Dlaczego warto korzystać z Bitcoina?

Dlaczego warto korzystać z Bitcoina?

Bitcoin powstał w 2009 roku z inicjatywy programisty (bądź grupy programistów) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Pomimo faktu, że niedawno świętował swoje dziesięciolecie, dla wielu ludzi wciąż stanowi pewnego rodzaju zagadkę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele korzyści można czerpać z jego użytkowania.

Dlaczego warto korzystać z Bitcoina?

Pierwszym istotnym powodem jest jego prywatność i anonimowość, gdyż tak naprawdę jedynymi informacjami o wszelkich przeprowadzanych transakcjach, które przechowywane są w sieci Bitcoina, są adresy kontrahentów oraz kwoty. Owe informacje dostępne są publicznie w tzw. Explorerze, jednak dużą zaletą Bitcoina jest to, że nie możemy się dowiedzieć, kto dokładnie stoi za danym adresem. Jednym z nielicznych i tak naprawdę głównym czynnikiem wpływającym na utratę anonimowości jest wybranie swoich środków z giełdy (wypłata pieniędzy), które to identyfikują w pewien sposób swoich użytkowników (wymagając przesłania skanów dokumentów takich jak dowód osobisty, rachunek za media, bądź paszport).

Kolejną korzyścią posiadania Bitcoina są bardzo niskie opłaty za transakcje. Bitcoin oferuje swoim użytkownikom bardzo niewielkie opłaty za wykonane przelewy, jednak – co warto na tym etapie podkreślić – w chwili obecnej najbardziej będzie się nam opłacać wysyłanie większych kwot pieniędzy.

Po trzecie – ekspresowe płatności międzynarodowe. Bitcoin ze względu na swoje technologiczne uwarunkowania przewyższa większość systemów transakcyjnych. Posiadając jedynie dostęp do Internetu, można dokonać przelewu z dowolnego miejsca na ziemi. Wówczas transakcja ta w ekspresowym tempie zostanie „zaksięgowana” na koncie (prywatnym portfelu) odbiorcy.

Kolejną korzyścią związaną z użytkowaniem najpopularniejszej kryptowaluty jest ponadprzeciętne bezpieczeństwo zawierania transakcji. Ze względu na zdecentralizowany charakter tego tokena oraz innowacyjną technologię, o którą jest on oparty, praktycznie niemożliwe jest podrobienie transakcji lub kradzież środków (oczywiście przy uwzględnieniu i zachowaniu wszystkich niezbędnych środków ostrożności).

A jeżeli mówimy o decentralizacji, należy podkreślić, że stanowi ona ostatnią, lecz nie mniej ważną zaletę korzystania z Bitcoina. Kryptowaluta Satoshiego nie ma „nad sobą” żadnego organu kontrolnego, czy nadzorczego. Żadna instytucja finansowa nie może w tym przypadku ingerować w jej działanie, funkcjonowanie, czy też zawierane transakcje, wobec czego stanowi ona doskonałą alternatywę dla tradycyjnych walut i systemów bankowych.

Korzyści korzystania z Bitcoina jest jednak znacznie więcej. Nie bez powodu Bitcoin określany jest coraz częściej (ze względu na wszystkie funkcjonalności oraz rosnącą popularność) symbolem finansowej wolności oraz przyszłością walut.