Ethereum (ETH) – kurs Ethereum, prognozy i notowania


Sprawdź aktualny kurs Ethereum. Znajdź najważniejsze informacje na temat Ethereum. Zobacz prognozę dla ETH. Tokeneo News

Ethereum – Powstanie i historia tej kryptowaluty
Ethereum hard forkKurs Ethereum – jak się kształtuje i od czego zależy?
Ethereum – prognozyJak inwestować w Ethereum
Jaki portfel do Ethereum

Ethereum – powstanie i historia tej kryptowaluty

Twórcą Ethereum jest rosyjsko-kanadyjski programista Vitalik Buterin. Twierdził on bowiem, że Bitcoin (BTC) potrzebuje języka skryptowego, gdy nie zyskał poparcia wśród społeczności, postanowił stworzyć własny projekt oparty na zupełnie nowym blockchainie. Tak też pod koniec 2013 roku w głowie Buterina zrodziła się koncepcja stworzenia platformy Open Source (o otwartym kodzie źródłowym) do tworzenia smart kontraktów. Posiada ona własną kryptowalutę - Ether (ETH). Nazwa ta jest często zamiennie używana z Ethereum. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to druga najpopularniejsza wirtualna moneta zaraz po Bitcoinie. Ether to cyfrowy pieniądz powołany do życia w 2015 roku, służący do dokonywania natychmiastowych płatności. Jego podaż nie jest kontrolowana przez rządy ani firmy. Gdy Ether zaczął być listowany na giełdach w 2016 roku, osiągnął cenę zaledwie 8,13 USD. Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać w 2017 roku, kiedy to mogliśmy podziwiać nagły wzrost wartości coina. Bardzo ważną funkcją Ethereum jest to, że pozwala ona programistom na tworzenie nowych rodzajów aplikacji. 

Podczas gdy technologia blockchain Bitcoina skupia się na śledzeniu bitcoinów, blockchain Ethereum służy do uruchamiania kodu programowego dowolnej zdecentralizowanej aplikacji. Zdaniem wielu analityków ETH to prawdziwy pionier branży kryptowalutowej. Tutaj po raz pierwszy zastosowano tak zwane „smart contracts” (inteligentne kontrakty). Przyczyniły się one do powstania wielu innych kryptowalut i ogólnego rozwoju rynku. W lipcu 2014 roku przeprowadzono crowdfunding Ethereum, w wyniku którego do września, tego samego roku zebrano 18 300 000 dolarów. Projekt ten został uruchomiony 30 lipca 2015 roku. Należy dodać, że sieć Ethereum oparta została na Proof of Work – algorytmie konsensusu. Oznacza to, że transakcje dodawane są przez górników bezpośrednio do nowych bloków blockchaina.

Ethereum hard fork

Do hard forka Ethereum doszło w 2016 roku. Wtedy to bowiem haker (do tej pory nieznany) wykorzystał błąd w kodzie sieci w wyniku czego przejął on Ether o wartości około 50 milionów dolarów. Twórcy projektu wraz z jego społecznością szybko podjęli decyzję, by przeprowadzić rozwidlenie sieci, tak by coiny pozyskane przez cyberprzestępcę pozostały bezwartościowe. Większa część osób nie zgadzała się z tym, co się stało, twierdzili bowiem, że to, co zrobił haker, było zgodne z zasadami działania kodu. Zdaniem tej grupy nikt nie powinien takich decyzji cofać. W ten sposób narodziło się Ethereum Classic. Co prawda obie z sieci mają wspólną historię, jednak później ich drogi się rozchodzą w dwóch innych kierunkach. Należy dodać, że każda osoba, która posiadała Ethereum przed forkiem dysponuje dwiema wersjami monety. 

Atak na TheDAO wywołam wiele kontrowersji, warto jednak zaznaczyć, że zmiany w sieci bloków, takie jak dodawanie nowych funkcji, czy usuwanie usterek stały się czymś naturalnym. Hard forki bardzo często są wpisane w plan rozwoju danej sieci. Należy zwrócić uwagę na to, iż nie będzie to jedyny fork Ethereum, ponieważ zaplanowano już szereg kolejnych. W 2019 roku sieć Ethereum z powodzeniem przeszła swoje drugie rozwidlenie. Fork ten był długo wyczekiwany przez społeczność kryptowalutową. Do blockchaina ETH dodane zostały dwie aktualizacje: Constantinople oraz St. Petersburg. Oczywiście wprowadzenie owych zmian nie obyło się bez kontrowersji. Początkowo Constantinople miał zostać wprowadzony 17 stycznia, ale przełożono go, ponieważ firma Smart Security Brief wykryła dość istotny błąd. Aktualizacja została więc odroczona, do czasu naniesienia poprawek. Dodane ulepszenia były częścią planu przejścia Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake. Głównym celem tego hard forka stało się wprowadzenie na platformę wielu usprawnień i poprawa wydajności, w tym obniżenie niektórych opłat transakcyjnych za niektóre operacje w sieci.

Kurs Ethereum – jak się kształtuje i od czego zależy?

Obecny cena Ethereum wynosi 222,56 dolarów (stan na 25.07.2019 r. Godz. 09:40). ETH znajduje się na drugim miejscu w rankingu CoinMarketCap pod względem kapitalizacji rynkowej. Wszystkich monet w obiegu jest 107 041 676. Wolumen Ethereum to  7 295 761 807 dolarów. Zmiana kursu Ethereum w ciągu ostatnich 24 godzin wynosi + 7,81%. Swoje ATH kryptowaluta ta odnotowała 8 stycznia 2018 roku. Cena Ethereum wyniosła wtedy około 1 400 dolarów. Przedstawiony poniżej wykres obrazuje ówczesny kurs Ethereum

ATH- ethereumŹródło: https://www.tradingview.com/symbols/ETHUSD/ 

Należy pamiętać, że cena kryptowalut jest zmienna. Wachania kursu są widoczne co parę sekund. Aby dokonać kupna bądź sprzedaży ETH należy działać bardzo szybko. Co ciekawe na samą wartość Ethereum wpływa bardzo wiele czynników, pamiętajmy, że nie równa się ona cenie. Przykładowo na kurs ETH może wpłynąć popyt bądź podaż. Jeżeli kryptowalutą tą interesuje się dużo osób, które zaczynają ją skupować z rynku, to jej cena wzrasta, natomiast wraz ze spadkiem zainteresowania i sprzedażą ETH cena maleje. Na kurs Ethereum mogą też mieć wpływ różnego rodzaju eventy/wydarzenia organizowane przez Fundację bądź zdarzenia losowe. Oliwy do ognia zwykle dolewają też media, które często wyolbrzymiają pewne sytuacje. Ludzie często popadają w popłoch, FOMO sprawia, że kupują dane coiny w obawie przed tym, że cena wzrośnie, a oni nie zdążą się wzbogacić, bądź też masowo sprzedają kryptowaluty, by uchronić się przed potencjalnymi spadkami. Oczywiście nie da się dokładnie przewidzieć kursu Ethereum, zakup i sprzedaż w dużej mierze opiera się na spekulacjach.

Ethereum prognozy

Według niektórych prognoz Ethereum ma duże szanse wzrostowe. Wpłynąć może na to między innymi łatwość zakupu tej kryptowaluty, ponieważ dostępna jest na wielu giełdach oraz kantorach internetowych. Istnieją również serwisy, które pozwalają na kupno ETH za pomocą karty płatniczej. Popyt na ETH może być napędzany również pod tym względem, że coraz więcej ICO buduje swoje platformy na jego blockchainie. Ethereum jest bowiem platformą deweloperską umożliwiającą tworzenie zdecentralizowanych aplikacji Głównym celem jej twórców było zbudowanie środowiska do smart kontraktów odpornych na modyfikacje i cenzurę.

Jak inwestować w Ethereum?

ETH dostępne jest na większości giełd kryptowalutowych. W parze walutowej do dolara amerykańskiego kupisz Ethereum na następujących giełdach:

 • Coinbase 
 • Bitfinex 
 • Kraken  
 • Bitstamp 
 • Gemini 
 • Bittrex 
 • Cexio 
 • OkCoin 

W parze walutowej do polskiego złotego nabędziesz ETH np. na BitBay’u. Obecny kurs Ethereum do PLN wynosi 849,59 złotych (stan na 25.07.2019 r. godz. 10:30). Zakup Ethereum na giełdach kryptowalutowych nie jest jedyną formą inwestycji w ETH. Ze względu na to, iż altcoin ten oparty został na funkcji hashującej Proof of Work (PoW) jest to najchętniej wydobywany coin za pomocą kart graficznych (GPU). Początkowo algorytm Ethash miał uniemożliwiać kopanie Ethereum za pomocą układów ASIC, jednak w 2018 roku firma Bitmain skonstruowała koparkę kryptowalutową AntminerF3, który miał zostać przeznaczony do kopania Ethash

Zobacz, czym są giełdy kryptowalutowe!

Jaki portfel do Ethereum?

Wybór portfeli kryptowalutowych przeznaczonych do przechowywania Ethereum jest bardzo szeroki. Niektóre z nich są uniwersalne (można przechowywać w nich kilka rodzajów wirtualnych coinów, np używać niektóre portfele na Bitcoina).

Zimne portfele

Tego typu portfele działają w trybie offline, a więc nie wymagają podłączenia do sieci, tym samym są one bardziej bezpieczne niż gorące portfele kryptowalutowe. Dla niektórych zimne portfele są jednak mniej wygodne w użytkowaniu. 

Portfele sprzętowe: 

 • Ledger 
 • Trezor 

Portfel papierowy:

 •  MyEtherWallet

Gorące portfele

Ten rodzaj portfeli działa w trybie online, musi więc mieć dostęp do sieci. Trzymanie coinów w gorących portfelach jest bardziej ryzykowne, ponieważ hakerzy mogą w każdej chwili spróbować przejąć nasze klucze prywatne i dostać się do środków zgromadzonych w wallecie. Oczywiście dla wielu osób są one wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ mogą je zainstalować na komputerze lub smartfonie. 

Portfele desktopowe: 

 • MyEtherWallet 
 • MetaMask 
 • Exodus 
 • Jaxx

Portfele mobilne:

 • Jaxx 
 • Liberty 
 • Coinomi
 • Edge 
 • BRD

Ethereum to ceniona w branży kryptowaluta, w którą bardzo chętnie inwestują zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. Zwróćmy uwagę na zmiany cenowe, które miały miejsce w ostatnich 6 miesiącach (od lutego do lipca 2019 r.). Pomimo, iż wiele osób jest zdania, że altcoiny przestały rosnąć, to patrząc na notowania owej kryptowaluty z ostatniej połowy roku, możemy zauważyć, że cena znacznie się podniosła. W lutym wynosiła ona zaledwie 100 USD, w czerwcu dobiła do 350 USD, a teraz wynosi około 200 USD, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.