EOS: dlaczego ta kryptowaluta jest wyjątkowa?

4 min czytania
EOS- dlaczego ta kryptowaluta jest wyjątkowa?

EOS to piąta, najlepiej oceniania moneta w rankingu Coinmarketcap. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 3 mld USD. Co wyróżnia EOS?

W tym artykule dowiesz się:

  1. Co to jest EOS.
  2. Jaki jest cel EOS.
  3. EOS – wydobycie i cena.
  4. Jaki portfel dla waluty EOS

Co to jest kryptowaluta EOS?

EOS jest rodzimym coinem protokołu blockchain o nazwie EOS.io, założonego przez Block.IO. ICO tokenów rozpoczęło się 26 czerwca 2017 roku, i trwało do 2 czerwca 2018 roku. EOS jako jedna z niewielu kryptowalut, nie pobiera opłat transakcyjnych. Oznacza to, że użytkownicy mogą kupować i sprzedawać tę walutę, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co ciekawe, wszelkie opłaty są pobierane przez app dewelopera lub twórcę.

Kryptowaluta wykorzystuje zdecentralizowany algorytm konsensusu - Delegated Proof of Stake (DPoS). Sieci oparte o DPoS, korzystają z systemu głosowania, w którym posiadacze kryptowaluty (interesariusze), wyłaniają zespół zaufanych jednostek (delegatów). Zazwyczaj każdy z delegatów przedstawia indywidualną propozycję, związaną z dalszym rozwojem sieci. Interesariusze oddają swoje głosy na delegatów, którzy w przypadku wygrania wyborów, zabezpieczają sieć. Są odpowiedzialni również za osiągnięcie konsensusu, w trakcie generowania i zatwierdzania nowych bloków w sieci. W trakcie głosowania, wyłanianych jest kilku delegatów (w przypadku EOS, sieć liczy 21 delegatów). Większa liczba delegatów, oznacza większą decentralizację sieci. Sieci wykorzystujące algorytm DPoS, posiadają lepszą skalowalność, ponieważ są w stanie przetwarzać więcej transakcji na sekundę niż PoW (Proof of Work), czy PoS (Proof of Stake).

Specyfikacja:

Maksymalna ilość monet: 1 miliard EOS

Ilość wydobytych monet: 1026,20 milionów EOS

Data wydobycia pierwszego bloku: 26 czerwca 2017 rok

Algorytm: DPoS

Jaki jest cel EOS?

Jednym z najważniejszych celów twórców EOS, jest zapewnienie hostingu dla zdecentralizowanych aplikacji, zdecentralizowanego przechowywania rozwiązań dla przedsiębiorstw komercyjnych i tworzenie inteligentnych kontraktów. Tym sposobem EOS rozwiązuje problem skalowalności, który istnieje chociażby w łańcuchach Bitcoina i Ethereum.

Platforma inteligentnych kontraktów obsługiwana przez EOS, pozwala na miliony transakcji na sekundę. Planem zespołu jest stworzenie zdecentralizowanej platformy DApp, która przewyższy platformę Ethereum. Platforma Ethereum jest dobrze znana kryptowalutowej społeczności, ze względu na rozwój zdecentralizowanej aplikacji i pełnego wykorzystania inteligentnych kontraktów. Jednak powolne transakcje połączone z wysokimi fees, stanowią problem dla użytkowników.

Zobacz też: Weiss Ratings: ETH i EOS są lepsze od Tron’a

EOS  - wydobycie i cena

Kryptowaluta EOS oparta jest na algorytmie Delegated Proof of Stake. Oznacza to, że nie występuje tutaj proces kopania kryptowalut. O tym, kto otrzyma nowe coiny, decydują m.in. głosy użytkowników sieci. Kryptowalutę EOS, podobnie jak inne coiny, można również zdobyć na giełdach kryptowalutowych. EOS znajduje się na kilku znanych giełdach. Najpopularniejsze z nich to:

  • Binance - na tej giełdzie możesz uzyskać EOS w zamian za Tether (USDT), Bitcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH)

  • Bitfinex - giełda. pozwala na wymianę EOS za dolary amerykańskie (USD), euro (EUR), japońskie jeny (JPY), funty brytyjskie (GBP) a także Ethereum (ETH).

  • Coinbase - giełda obsługuje wymianę EOS na dolary amerykańskie (USD) i Bitcoin (BTC)

Cena kryptowaluty jest zależna od sytuacji rynkowej. Algorytm, na którym opiera się sieć, pozwala na stopę inflacji na poziomie 5% rocznie, co jest ściśle związane z sytuacją na rynku. Obecna podaż EOS to 906 milionów coinów, podczas gdy łączna podaż to 1 miliard. W ciągu ostatnich 7 dni, cena kryptowaluty spadła o 8,3%.

Źródło: tradingview.com

Wartość EOS osiągnęła swoje ATH (historyczne maksimum), 30 kwietnia 2018 roku. Jej cena wyniosła wówczas 21,27 USD. Po osiągnięciu maksimum, kurs waluty drastycznie spadł. Aktualna cena EOS to 3,211 USD.

Jaki portfel dla waluty EOS?

Do czerwca 2018 roku, EOS był tokenem ERC20, co znaczy, że może być przechowywany na dowolnym portfelu Ethereum, jak MyEtherWallet. 10 czerwca 2018 roku, EOS wydał własny mainnet, dzięki czemu waluta obsługiwana jest przez następujące portfele:

  • EOSIO - oprogramowanie EOS oferuje własny portfel kryptowalutowy. Nie posiada on jednak interfejsu graficznego, zatem wymaga pewnych umiejętności technicznych i znajomości działania portfeli. 

  • Ledger Nano S/X - portfel ma formę fizycznego urządzenia (portfel sprzętowy). Portfele sprzętowe są najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają połączenia z internetem. Stanowią idealne zabezpieczenie dla środków, przechowywanych przez długi okres czasu.

  • Infinito Wallet - portfel software, pozwala przechowywać kryptowaluty na telefonie lub komputerze. Jest to portfel wielowalutowy - obsługuje niemal każdy rodzaj kryptowaluty. Portfel wymaga połączenia z internetem, zatem nie jest tak bezpieczny jak portfel sprzętowy. 

Warto również dodać, że kryptowaluty (w tym również EOS) można przechowywać na giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance czy Bitfinex. To rozwiązanie nie jest jednak zalecane ze względów bezpieczeństwa.Komentarze