Draghi: Kryptowaluty to wysoce ryzykowne aktywa

0
55
Draghi: Kryptowaluty to wysoce ryzykowne aktywa
fot. Alex Kraus/Bloomberg

Podczas dyskusji ze studentami szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zabrał głos w temacie kryptowalut. Włoch uważa je za wysoce ryzykowne środki.

Cykliczne dyskusje

Europejski Bank Centralny od wielu lat organizuje cykliczne debaty z udziałem studentów o nazwie ECB Youth Dialogue. Bank w opisie tego cyklu mówi o tym, że zdaje sobie sprawę, że jego decyzje mają wpływ na codzienne życie młodzieży, więc chce jej dać szansę do zadawania pytań w ważnych tematach ekonomicznych. Tym razem dyskusja odbyła się we Frankfurcie, a na pytania odpowiadał Mario Draghi, szef Banku.

Co z kryptowalutami?

Włoski ekonomista musiał zmierzyć się z pytaniem o jego stanowisko w sprawie Bitcoina. W lutym bieżącego roku Draghi w tym temacie wypowiadał się ostrożnie, ale pozostawił możliwe pole do działania dla Europy. Mówił wtedy tak:

ECB nie odnotował żadnego trendu wśród europejskich banków w temacie kryptowalut. Nie wydają się one mieć parcia na ich posiadanie. Niemniej jednak, w Stanach Zjednoczonych posiadanie go jest coraz popularniejsze. Nie wykluczam, że przeanalizujemy takie możliwości w Europie.

Tymczasem w dyskusji ze studentami takiego optymizmu już nie było. W wypowiedziach Draghiego widać wątpliwości co do pochodzenia kryptowalut, a także ich realnej wartości.

Kryptowaluty to nie są klasyczne pieniądze. To aktywa. Euro jest zawsze – dziś, jutro, za miesiąc, to nadal będzie euro. My jako ECB wspieramy euro. A kto wspiera kryptowaluty? To wysoce ryzykowne aktywa, a ich wartość – jak można zaobserwować – szaleje.

W dalszej dyskusji Draghi podkreśla, że nie wierzy, iż kryptowaluty będą mieć znaczący wpływ na istniejące obecnie na świecie pieniądze fiducjarne. Wirtualne coiny są, w jego opinii, aktywami opartymi na spekulacjach, które być może potrzebują specjalnych regulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię