Envion AG znika z rynku – FINMA walczy z nielegalnymi ICO

1 min czytania

FINMA, Szwajcarski Urząd Nadzoru Rynków Finansowych, uznał Envion AG za winne przyjmowania komercyjnych depozytów publicznych. Depozyty takie przyjęli ponoć od co najmniej 37 000 inwestorów w ramach Initial Coin Offering (ICO). 

Envion AG jest obecnie likwidowany.  Postępowanie egzekucyjne FINMA przeciwko spółce rozpoczęło się w lipcu 2018 roku i zakończyło w tym miesiącu. Dochodzenie wykazało, że firma pozyskała ponad 90 milionów franków szwajcarskich w formie ICO. Niegdyś była to popularna, a obecnie notorycznie wykorzystywana metoda pozyskiwania funduszy. Swój największy boom przeżyła podczas gwałtownego skoku kryptowalut w 2017 roku. Prowadzona była bez odpowiedniej licencji ustawowej, a zatem poważnie narusza prawo nadzorcze. 

Nielegalne ICO

Nielicencjonowane ICO oferowało inwestorom tokeny EVN w zamian za dolary amerykańskie, Ether lub Bitcoiny. Podobno właściciele tokenów otrzymali „roszczenie o spłatę po trzydziestu latach”, mimo, że Envion AG nie posiada licencji bankowej. Wyjaśnia to FINMA: 
Warunki dotyczące tokenów EVN wydawanych w formie obligacji nie były równe dla wszystkich inwestorów. Ich prospekty emisyjne nie spełniały minimalnych wymogów ustawowych i nie wskazywały żadnej jednostki audytu wewnętrznego, wymaganej przez prawo. W tym przypadku przyjęcie dolara amerykańskiego i kryptowalut typu Ethereum czy Bitcoin, stanowiło akceptację dla depozytów publicznych w rozumieniu ustawy prawa bankowego. Wymaga to jednak licencji bankowej. 
Rola nadzorcza FINMA w tym przypadku jest obecnie zakończona, ponieważ procesy upadłościowe przeciwko Envion AG zostały otwarte przez sędziego pokoju w Zug. Jednak urząd nadzorczy wspomniał, że nadal będzie podejmować konsekwentne działania przeciwko ICO, które naruszają lub obchodzą prawo nadzorcze. FINMA nie boi się likwidować firm, które prowadziły nielegalne ICO. 
Komentarze