G20 nalega na zwiększone monitorowanie kryptowalut

1 min czytania
G20 nalega na zwiększone monitorowanie kryptowalut

Ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych z grupy G20 zwrócili się do Rady Stabilności Finansowej (FSB) i organizacji międzynarodowych o monitorowanie ryzyka związanego z aktywami kryptograficznymi. Wniosek został złożony we wspólnym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej japońskiego Ministerstwa Finansów.

Kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie

Komunikat został opublikowany, po spotkaniu G20 w Fukuoce w Japonii. Członkowie podtrzymują wcześniejsze oświadczenie, że krypto-aktywa mogą przynieść “znaczące korzyści dla systemu finansowego i całej gospodarki”. Rządy muszą jednak zachować czujność, gdyż waluty kryptograficzne nadal mogą stanowić zagrożenie dla globalnej stabilności finansowej:
„W tym momencie aktywa kryptograficzne nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, jednak zachowujemy czujność wobec ryzyka, w tym związanego z ochroną konsumentów i inwestorów, przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałaniem finansowaniu terroryzmu
Liderzy, którzy podpisali wniosek, twierdzą że wzywają odpowiednie instytucje aby w większym stopniu uwzględniły aktywa kryptograficzne i rozważyły odpowiednie działania:
„Zwracamy się do FSB i organów ustalających standardy, aby monitorowali ryzyko i rozważali pracę nad dodatkowymi wielostronnymi odpowiedziami w razie potrzeby”

Członkowie G20 popierają nowe standardy FATF

W dalszej części komunikatu, zaangażowane strony potwierdzają swoje zobowiązanie, do stosowania zmienionych standardów FATF dla kryptografii. FATF czyli Zespół ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, przygotował projekt zmiany standardów regulacyjnych. Nowe regulacje wymagałyby wymiany i gromadzenia informacji, o tym gdzie i komu zostają wysyłane aktywa. Wykracza to poza podstawowe zasady KYC. Oprócz weryfikacji i prowadzenia ewidencji tożsamości własnych użytkowników, giełdy i inni dostawcy usług byliby zobowiązani, do przekazywania między sobą informacji o klientach, podczas transferu środków. Przedstawiciele branży twierdzą jednak, że wymóg ten byłby uciążliwy, a w wielu wypadkach być może nawet niewykonalny. Ponadto nowe regulacje mogłyby być szkodliwe dla prywatności użytkowników. Dokument stwierdza również, że uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjmują prace dotyczące kryptografii przeprowadzane przez międzynarodowe organy regulacyjne, Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych i FSB. Spotkanie w Fukuoce odbyło się na krótko przed szczytem G20, które zaplanowano na 28 i 29 czerwca w Osace. Głównymi tematami nadchodzącego wydarzenia, mają być kwestie prania pieniędzy oraz polityki KYC.
Komentarze