ETH)
zł639.37
-3.86%
Bitcoin Cash (BCH)
zł1,089.80
-5.70%
Litecoin (LTC)
zł285.45
-7.83%
EOS (EOS)
zł19.61
-5.70%
Strona główna Giełda kryptowalut – rankingi, opinie, poradniki

Giełda kryptowalut – rankingi, opinie, poradniki

Chcesz zacząć inwestować na giełdzie krypto? Świetnie trafiłeś! Tutaj znajdziesz opis giełd, rankingi i opinie innych użytkowników. Wszystko w jednym miejscu na Tokeneo News.

Czym są giełdy kryptowalut?

Jak działają giełdy kryptowalut?

Ranking i najlepsze giełdy kryptowalut

Polskie giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut jak zacząć – poradnik

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

Blockchain zastosowanie

Czym są giełdy kryptowalut?

Zdecydowana większość handlu kryptowalutami odbywa się poprzez giełdy. Są to wirtualne miejsca wymiany. Na giełdzie znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące danych tokenów – cenę, wolumen, trendy.

Giełdy tworzone są nie tylko pod doświadczonych inwestorów, ale również pod początkujących, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z kryptowalutami.

Jak działają giełdy?

Giełdy kryptowalutowe ustalają kurs walut – zarówno coinów, jak i tokenów. Stawka kryptowaluty zwykle zależy od działań sprzedających i kupujących. Istnieją też inne czynniki, które mogą wpływać na cenę.

Giełdy kryptowalutowe pozwalają kupować cyfrowe waluty i sprzedawać je. Zasadniczo działają one na podobnej zasadzie jak zwykłe giełdy papierów wartościowych. Różnica polega na tym, że na giełdzie inwestorzy kupują i sprzedają aktywa – akcje lub instrumenty pochodne – w celu czerpania zysków z ich zmian kursów. Na giełdach kryptowalutowych natomiast, handlowcy wykorzystują pary kryptowalut, aby skorzystać z wysoce zmiennych kursów walut.

Giełda kryptowalutowa – jak zacząć?

Chcesz zacząć handlować kryptowalutami, ale nie wiesz, jak zacząć? Pomożemy Ci! Poniżej opisaliśmy wszystko, czego potrzebujesz.Zobacz nasz poradnik o giełdach kryptowalut.

1. Wybierz giełdę, na której chcesz handlować

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy, tzw. walut fiducjonarnych, aby zacząć inwestować w kryptowaluty, potrzebujesz miejsca, w którym te monety są przedmiotem obrotu. Aby rozpocząć, musisz zarejestrować się i wpłacić środki na swoje konto, a następnie rozpocząć kupno i sprzedaż krypto.

W dalszej części naszego poradnika pojawi się ranking najbardziej popularnych i najlepszych giełd kryptowalutowych na rynku.

Giełdy mogą mieć różne warunki świadczenia usług, a ich platformy transakcyjne mogą się znacznie różnić, dlatego najlepiej jest przemyśleć swój wybór. To pomoże Ci wybrać miejsce, które najbardziej Ci odpowiada.

Według statystyk CryptocoinCharts, obecnie istnieje prawie 200 giełd o łącznym dziennym obrocie handlowym 3,24 mld USD, chociaż nie wszystkie z tych rynków są wiarygodne. Sytuacje, w których inwestorzy tracą pieniądze z powodu ataku hakerów, mają miejsce regularnie. Istnieją również przypadki, w których giełdy nagle kończą swoje operacje z niewielkim wyjaśnieniem, co prowadzi do całkowitej utraty funduszy przez inwestorów. Dlatego ważne jest, aby wybrać zaufaną giełdę. Na początku dobrze jest wybrać największe i najbardziej znane opcje.

Ważna uwaga: nie wszystkie giełdy akceptują waluty fiducjonarne, więc być może będziesz musiał najpierw kupić kryptowalutę, a następnie wpłacić monety na giełdę, aby rozpocząć inwestowanie (jednak są też hybrydy, takie jak Coinbase, gdzie możesz zrobić wszystko w jednym miejscu).

2. Wybierz portfel kryptowalutowy

Ponieważ istnieje wiele giełd na rynku, inwestorzy muszą w jakiś sposób przekazywać środki między nimi, a także mieć miejsce do przechowywania swoich aktywów. Portfele kryptowalutowe to narzędzia, które umożliwiają przechowywanie i wysyłanie coinów tam i z powrotem.

Obecnie istnieje kilka typów portfeli kryptograficznych (mobilnych, stacjonarnych, sprzętowych, papierowych). Aby rozpocząć, potrzebujesz mobilnego lub stacjonarnego (internetowego) portfela, podłączonego do Internetu.

Prawie wszystkie kryptowaluty mają obecnie swoje oficjalne portfele, takie jak Bitcoin Core Wallet, Ethereum Wallet lub MyEtherWallet, Litecoin-QT i Dash Core. Link do oficjalnych portfeli znajdziesz na większości stron tych kryptowalut.

Kiedy wybierzesz portfel, z którego chcesz korzystać, jesteś gotowy do wejścia na rynek. 3. Znajdź źródła informacji

Kryptowaluty to bardzo zmienne aktywa, których ceny mogą gwałtownie wzrastać i spadać w ciągu kilku krótkich godzin. Takie ruchy mogą być powodowane przez wiele czynników, więc inwesor musi stale monitorować informacje o rynku.

Przed kupnem krypto dobrym pomysłem jest przestudiowanie aktywów. Jednym z najlepszych narzędzi jest CoinMarketCap, strona internetowa, na której można znaleźć informacje na temat każdgo dostępnego coina czy tokena. Dane obejmują kapitalizację, podaż, wielkość obrotu itp. Witryny można użyć do porównania kryptowalut. CryptoCompare to kolejna użyteczna strona dla tego rodzaju danych.

Najlepszym sposobem śledzenia wiadomości związanych z kryptowalutami jest śledzenie najważniejszych publikacji i blogów w branży, na przykład na naszym portalu informacyjnym, Tokeneo News. Jeszcze więcej użytecznych informacji można znaleźć w mediach społecznościowych.

4. Korzystaj z technologii w celu zwiększenia wydajności i ograniczenia ryzyka

Jak na razie, dysponujesz wiedzą i instrumentami, by handlować na giełdzie. Jednak w porównaniu z procesem inwestycyjnym walut fiducjonarnych nadal brakuje niektórych elementów.

Po pierwsze, inwestorzy walut tradycyjnych mogą wykorzystywać indeksy giełdowe do benchmarkingu (praktyka stosowana w zarządzaniu, polegająca na porównywaniu procesów i praktyk) podczas budowania swojego portfela. Pozwalają inwestorom łatwo handlować całymi sektorami i zarządzać skomplikowanymi portfelami w ramach prostej inwestycji, zmniejszając ryzyko i zmienność portfela.

Po zbudowaniu portfela możesz śledzić swoje coiny za pomocą specjalistycznych aplikacji, takich jak Blockfolio lub Delta, które dostarczają cennych informacji. Korzystanie z takich narzędzi zwiększa również wydajność.

Ranking najlepszych giełd kryptowalutowych na rynku

Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najlepszych i najpopularniejszych giełd krypto na rynku. Niestety ze względu na ich ilość, musimy ograniczyć ich ilość. Binance plasuje się na pozycji największej na świecie giełdy kryptowalutowej pod względem volumenów handlowych. Została założona przez Changpeng’a Zhao w 2017 roku. Poloniex zalicza się do najstarszych, a zarazem najpopularniejszych amerykańskich giełd kryptowalutowych. Coinbase  to giełda kryptowalutowa, założona w 2012 roku. Do życia powołał ją Brian Amstrong wraz z Fredem Ehrsamem. To platforma służąca do kupna, sprzedaży oraz przechowywania aktywów cyfrowych. BitMEX usytuowany jest wśród giełd kryptowalutowych z największym volumenem. Oferuje on bezpośredni handel jedynie na Bitcoinie.

• Binance

• Bittrex

• Poloniex

• Coinbase

• Kraken
• Bitbay

• Abucoins

• Bithumb

• OKeX

• Bitmex

• Tokeneo

Polskie giełdy kryptowalut

Polska również weszła na rynek krypto, jak większość świata. Oto kilka przykładów polskich giełd, zaczynając od najbardziej znanych i najczęściej wybieranych. Zobacz ranking najlepszych giełd. kryptowalut.

• Tokeneo

• CoinDeal

• Exmo
• BitMarket

• CoinRoom

• BitBay

• DgMarket

Giełda bez weryfikacji

Wraz z postępem technologii krypto, coraz ważniejszą kwestią stała się anonimowość. Giełdy zaczęły więc oferować tzw. anonimowe giełdy kryptowalut, które nie wymagają podawania swoich danych osobowych podczas dokonywania transakcji. Anonimowa giełda kryptowalut cechuje się tym, że pozwala na dokonywanie transakcji bez konieczności wysyłania im dokumentów. Podzielenie się dowodem osobistym, paszportem czy prawem jazdy z giełdą kryptowalut jest ryzykowne. Wprawdzie giełdy zobowiązane są do sensownego przetwarzania danymi osobowymi przez skomplikowane przepisy prawne jurysdykcji, w których się znajdują. Często wielkie bazy danych dokumentów stanowią wielkie aktywa spółek prowadzących giełdy, przez co stają one przed wieloma pokusami. Tych problemów nie mają anonimowe giełdy kryptowalut.

Blockchain zastosowanie

Blockchain jest technologią o wielu zastosowaniach. Najczęściej użytkownik kryptowalut może zetknąć się z nią właśnie na giełdach kryptowalutowych. Waluty cyfrowe to zdecentralizowane i niezależne politycznie organizmy. Można nimi dowolnie zarządzać, jednak problem pojawia się, kiedy chcemy wymienić jedną walutę na inną. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni zrobić tego bezpośrednio z innym użytkownikiem poprzez na przykład Local Bitcoins, gdzie można wymienić Bitcoina na tradycyjną walutę lub odwrotnie. Można też prostu wrzucić ogłoszenie w sieci. Jednakże większość użytkowników skieruje się na giełdę, gdyż jest to o wiele szybsze i łatwiejsze rozwiązanie. W ciągu kilku minut można zamienić Bitcoina na Ether lub inne coiny. Warto jednak pamiętać, że obecne giełdy to również zcentralizowane organizacje. Istnieje więc ryzyko tego, że właściciele giełdy uciekną z pozyskanymi środkami czy też zostanie ona zhakowana. Odpowiedzią są zdecentralizowane giełdy, które pozwalają wymieniać kryptowaluty poprzez zdecentralizowane platformy. Takie podmioty nie mają właściciela, ciężko je zhakować i zapewniają większą anonimowość.

Binance-ogłasza-zmianę-formatu-sprzedaży-tokenów-Binance-Launchpad

Binance ogłasza zmianę formatu sprzedaży tokenów Binance Launchpad

24 marca bieżącego roku na oficjalnym blogu Binance pojawiły się informacje o wprowadzeniu nowego formatu sprzedaży tokenów dla kolejnego projektu Binance Launchpad. Z komunikatu...

Cryptopia wznawia handel na 40 parach walut

Zhakowana nowozelandzka giełda kryptowalutowa, Cryptopia, wznawia handel na 40 parach walut, określonych jako „zabezpieczone”. Jednak użytkownicy, którzy posiadali Bitcoina (BTC), Litecoina (LTC) i Ethereum...

Giełdy kryptowalut mają fałszowane wolumeny?

Prawie 90 procent transakcji wymiany kryptowalut na giełdach może być "fejkowa". Tak sugerują wyniki nowego badania platformy analitycznej The Tie. Badając dane zebrane z 97...
Alibabacoin nie może używać nazwy Alibaba

Alibabacoin nie może używać nazwy Alibaba

Dobiegła końca potyczka pomiędzy gigantem e-commerce a coinem. Alibabacoin zaprzestanie używania nazwy Alibaba. Żegnamy Alibabacoin Zarząd kryptowaluty zgodził się zaprzestać używania nazwy Alibaba. W wspólnym oświadczeniu obu...
Cryptopia przerywa milczenie!

Cryptopia przerywa milczenie!

Cryptopia (jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych) postanowiła podzielić się informacjami odnośnie napadu na platformę, który miał miejsce w zeszłym miesiącu. Po długim okresie milczenia...
Coinbase Pro obsługuje XRP

Coinbase Pro obsługuje XRP

25 lutego bieżącego roku na oficjalnym blogu Coinbase ukazał się komunikat o tym, że giełda ta wprowadza do swoich usług XRP. Zgodnie z wydaną informacją, Coinbase Pro początkowo będzie obsługiwało kryptowalutę XRP w Wielkiej...
Binance: w planach globalny zasięg, futures i security tokens

Binance: w planach globalny zasięg, futures i security tokens

Binance to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się giełd kryptowalutowych na świecie. Jakie plany na rozwój platformy ma jej założyciel –  Changpeng Zhao? Bez względu...
Coinbase rozwiąże problemy zarządzania blockchain?

Coinbase: od teraz możesz wypłacić Bitcoina SV!

14 lutego bieżącego roku giełda Coinbase poinformowała o wprowadzeniu nowej funkcji, wypłaty Bitcoina Satoshi's Vision (BSV) do zewnętrznych portfeli. W listopadzie 2018 roku, w wyniku podziału sieci Bitcoin Cash (BCH) pojawiły się dwie...
Nowy pomysł Coinbase budzi gwałtowny sprzeciw

Nowy pomysł Coinbase budzi gwałtowny sprzeciw

Zarówno użytkownicy kryptowalut, jak i ludzie biznesu podejrzliwie podchodzą do nowego zabezpieczenia, którego wprowadzenie Coinbase ogłosiło w tym tygodniu. Hasło jedyną ochroną danych 12 lutego w...

Nowa platforma handlowa dla aktywów cyfrowych

Południowo-koreańska giełda kryptowalutowa Bithumb uruchomiła globalne centrum handlu pozagiełdowego (OTC) dla aktywów cyfrowych. Korporacja ogłosiła w czwartek, że nowe przedsięwzięcie – Ortus – będzie miało...
663FaniLubię
213ObserwującyObserwuj
61SubskrybującySubskrybuj
Pobierz trzy szkolenia za darmo!
Najlepszy kantor kryptowalutowy - Tokeneo Cash
POBIERZ 3 SZKOLENIA ZA DARMO
(Price Action / Analiza Wolumenu / Krypto)
Tokeneo Group