Name Price24H (%)
Bitcoin (BTC)
zł37,310.15
-1.96%
XRP (XRP)
zł1.19
-0.63%
Ethereum (ETH)
zł792.53
-1.61%
Bitcoin Cash (BCH)
zł1,119.13
-2.83%
Litecoin (LTC)
zł343.00
-0.86%
EOS (EOS)
zł16.02
5.11%
Strona główna Giełda kryptowalut – rankingi, opinie, poradniki

Giełda kryptowalut – rankingi, opinie, poradniki

Chcesz zacząć inwestować na giełdzie krypto? Świetnie trafiłeś! Tutaj znajdziesz opis giełd, rankingi i opinie innych użytkowników. Wszystko w jednym miejscu na Tokeneo News.

Czym są giełdy kryptowalut?

Jak działają giełdy kryptowalut?

Ranking i najlepsze giełdy kryptowalut

Polskie giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut jak zacząć – poradnik

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

Blockchain zastosowanie

Czym są giełdy kryptowalut?

Zdecydowana większość handlu kryptowalutami odbywa się poprzez giełdy. Są to wirtualne miejsca wymiany. Na giełdzie znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące danych tokenów – cenę, wolumen, trendy.

Giełdy tworzone są nie tylko pod doświadczonych inwestorów, ale również pod początkujących, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z kryptowalutami.

Jak działają giełdy?

Giełdy kryptowalutowe ustalają kurs walut – zarówno coinów, jak i tokenów. Stawka kryptowaluty zwykle zależy od działań sprzedających i kupujących. Istnieją też inne czynniki, które mogą wpływać na cenę.

Giełdy kryptowalutowe pozwalają kupować cyfrowe waluty i sprzedawać je. Zasadniczo działają one na podobnej zasadzie jak zwykłe giełdy papierów wartościowych. Różnica polega na tym, że na giełdzie inwestorzy kupują i sprzedają aktywa – akcje lub instrumenty pochodne – w celu czerpania zysków z ich zmian kursów. Na giełdach kryptowalutowych natomiast, handlowcy wykorzystują pary kryptowalut, aby skorzystać z wysoce zmiennych kursów walut.

Giełda kryptowalutowa – jak zacząć?

Chcesz zacząć handlować kryptowalutami, ale nie wiesz, jak zacząć? Pomożemy Ci! Poniżej opisaliśmy wszystko, czego potrzebujesz.Zobacz nasz poradnik o giełdach kryptowalut.

1. Wybierz giełdę, na której chcesz handlować

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy, tzw. walut fiducjonarnych, aby zacząć inwestować w kryptowaluty, potrzebujesz miejsca, w którym te monety są przedmiotem obrotu. Aby rozpocząć, musisz zarejestrować się i wpłacić środki na swoje konto, a następnie rozpocząć kupno i sprzedaż krypto.

W dalszej części naszego poradnika pojawi się ranking najbardziej popularnych i najlepszych giełd kryptowalutowych na rynku.

Giełdy mogą mieć różne warunki świadczenia usług, a ich platformy transakcyjne mogą się znacznie różnić, dlatego najlepiej jest przemyśleć swój wybór. To pomoże Ci wybrać miejsce, które najbardziej Ci odpowiada.

Według statystyk CryptocoinCharts, obecnie istnieje prawie 200 giełd o łącznym dziennym obrocie handlowym 3,24 mld USD, chociaż nie wszystkie z tych rynków są wiarygodne. Sytuacje, w których inwestorzy tracą pieniądze z powodu ataku hakerów, mają miejsce regularnie. Istnieją również przypadki, w których giełdy nagle kończą swoje operacje z niewielkim wyjaśnieniem, co prowadzi do całkowitej utraty funduszy przez inwestorów. Dlatego ważne jest, aby wybrać zaufaną giełdę. Na początku dobrze jest wybrać największe i najbardziej znane opcje.

Ważna uwaga: nie wszystkie giełdy akceptują waluty fiducjonarne, więc być może będziesz musiał najpierw kupić kryptowalutę, a następnie wpłacić monety na giełdę, aby rozpocząć inwestowanie (jednak są też hybrydy, takie jak Coinbase, gdzie możesz zrobić wszystko w jednym miejscu).

2. Wybierz portfel kryptowalutowy

Ponieważ istnieje wiele giełd na rynku, inwestorzy muszą w jakiś sposób przekazywać środki między nimi, a także mieć miejsce do przechowywania swoich aktywów. Portfele kryptowalutowe to narzędzia, które umożliwiają przechowywanie i wysyłanie coinów tam i z powrotem.

Obecnie istnieje kilka typów portfeli kryptograficznych (mobilnych, stacjonarnych, sprzętowych, papierowych). Aby rozpocząć, potrzebujesz mobilnego lub stacjonarnego (internetowego) portfela, podłączonego do Internetu.

Prawie wszystkie kryptowaluty mają obecnie swoje oficjalne portfele, takie jak Bitcoin Core Wallet, Ethereum Wallet lub MyEtherWallet, Litecoin-QT i Dash Core. Link do oficjalnych portfeli znajdziesz na większości stron tych kryptowalut.

Kiedy wybierzesz portfel, z którego chcesz korzystać, jesteś gotowy do wejścia na rynek. 3. Znajdź źródła informacji

Kryptowaluty to bardzo zmienne aktywa, których ceny mogą gwałtownie wzrastać i spadać w ciągu kilku krótkich godzin. Takie ruchy mogą być powodowane przez wiele czynników, więc inwesor musi stale monitorować informacje o rynku.

Przed kupnem krypto dobrym pomysłem jest przestudiowanie aktywów. Jednym z najlepszych narzędzi jest CoinMarketCap, strona internetowa, na której można znaleźć informacje na temat każdgo dostępnego coina czy tokena. Dane obejmują kapitalizację, podaż, wielkość obrotu itp. Witryny można użyć do porównania kryptowalut. CryptoCompare to kolejna użyteczna strona dla tego rodzaju danych.

Najlepszym sposobem śledzenia wiadomości związanych z kryptowalutami jest śledzenie najważniejszych publikacji i blogów w branży, na przykład na naszym portalu informacyjnym, Tokeneo News. Jeszcze więcej użytecznych informacji można znaleźć w mediach społecznościowych.

4. Korzystaj z technologii w celu zwiększenia wydajności i ograniczenia ryzyka

Jak na razie, dysponujesz wiedzą i instrumentami, by handlować na giełdzie. Jednak w porównaniu z procesem inwestycyjnym walut fiducjonarnych nadal brakuje niektórych elementów.

Po pierwsze, inwestorzy walut tradycyjnych mogą wykorzystywać indeksy giełdowe do benchmarkingu (praktyka stosowana w zarządzaniu, polegająca na porównywaniu procesów i praktyk) podczas budowania swojego portfela. Pozwalają inwestorom łatwo handlować całymi sektorami i zarządzać skomplikowanymi portfelami w ramach prostej inwestycji, zmniejszając ryzyko i zmienność portfela.

Po zbudowaniu portfela możesz śledzić swoje coiny za pomocą specjalistycznych aplikacji, takich jak Blockfolio lub Delta, które dostarczają cennych informacji. Korzystanie z takich narzędzi zwiększa również wydajność.

Ranking najlepszych giełd kryptowalutowych na rynku

Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najlepszych i najpopularniejszych giełd krypto na rynku. Niestety ze względu na ich ilość, musimy ograniczyć ich ilość. Binance plasuje się na pozycji największej na świecie giełdy kryptowalutowej pod względem volumenów handlowych. Została założona przez Changpeng’a Zhao w 2017 roku. Poloniex zalicza się do najstarszych, a zarazem najpopularniejszych amerykańskich giełd kryptowalutowych. Coinbase  to giełda kryptowalutowa, założona w 2012 roku. Do życia powołał ją Brian Amstrong wraz z Fredem Ehrsamem. To platforma służąca do kupna, sprzedaży oraz przechowywania aktywów cyfrowych. BitMEX usytuowany jest wśród giełd kryptowalutowych z największym volumenem. Oferuje on bezpośredni handel jedynie na Bitcoinie.

• Binance

• Bittrex

• Poloniex

• Coinbase

• Kraken
• Bitbay

• Abucoins

• Bithumb

• OKeX

• Bitmex

• Tokeneo

Polskie giełdy kryptowalut

Polska również weszła na rynek krypto, jak większość świata. Oto kilka przykładów polskich giełd, zaczynając od najbardziej znanych i najczęściej wybieranych. Zobacz ranking najlepszych giełd. kryptowalut.

• Tokeneo

• CoinDeal

• Exmo
• BitMarket

• CoinRoom

• BitBay

• DgMarket

Giełda bez weryfikacji

Wraz z postępem technologii krypto, coraz ważniejszą kwestią stała się anonimowość. Giełdy zaczęły więc oferować tzw. anonimowe giełdy kryptowalut, które nie wymagają podawania swoich danych osobowych podczas dokonywania transakcji. Anonimowa giełda kryptowalut cechuje się tym, że pozwala na dokonywanie transakcji bez konieczności wysyłania im dokumentów. Podzielenie się dowodem osobistym, paszportem czy prawem jazdy z giełdą kryptowalut jest ryzykowne. Wprawdzie giełdy zobowiązane są do sensownego przetwarzania danymi osobowymi przez skomplikowane przepisy prawne jurysdykcji, w których się znajdują. Często wielkie bazy danych dokumentów stanowią wielkie aktywa spółek prowadzących giełdy, przez co stają one przed wieloma pokusami. Tych problemów nie mają anonimowe giełdy kryptowalut.

Blockchain zastosowanie

Blockchain jest technologią o wielu zastosowaniach. Najczęściej użytkownik kryptowalut może zetknąć się z nią właśnie na giełdach kryptowalutowych. Waluty cyfrowe to zdecentralizowane i niezależne politycznie organizmy. Można nimi dowolnie zarządzać, jednak problem pojawia się, kiedy chcemy wymienić jedną walutę na inną. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni zrobić tego bezpośrednio z innym użytkownikiem poprzez na przykład Local Bitcoins, gdzie można wymienić Bitcoina na tradycyjną walutę lub odwrotnie. Można też prostu wrzucić ogłoszenie w sieci. Jednakże większość użytkowników skieruje się na giełdę, gdyż jest to o wiele szybsze i łatwiejsze rozwiązanie. W ciągu kilku minut można zamienić Bitcoina na Ether lub inne coiny. Warto jednak pamiętać, że obecne giełdy to również zcentralizowane organizacje. Istnieje więc ryzyko tego, że właściciele giełdy uciekną z pozyskanymi środkami czy też zostanie ona zhakowana. Odpowiedzią są zdecentralizowane giełdy, które pozwalają wymieniać kryptowaluty poprzez zdecentralizowane platformy. Takie podmioty nie mają właściciela, ciężko je zhakować i zapewniają większą anonimowość.

Zmiany przepisów w Kanadzie. Giełdy pod większą kontrolą

Zmiany przepisów w Kanadzie. Giełdy pod większą kontrolą

Kanada znowelizowała przepisy walczące z praniem pieniędzy. Zmiany odczują giełdy kryptowalutowe przy operacjach na nich prowadzonych. Zmiany przepisów W środę, 10 lipca, rząd kanadyjski opublikował proponowane...
Mike Satoshi: Środki klientów giełdy powinny być nienaruszalne

Mike Satoshi: Środki klientów giełdy powinny być nienaruszalne

8 lipca polska giełda kryptowalut BitMarket zakończyła swoją działalność. Sytuację skomentował Mike Satoshi, prowadzący na YouTube własny kanał o tematyce kryptowalutowej. Mike Satoshi przyznaje, że...
Gram Asia wyprzedaje tokeny Telegramu po trzykrotnej cenie ICO

Gram Asia wyprzedaje tokeny Telegramu po trzykrotnej cenie ICO

Ci, którzy zignorowali Telegram i pierwszą sprzedaż jego kryptowaluty, prawdopodobnie tego żałują. Gram Asia wyprzedaje swoje prawa do tokenu Gram, po cenie 4 USD,...
CoinDeal kontynuuje współpracę z Wolverhampton

CoinDeal kontynuuje współpracę z Wolverhampton

Giełda kryptowalut CoinDeal ogłosiła przedłużenie współpracy z angielskim klubem Premier League Wolverhampton Wanderers o kolejny rok. Dotychczasowe sukcesy Zdaniem CoinDeal, kontynuacja współpracy da firmie jeszcze większe...
Portfele kryptowalutowe: top 5 bezpiecznych rozwiązań

Portfele kryptowalutowe: top 5 bezpiecznych rozwiązań

Portfele kryptowalutowe służą do przechowywania, wysyłania i odbierania waluty cyfrowej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są portfele sprzętowe - na nich należy trzymać większe ilości aktywów. Jednak...
Indyjska giełda Koinex zostanie zamknięta

Indyjska giełda Koinex zostanie zamknięta

Giełda kryptowalutowa Koinex, największa niegdyś w Indiach pod względem wolumenu, zostanie zamknięta z powodu nacisku organów regulacyjnych.  Koinex wini niepewność i zakłócenia na rynku krypto   Rahul Raj, dyrektor generalny Koinex, w...
Fałszywa giełda kryptowalut. Sześć osób zatrzymanych

Fałszywa giełda kryptowalut. Sześć osób zatrzymanych

Fałszywa giełda kryptowalut doprowadziła do strat blisko 27 milionów dolarów. Tysiące ludzi straciło pieniądze na działaniach mających miejsce najpewniej w Wielkiej Brytanii i Holandii. Raporty...
Jed McCaleb oskarżony o zaniedbanie

Jed McCaleb oskarżony o zaniedbanie

Jed McCaleb, założyciel Mt. Gox, stoi w obliczu procesu sądowego dotyczącego jego postępowania wobec nieistniejącej już giełdy bitcoinowej.   Sprawa toczy się w sądzie Dwóch byłych handlowców giełdy Mt. Gox, Joseph...
Ponad dwa tysiące osób wsparło finansowo Kraken

Ponad dwa tysiące osób wsparło finansowo Kraken

Już ponad 13 milionów dolarów zebrała giełda Kraken w swojej akcji crowdfundingowej. Dołączyło do niej ponad dwa tysiące osób. O akcji Za całą akcję odpowiada serwis...
Giełdy kryptowalut zaczną udostępniać dane klientów?

Giełdy kryptowalut zaczną udostępniać dane klientów?

Weszły w życie nowe zalecenia dotyczące regulacji wirtualnych aktywów. Od teraz giełdy kryptowalut będą musiały udostępniać dane swoich klientów. Nowe regulacje FATF Organizacja międzyrządowa -...
1,248FaniLubię
312ObserwującyObserwuj
6,980SubskrybującySubskrybuj
POBIERZ 3 SZKOLENIA ZA DARMO
(Price Action / Analiza Wolumenu / Krypto)
Tokeneo Group